Okiem Przewodniczącego – 13 kwietnia 2015.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam. Jak zawsze małe info, co w Krakowskiej Radzie Miasta. A że sporo się dzieje, więc zaczynamy:

Minęła rocznica tragedii smoleńskiej. Towarzyszyły jej protesty uliczne, uroczystości kościelne i zwykłe ludzkie pamiętanie. Klaruje się wyjaśnienie przyczyn katastrofy, ale najważniejsze jest uczczenie pamięci ofiar. Samorząd Krakowski złożył na grobach wszystkich krakowskich ofiar katastrofy wiązanki kwiatów i znicze pamięci. Pamiętamy też o ofiarach Katynia, Starobielska, Ostaszkowa i wielu, wielu miejsc gdzie zginęli obywatele Krakowa i Polski.

Zakończył się pierwszy etap Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Zgłoszono 611 projektów, a więc dużo więcej niż niektórzy prorokowali. Swoją drogą wiele osób werbalnie popiera Budżet Obywatelski, ale ma satysfakcję jak jest mało zgłoszeń. A tu niespodzianka. Zgłoszeń prawie tyle, co w roku poprzednim, wnioski dojrzałe i w wielu obszarach. W tym roku na BO jest w zakresie ogólnomiejskim 10 mln zł, a w dzielnicowym ponad 4 mln zł. A w czerwcu głosowanie !

W tym tygodniu mamy sesję Rady Miasta. W programie wiele spraw, ale najważniejsze to ustalenie nowej liczby punktów sprzedaży alkoholu. Mamy w Krakowie 2500 punktów sprzedaży, co jest porównywalne z innymi miastami. Problemem wydaje się nie sama liczba, ale zasady sprzedaży, powierzchnia sklepu, godziny otwarcia. Zobaczymy !

W piątek 10 kwietnia Wojewódzki Sąd Administracyjny wydał wyrok w sprawie Studium Zagospodarowania Przestrzennego i miejscowych planów. Sąd uznał, że Miasto działało zgodnie z prawem i zachowało właściwe procedury w tym zakresie. Oczywiście jest jeszcze NSA, ale wydaje się, że niepotrzebnie stosowano w mediach, ale i wśród członków PO, panikarską opinię o realności unieważnienia studium i planów. Zaskarżenie to nie wyrok, a poważni ludzie reagują poważnie.

Pracujemy nad Kartą Przywilejów Krakowskich, czyli kartą dającą mieszkańcom, płacącym w Krakowie podatek dochodowy preferencje. W tej sprawie będzie przygotowana uchwała kierunkowa, w wyniku której powstanie analiza opłacalności tego projektu i plan wdrożenia. Karta jest ważnym elementem zwiększającym dochody Miasta, ale i powodującym lepszą promocję i identyfikację mieszkańców.

Kiedy przedstawiałem swoje expose jako Przewodniczący Rady Miasta Krakowa mówiłem o konieczności zorganizowania w Krakowie barometru czyli stałego, systematycznego badania opinii mieszkańców Krakowa. Odbyło się ostatnio spotkanie Rady Naukowej projektu z prezydentem. Mówiliśmy nie tylko o zasadności i założeniach Barometru Krakowskiego, ale i o szerszych potrzebach w zakresie nowej komunikacji społecznej w Krakowie. Widać, że wielu podziela pogląd, że w zakresie komunikacji społecznej wiele jeszcze przed nami.

Pracujemy też nad podziękowaniem wszystkim zaangażowanym w odradzanie Krakowskiego samorządu. Chcemy, wzorem akcji przy jubileuszu dzielnic stworzyć Medal Samorządowy. Dawalibyśmy go wszystkim zaangażowanym w krakowski samorząd !

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >