Okiem Przewodniczącego. 10 września 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Informacje z Krakowskiej Platformy Obywatelskiej:

Jeszcze tylko do końca tego tygodnia potrwają zebrania wyborcze w krakowskich strukturach Platformy Obywatelskiej. Podczas spotkań członkowie kół wybiorą nowe władze oraz swoich delegatów na Zjazd Powiatu, który odbędzie się 6 października br. (niedziela). Kolejnym etapem wyborów wewnętrznych będzie Zjazd Regionu (21-27 października) oraz Konwencja Krajowa (23 lub 30 listopada br.).

W najbliższy piątek (13 września br.) o godzinie 17.00 odbędzie się posiedzenie Zarządu PO RP w Krakowie. Głównym tematem posiedzenia będzie omówienie przygotowań do Zjazdu Powiatu. Ponadto w porządku obrad przewidziana jest dyskusja na temat sprawozdania Zarządu z mijającej kadencji (w tym sprawy organizacyjne, finansowe, programowe oraz polityczne).

W wakacje rozpoczął się kolejny projekt Krakowskiego Centrum Programowego o nazwie Obywatelska Wizja Krakowa. Projekt ten polega na zebraniu jak największej liczby opinii wśród osób niebędących członkami PO, a interesujących się bieżącymi wydarzeniami oraz działaniami samorządowymi. Celem projektu jest zainteresowanie różnych środowisk wspólnym tworzeniem Obywatelskiej Wizji Krakowa.

Grupą docelową projektu są ludzie biznesu, kultury, sportu, działający w organizacjach pozarządowych, nauczyciele, dyrektorzy szkół, instytucji nauki i kultury, duchowni oraz wszyscy ci, którzy pełnią rolę lokalnych liderów opinii. To właśnie ich opinia na temat funkcjonowania miasta jest dla nas kluczowa.

Poglądy przedstawicieli różnych grup społecznych zbierane będą poprzez przeprowadzanie anonimowej ankiety, przygotowanej w ramach prac Krakowskiego Centrum Programowego. Serdecznie zapraszamy do włączenia się w ten projekt! Wierzymy, że w Państwa otoczeniu jest wiele osób, które warto zapytać o sprawy dotyczące funkcjonowania miasta.

Informacje z Rady Miasta Krakowa:

W środę 11 września br. o godzinie 10.00 rozpocznie się LXXXI sesja Rady Miasta Krakowa. Obok wielu projektów miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, obejmujących kolejne obszary Krakowa, uchwał budżetowych, w porządku obrad znajdzie się sprawa konsultacji z mieszkańcami gminy propozycji ograniczenia handlu detalicznego w dniu Wigilii Bożego Narodzenia oraz w Wielki Piątek. Grupa radnych, w tym radnych z klubu PO, chce skonsultować z mieszkańcami propozycję wprowadzenia takiego ograniczenia, tłumacząc to interesem społecznym.

Działania antysmogowe. Mamy kolejny mały sukces w walce ze smogiem w Krakowie. Dzięki działaniom radnych PO oraz we współpracy z Zarządem Województwa Małopolskiego udało się pozyskać kolejne środki z WFOŚ na likwidację niskiej emisji w Krakowie. Dziękujemy wszystkim, którzy się do tego przyczynili i zachęcamy do podjęcia kolejnych antysmogowych wyzwań!

System gospodarowania odpadami. W sprawach śmieciowych odbędzie się albo jeszcze we wrześniu albo w połowie października nadzwyczajna sesja Rady Miasta Krakowa, podczas której dokonamy oceny funkcjonowania systemu, a także podejmiemy uchwały w sprawie obniżenia opłat śmieciowych. Jak już pisałem, mamy tu pewien problem, bowiem podjęcie takich obniżających opłaty śmieciowe uchwał wiąże się obecnie konieczność ponownego wypełnienia przez mieszkańców, administratorów oraz zarządców nieruchomości – nowych deklaracji śmieciowych. Niestety taki jest obecnie zapis ustawy śmieciowej. Planowana jest w niedalekiej przyszłości nowelizacja ustawa śmieciowej, wprowadzająca brak konieczności wypełnienia deklaracji śmieciowej w takiej sytuacji. Mamy więc dylemat, czy zmieniać opłatę śmieciową już teraz, ale to spowoduje kolejne wielkie zamieszanie z deklaracjami czy czekać na zmianę ustawy i dopiero wtedy zmieniać opłatę.

Honorowe obywatelstwo Krakowa. Komisja Główna Rady Miasta Krakowa jednomyślnie zarekomendowała nadanie dwóm znanym i wręcz legendarnym krakowskim profesorom – prof. Władysławowi Stróżewskiemu, filozofowi z UJ oraz prof. Stanisławowi Juchniewiczowi, urbaniście i architektowi, współtwórcy układu urbanistycznego Nowej Huty – tytułu Honorowego Obywatela Krakowa. Kandydaci już wyrazili zgodę na przyjęcie tytułu. Teraz Komisja Główna przygotuje stosowne projekty uchwał i przedstawi je do uchwalenia Radzie Miasta Krakowa. Biorąc pod uwagę jednoznaczne poparcie przez członków Komisji Głównej możemy liczyć, że na następnym posiedzeniu Rady uchwały zostaną podjęte.

Forum ekonomiczne w Krynicy. Podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy (którego inicjatorem był członek PO, radny Sejmiku Województwa Małopolskiego, Zygmunt Berdychowski) wręczyłem, jako Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, na uroczystej Gali Forum Nagrodę „Nowa Kultura Nowej Europy” im. Stanisława Vinzenza. Nagroda ta fundowana jest przez Radę Miasta Krakowa i przyznawana przez Kapitułę Nagrody, w skład której wchodzą ludzie polityki i kultury, w tym poprzedni laureaci Nagrody (Andrzej Stasiuk i Martin Pollack). W tym roku Nagrodę Rady Miasta Nowa Kultura Nowej Europy otrzymała Magdalena Vasarowa (słowacka pisarka, filozof, matematyk, dziennikarka, była ambasador Republiki Słowackiej w Polsce, była Wiceminister Kultury Słowacji, słowacka parlamentarzystka, w przeszłości aktorka i działaczka słowackiej opozycji).

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >