Okiem Przewodniczącego – 12 maja 2015

Ostatnia aktualizacja: 07.06.2015 r.

Witam. Jak zawsze kolejne info, co w Krakowskiej Radzie Miasta i w ogóle w Krakowskim samorządzie:

Odbyły się wybory na Prezydenta RP. Zacznie się dyskusja, co dalej, kto komu przekaże głosy, z kim kto zawrze koalicję. Ja mam jasne zdanie, w pierwszej turze głosowano za kimś, ale i jednocześnie znaczna część elektoratu dała żółtą kartkę, za błędy, za niezrealizowane, a nierozliczone obietnice, za lekceważenie elektoratu, za niezrealizowane oczywiste postulaty, za trwanie, a nie zmienianie. Jednak w turze drugiej będzie wg mnie inne podejście.

Teraz wyborcy będą głosować zdając sobie sprawę z konsekwencji. Z konsekwencji np. takich, jak to co działoby się z Polską, kiedy wyszlibyśmy z głównego nurtu europejskiej polityki i zaczęli tworzyć coś odrębnego, jak postuluje jeden z kandydatów w 2 turze. Czy to by nam się opłaciło, nie być z Niemcami, Francją w głównym nurcie europejskich działań? Czy dla każdego z nas byłoby lepiej, kiedy w Polsce nastąpiłoby zasadnicze zmienienie polityki? Kto byłby naszym sojusznikiem w szybko zmieniającej się europejskiej polityce? Czy to byłoby bezpieczniejsze dla Polski i każdego z nas? Na te pytania odpowiemy w 2 turze wyborów prezydenckich! Dla mnie odpowiedź jest oczywista, powinniśmy być w głównym nurcie polityki europejskiej, z Niemcami i Francją, bo tylko wtedy będziemy się realnie liczyć. I oczywistym jest, kto to gwarantuje, a kto podważa !

W poniedziałek wieczorem dziękowaliśmy św. Józefowi za 300 lat opieki nad Miastem Krakowem. Po okresie wojen, zniszczeń i społecznych zamieszek nasi poprzednicy poprosili o wsparcie św. Józefa. To było 300 lat temu, w 1715 roku. Kraków przeszedł różne dzieje, ale od 1864 roku, od wielkiej zmiany samorządowej zaczął się bardzo dobry okres Krakowa. Dietl, Szlachtowski, Leo i wielki Kraków, potem okres I wojny światowej, wielki zryw Piłsudskiego, zaangażowanie mieszkańców Krakowa w odradzanie Ojczyzny, wielki okres międzywojenny, kiedy Kraków stawał się wspaniałą regionalną metropolią, trudna II wojna światowa i jeszcze trudniejszy okres powojennej dziwnej epoki, ale w tym wszystkim Kraków rozwijał się i stawał najważniejszym po stolicy miastem Rzeczpospolitej. I wreszcie lata po „Okrągłym stole”, rozwój samorządu i najlepsze chyba lata świetności naszego miasta. Za to chcemy dziękować. A jeśli ktoś nie wierzy, niech weźmie pod uwagę „zakład Pascala” i do nas się dołączy !

W środę kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. W porządku wiele spraw, ale kluczowe będą najpewniej: uchwała ws. grzebowiska i uchwała ws. Krakowskiej Karty Mieszkańca.

Ws. grzebowiska grupa radnych, w tym ja, ale przede wszystkim Małgosia Jantos i Ania Szybist, wnioskują o przygotowanie przez prezydenta propozycji lokalizacji takiego grzebowiska w Krakowie. O grzebowisku zwierząt mówi się w Krakowie od kilkunastu lat, było kilka lokalizacji, wszystkie oprotestowane, nawet ta obok składowiska odpadów. To wstyd Krakowa, że nie mamy miejsca , gdzie moglibyśmy grzebać naszych „młodszych braci”, jak o zwierzętach mówił św. Franciszek. Ten wstyd musimy w tej kadencji zlikwidować i wreszcie nie tylko wskazać lokalizację grzebowiska, ale i doprowadzić do pełnego funkcjonowania.

Ws. Krakowskiej Karty Mieszkańca zwanej inaczej Kartą Przywilejów Krakowskich mówiono dużo w kampanii wyborczej, wielu z nas miało to w swoich programach wyborczych, więc nadszedł czas na zrobienie pierwszego kroku. Tym krokiem jest uchwała kierunkowa określająca główne założenia Karty, założenia organizacyjne, merytoryczne, ekonomiczne. Ważne jest, że ma to być zarówno sposób na podniesienie ilości osób płacących podatki, jak i sposób na lepszą identyfikację i związanie z Krakowem jego mieszkańców. Szczegóły w tym tygodniu.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >