Okiem Przewodniczącego – 12 stycznia 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo.

Jak zawsze kolejna informacja o tym, co w Krakowskiej PO i w Krakowskiej Radzie Miasta. Wielu to interesuje, więc zaczynamy, i zaczynamy od Krakowskiej PO:

W niedzielę, 11 stycznia, odbyło się noworoczno-opłatkowe spotkanie Krakowskiej i Małopolskiej Platformy Obywatelskiej. Najpierw spotkaliśmy się w Kościele Św. Barbary na Mszy Świętej, dziękując Bogu za to, co stało się w 2014 roku. A stało się wiele, mimo gorszego wyniku w Sejmiku udało się utrzymać władzę w Sejmiku Małopolskim, proponując mieszkańcom otwarte podejście do środków UE, do wielu nowych projektów, udało się utrzymać koalicję w Radzie Miasta Krakowa. Potem spotkaliśmy się w krakowskiej Hawełce. Tam najpierw władze Krakowskiej i Małopolskiej PO, ale i PSL złożyły życzenia, potem wspólnie i wzajemnie składaliśmy sobie życzenia. I tak Krakowska i Małopolska PO rozpoczęła nowy, 2015 rok !

Przed nami, krakowską Platformą Obywatelską dwie ważne dyskusje:

 • Pierwsza to dyskusja – podsumowanie kampanii samorządowej 2014. Były sprawy korzystne i pozytywne, były złe i niewłaściwe. To trzeba podsumować, wyciągnąć wnioski i pokazać co robimy. Najwyższy czas !
 • I sprawa druga – dyskusja o celach działania Platformy Obywatelskiej w ogóle, w Polsce, w rządzie. Jak pisałem w noworocznym newsletterze – wyczerpuje się dotychczasowa wizja PO jako partii modernizacji Polski, jako antytezy PiS, jako jedynej alternatywy dla ludzi młodych, przedsiębiorczych i nowoczesnych. Z drugiej strony rosną wyzwania, euroterroryzm, globalizm i populizm, wyzwania ekologiczne. To trzeba umieć zsyntetyzować i znaleźć nową perspektywę dla Platformy Obywatelskiej. Także na poziomie Krakowskim i Małopolskim.

Krakowska Rada Miasta:

W piątek, 9 stycznia odbyłem spotkanie z Panią Minister Marią Wasiak, Minister Infrastruktury i Rozwoju Regionalnego. Głównym tematem było znalezienie sposobu na tańsze połączenie kolejowe Krakowa z Warszawą. Pani Minister przedstawiła sytuację Firmy Przewozy Regionalne, uniemożliwiającą z przyczyn formalnych, technicznych i ekonomicznych utrzymanie pociągu Matejko. Modernizacja Magistrali do Warszawy została zrobiona, także ze środków UE, po to, aby skrócić czas przejazdu. Użycie środków UE było uwarunkowane, jak zawsze, koniecznością osiągnięcia założonych wskaźników, a w tym przypadku nie jest to możliwe i sensowne (nie ma właściwego taboru, nie ma wolnych przejazdów, czas przejazdu dla Matejki byłby bardzo długi).

Widać dwa sensowne kierunki rozwiązań: pierwszy to zmiana polityki cenowej, tak aby wiecej biletów można było w przedsprzedaży kupić taniej, i drugie: aby po zakończeniu modernizacji drugiej nitki, przez Kielce, i Radom, tam uruchomić tańsze, ale dłuższe połączenie kolejowe. Generalnym warunkiem jest jednak douzgodnienie sprawy wsparcia Firmy Przewozy Regionalne przez Zarząd Województwa Małopolskiego.

Obok tej najważniejszej sprawy omówiliśmy też sprawę zwiększenia refinansowania części inwestycji infrastrukturalnych z 59% do 85%, mówiliśmy o Grancie na wstępne studium wykonalności metra w Krakowie, mówiliśmy o znalezieniu środków na dokończenie S7 do granic województwa, mówiliśmy też o możliwej północnej obwodnicy Krakowa. W każdej z tych spraw widać postępy i mamy nadzieję na szybkie rozwiązania. Cudów nie będzie, ale jest duża szansa na dobre decyzje. Bardzo dziękuje Jurkowi Meysztowiczowi i Pani Minister Marii Wasiak za spotkanie. To był dobry krok !

W środę sesja Rady Miasta i sporo punktów, w tym powołanie nowej instytucji miejskiej: Zarządu Zieleni, ale i sprawy budżetowe, mieniowe i urbanistyczne.

Przed nami uchwalenie Budżetu na 2015 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej na kolejne lata. To kluczowa sprawa samorządu i jako Klub Radnych PO mamy nadzieję, że nasze główne zadania zostaną uszanowane.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >