Okiem Przewodniczącego. 13 października 2014

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowne Platformerki i Platformersi, sympatycy naszej partii, a także wszyscy inni, którzy to czytają !

Jak co tydzień informacje o tym, co w Krakowskiej Platformie i Radzie Miasta Krakowa. Zaczynamy od Rady Miasta Krakowa:

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta, a na niej, oprócz spraw budżetowych, planistycznych i w zakresie mienia komunalnego, rozmawialiśmy także o rozszerzeniu strefy na dodatkowe 4 obszary. Walczyły ze sobą dwa poglądy i był też trzeci. Pierwszy, że trzeba to zrobić, bo takie są społeczne oczekiwania, brak tych działań to wynik błędów i nieuwzględnienia społecznych oczekiwań przy ostatnim uchwalaniu strefy. Drugi, aby poczekać na generalne zasady i ewentualnie dopiero wtedy rozszerzyć strefę. Były też opinie niektórych, żeby w ogóle nie rozszerzać.

To poważniejsza kwestia, przedstawię dlatego swój pogląd. Przy skokowym wzroście ilości pojazdów, a Kraków ma mniej więcej tyle samochodów, ile 2 razy większe Monachium, będzie zawsze brakować miejsc postojowych, zwłaszcza w obszarach szczególnie ważnych, jak np. centrum miasta. Takie problemy przed laty miały wszystkie większe europejskie miasta. Dlatego wymyślono dwa rozwiązania. Pierwsze to zdecydowany priorytet dla komunikacji publicznej. Drugie to strefy ograniczonego parkowania. Jak ktoś chce dojechać do takiego obszaru to albo jedzie komunikacją publiczną albo dojeżdża własnym autem, ale wtedy płaci za postój. Oczywiście czasem burzą się mieszkańcy osiedli, gdzie strefy nie ma, a oni coraz częściej sami mają problem z parkowaniem, dotyczy to nawet osiedli peryferyjnych. Druga strona medalu, gdyby strefy nie było wszyscy chcieliby zaparkować jak najbliżej np. centrum i zapanowałby chaos, tzw. wolna amerykanka. W tej szczególnej sprawie uważam, że strefę trzeba, w tych wskazanych 4 obszarach, poszerzyć i zaktualizować miejskie analizy ws. ruchu, parkowania i potrzeb w tym zakresie.

Na sesji mówiliśmy też o kilku inicjatywach, zgłaszanych przez PO:

 • Po pierwsze rezolucja ws. ustalenia standardów jakości węgla, obecnie takich standardów nie ma i mamy problem z paleniem materiałami węglopochodnymi.
 • Po drugie rezolucja do gmin ościennych, aby korzystając ze środków UE, same rozpoczęły likwidację niskiej emisji.
 • Po trzecie, na wniosek Pogromców Bazgrołów, poprosiliśmy posłów i senatorów o zmiany w ustawach w celu umożliwienia karania wandali-pseudograficiarzy. Obecnie jest taka sytuacja, że wielu sprawców niszczenia ścian nie jest karanych, bo prawo jest zbyt ogólne. Chcemy to zmienić.

Przedstawiliśmy wstępne wyniki Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Przy niezłej frekwencji, a głosowało ponad 67 tysięcy Krakowian, wybrano projekty zarówno ogólnomiejskie, jak i w poszczególnych dzielnicach – szczegóły omawiam tutaj. Znamienne jest, że dwa pierwsze ogólnomiejskie projekty i zwycięski projekt w Dzielnicy I zgłosili Młodzi Demokraci. Dobrze to świadczy o wyczuciu potrzeb mieszkańców, w końcu to oni zadecydowali w głosowaniu internetowym lub papierowym. Brawo Krakowscy Młodzi Demokraci, macie dobre wyczucie, to ważne i przy wyborach, i przy pełnieniu funkcji samorządowych. Gratuluję!

W tym tygodniu zamierzam podsumować działania samorządowe w sprawach obywatelskich (wspólnie z Panią Małgosią Jantos) i w sprawach gospodarczych (wspólnie z Panami Chwajołem i Węgrzynem, ale i z Małgosią Jantos). Pierwsze spotkanie o obywatelskim Krakowie we wtorek, drugie o gospodarczych motorach rozwoju w czwartek. Mamy o czym mówić, mamy nowe propozycje i pomysły. Zapraszamy!

W sprawach Krakowskiej PO:

Listy kandydatów zostały złożone. Dziękuję tym wszystkim, którzy przy tym pracowali, zbierali podpisy, sprawdzali dokumenty, uzgadniali z kandydatami szczegóły, wreszcie tym, którzy sfinalizowali wszystko. Bardzo serdecznie w imieniu kandydatów dziękuję!

Pozdrawiam wszystkich serdecznie,

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >