Okiem Przewodniczącego – 11 października 2015

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2015 r.

Witam. Kolejny Newsletter o tym, co w Krakowskiej Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie. Najważniejsze co się stało w ostatnim tygodniu, to podpisanie przez Prezydenta Andrzeja Dudę tzw. ustawy antysmogowej. Jeszcze raz dziękujemy za to. W tym tygodniu zakończyła się kadencja Parlamentu RP, uchwalono ustawę o rewitalizacji i ustawę o związkach metropolitalnych. W przyszłym najważniejsze to Jubileusz 10-lecia 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie, mojego macierzystego koła.

Zapraszamy do przeglądu spraw Krakowskiej Rady Miasta:

Prezydent Rzeczpospolitej Andrzej Duda podpisał, mimo złych sygnałów, ustawę tzw antysmogową. Bardzo dobrze się stało, bardzo Mu za to dziękujemy. Choć w opinii wielu osób zainteresowanych likwidacją smogu, a przecież wszyscy powinni być zainteresowani, to był obowiązek. Myślę też, że Prezydent rozczarował także wielu, którzy twierdzili, że to zła ustawa, że złe zapisy, że ustawa uderzy w najbiedniejszych. Dobrze się stało, teraz przed nami ogromne wezwanie – jak w ciągu najbliższych lat zlikwidować 25 tysięcy palenisk, czyli tyle ile zlikwidowaliśmy od 1990 roku, w ciągu 25 lat. Oznacza to konieczność likwidacji 4-7 tysięcy palenisk rocznie. Musimy mieć plan, harmonogram, pokazane narzędzia i zasoby. Taki plan i harmonogram powinien być szybko przedstawiony !

Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Najważniejszymi sprawami było przyjęcie modyfikacji Programu Ograniczania Niskiej Emisji i umożliwienie korzystającym z dotacji na likwidację palenisk otrzymanie w 2016 roku pełnej 100% dotacji. Drugą ważną sprawą było przyjęcie intencyjnej uchwały ws. przystąpienia do wdrażania w Krakowie tzw ustawy krajobrazowej.

Odbyło się kolejne posiedzenie Rady Budżetu Obywatelskiego. Analizowaliśmy stan realizacji zadań BO 2014. Wygląda, że na 67 zadań z 2014 roku 7 zadań zostanie zrealizowanych w 2016 roku, pozostałe-czyli 60 zostanie zrealizowane w 2015 roku. Jest więc nieźle, wbrew histerycznym sygnałom. Te 7 zadań to albo zadania inwestycyjne, wymagające stosownej procedury albo zadania, które w przetargu nie znalazły wykonawców. Jako Rada Budżetu Obywatelskiego przyjęliśmy rekomendację ws Regulaminu Budżetu Obywatelskiego na kolejne lata.

I sprawy Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Skończyła się kadencja Parlamentu Rzeczpospolitej. Dla samorządu i Krakowa była to ważna kadencja. Dziękuję naszym posłom i senatorom za aktywną pracę. Szczególnie dziękuję Panom Senatorom – Bogdanowi Klichowi za decyzje ws. uwalniania terenów wojskowych w Krakowie, Januszowi Sepiołowi za ustawę krajobrazową. Dziękuję bardzo Panom Posłom Irkowi Rasiowi za wiele inwestycji, w tym sportowych, dla Krakowa, za szybkie decyzje i sprawność w uchwalaniu ustaw, w szczególności zmiany ustawy rewitalizacyjnej, Józkowi Lassocie za aktywność, skuteczność, za pomoc przy zwiększaniu finansowania krakowskiej policji. Dziękuję Jurkowi Fedorowiczowi za aktywność, baczenie także na krakowską kulturę. Dziękuję Wam Panowie za dobrą pracę na rzecz naszego miasta. Kraków dziękuje !

Najważniejszym wydarzeniem nadchodzącego tygodnia będzie Jubileusz 10-lecia 2 Koła Gospodarczego Platformy Obywatelskiej, mojego macierzystego Koła. Zapraszamy przyjaciół i sympatyków Koła na piątek, 16 października , godz 19 , Rancho Teksas , ul.Kobierzyńska 175. Zapraszamy !

Bardzo ważnym i mocnym akcentem zakończonej kadencji polskiego parlamentu było uchwalenie dwóch niesłychanie ważnych dla polskich samorządów ustaw: ustawy o rewitalizacji i ustawy o związkach metropolitalnych. O ustawie o rewitalizacji pisałem onegdaj. Teraz nieco o ustawie o związkach metropolitalnych. Do tej pory od 25 lat dyskutowano na temat jakichś rozwiązań, które wspierałyby zarządzanie metropoliami, wspierałyby zarządzanie w aglomeracjach. To jest pierwsza ustawa w ciągu tych 25 lat, która rzeczywiście wprost odnosi się do metropolii i rzeczywiście daje nowe narzędzia w zakresie planowania przestrzennego, planowania sieci dróg, narzędzia w postaci wsparcia dla rozwoju transportu publicznego.Choć wiele jeszcze brakuje do takiego stanu ustawowego w zakresie prawa metropolitalnego, jaki jest w krajach europejskich, ale zrobiliśmy dobry krok. Dziękujemy.

Trwa kampania parlamentarna. Wspomagamy naszych kandydatów, spotykamy się z nimi, roznosimy ulotki, plakaty, wizytówki, uczestniczymy we wspólnych akcjach. Mamy nadzieję, że będzie te 6 mandatów do Sejmu i dwa mandaty senatorskie. Walczymy i zachęcajmy innych do walki o naszych kandydatów !

Pozdrawiam wszystkich

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >