Okiem Przewodniczącego – 12 lipca 2015

Ostatnia aktualizacja: 12.07.2015 r.

Witam Szanownych Państwa!

To ostatni przed wakacjami newsletter o sprawach miejskich i nie tylko. A dużo się działo i jeszcze więcej dziać się będzie. Zapraszam wszystkich i raportuję:

W środę odbyła się ostatnia przed wakacjami sesja Rady Miasta Krakowa. 64 punkty, w tym Honorowe Obywatelstwo dla prof. Jerzego Buzka, informacja w sprawie raportu NIK o stacjach bazowych GSM w Krakowie, uchwały o ilości punktów sprzedaży alkoholu i zasadach usytuowania punktów sprzedaży, a także szereg wprowadzonych rezolucji. Był też pakiet księgarski i szereg przerw, więc koniec o godzinie 22 wydaje się bardzo wczesny.

W sprawie Honorowego Obywatelstwa dla profesora Jerzego Buzka rozmawialiśmy od stycznia 2015 roku. Prof. Jerzy Buzek – były premier Rządu RP 1998-2002 , autor ostatnich ważnych reform Rzeczpospolitej, osoba, dzięki której Kraków ma Kampusu 600-lecia odnowienia Uniwersytetu Jagiellońskiego – największą jak na razie inwestycję finansowaną ze środków Państwa w Krakowie. Dla Krakowa i Małopolski ważny jest również sukces, jakim było utworzenie, przez Akademię Górniczo-Hutniczą oraz Uniwersytet Jagielloński, przy wybitnym udziale prof. Jerzego Buzka w ramach Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii (EIT), pierwszego ogólnopolskiego Węzła Wiedzy i Innowacji CC PolandPlus z siedzibą w Krakowie – największego i jedynego w Polsce oraz jednego z pięciu w Europie – projektu badawczego wartości co najmniej 2 miliardy euro, odpowiedzialnego za badania nad czystymi technologiami węglowymi. Gdyby nie osobiste zaangażowanie Pana prof. Jerzego Buzka, wówczas Przewodniczącego Parlamentu Europejskiego, w rozwój badań naukowych w naszym mieście, sukces ten byłby trudny do osiągnięcia. Pan Prof. Jerzy Buzek to też były Przewodniczący Parlamentu Europejskiego.

Właśnie dla tych powodów, w szczególności wielkich zasług dla Krakowa i Małopolski, o przyznanie tego tytułu wniosek złożyli aktualni i poprzedni rektorzy AGH i UJ i Stowarzyszenie Gmin i Powiatów Małopolski. W kwietniu na posiedzeniu Komisji Głównej przegłosowano ten wniosek 9 za, 4 wstrzymujące się. Na ostatniej sesji Rady bezwzględną większością głosów przyjęto uchwałę w tej sprawie. Niestety, przy okazji paru radnych próbowało zakwestionować tę decyzję. O Jerzym Buzku historia Polski już pamięta i to jest najważniejsze !

Na sesji omówiliśmy i przyjęliśmy częściowo pakiet wspierania księgarń w Krakowie. Kontrowersje wzbudziła rezolucja ws. stałej ceny książki. Mimo własnych obiekcji zdecydowanie optuję za tym rozwiązaniem, uważając że to właśnie z Krakowa powinien wyjść wyraźny sygnał wspierający czytelnictwo i klasyczne księgarnie, to powinna być nasza krakowska specjalizacja. Na sesji mieliśmy też kilka inicjatyw PO: ws. zmian w przepisach ekologicznych, tak aby wreszcie pakiet Arkita wszedł pod obrady parlamentu i został uchwalony, ws. zmian przepisów antyalkoholowych, aby wreszcie samorząd miał narzędzia do zarządzania sprzedażą alkoholu, uchwaliliśmy rekomendacje ws. nowego domu kultury na Bieżanowie i wiele innych. To była bardzo pracowita sesja, ponad 60 punktów, ważnych i wpływających na Kraków.

Podsumowaliśmy na posiedzeniu Rady Budżetu Obywatelskiego działania w tym zakresie i powołaliśmy grupę roboczą, która ma przygotować rekomendacje na następną edycję Krakowskiego Budżetu Obywatelskiego. Do zobaczenia po wakacjach.

Teraz sprawy Platformerskie i do tego zapraszam sympatyków i członków PO:

Rusza kolejna edycja Ankiety Platformerskiej. Przez wakacje, po otrzymaniu maila z linkiem, będziecie mogli wypełnić ankietę, podobną do tej sprzed 2 lat, ale zawierające aktualne kwestie. Pamiętajcie, jak klikniecie link i wejdziecie w ankietę – musicie wypełnić ją do końca, nie ma przerw. Czekamy na Wasze odpowiedzi do końca wakacji.

A w wakacje Krakowska Platforma Obywatelska działa. Zapraszamy w poniedziałek 13 lipca, godz. 10.00 Targi EXPO , ul. Galicyjska 9, spotkanie „Program Śląsk 2.0 dla Nowej Huty, Krakowa, Małopolski”. Będzie Minister Skarbu Rządu RP – Andrzej Czerwiński, będzie wiele ciekawych spraw. Zapraszamy !

W czwartek 16 lipca, godz. 18.00 Sala Konferencyjna Hotelu Royal na parterze – grupa kół PO zaprasza na Debatę Przedreferendalną Krakowskiej PO o Jednomandatowych Okręgach Wyborczych. Najpierw znany wszystkim politolog – dr Jarosław Flis wprowadzi do dyskusji o JOW-ach, potem pokazane zostaną wady i zalety JOW, potem będziemy o tym dyskutować, w końcu zostanie przeprowadzone sondażowe głosowanie. Zapraszamy – czwartek 16 lipca godz 18.00 Hotel Royal, dolna sala konferencyjna. Zapraszamy.

Na koniec moja osobista niespodzianka. Decyzją Prezydenta RP zostałem odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. To wielkie wyróżnienie, podsumowujące moją wieloletnią samorządową służbę.

To ostatni przed wakacjami Newsletter. Spotykamy się po 15 sierpnia. Życzę wszystkim wspaniałych wakacji i nabrania sił przed trudami jesieni.

Pozdrawiam wszystkich !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
  • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >