Okiem Przewodniczącego – 10 marca 2015

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo

Jak zawsze informacje o ważnych sprawach. Dziś zaczynamy od spraw Platformerskich:

Pierwsze i najważniejsze to wybory prezydenckie. Już w maju wybieramy Prezydenta RP. Nie tylko ze względu na Platformerskie korzenie wspieram Bronisława Komorowskiego. Nie tylko wspieram go za działalność harcerską i proharcerską, nie tylko za jego działalność niepodległościową i podziemną. Przede wszystkim wspieram go, bo chcę rzeczywiście porozumiewania się, i w Polsce i za granicą. Mamy prawo mieć różne poglądy, mamy prawo się spierać, ale muszą być rzeczy wspólne, musi być chęć rozmawiania. W sytuacji, kiedy mamy prawie wojnę u granic, tylko ktoś taki może wspomóc pozycję Polski. Prezydent Komorowski, przy wszystkich błędach i niewłaściwościach, taki jest i jest najlepszym kandydatem na Prezydenta RP. Takie mam swoje zdanie i nie zawaham się go użyć…

Zbieramy podpisy. Bardzo ważną sprawą jest zbieranie podpisów pod listami. Idzie nieźle, ale potrzeba jeszcze więcej. Zbierajmy jak najwięcej, bo to naprawdę ważne. Dziękuję mojemu macierzystemu 2. Kołu Gospodarczemu za zaangażowanie. Zbieramy jak najwięcej…

25 lat samorządu w Polsce. 8 marca 1990 roku została uchwalona jedna z najważniejszych ustaw RP. To ustawa o samorządzie terytorialnym, określająca jak działać mają gminy, potem powiaty i województwa. Samorząd to jedna z najlepszych rzeczy, która w Polsce się udała. W maju i czerwcu będziemy obchodzić to święto na lokalnym podwórku i dziękować tym, którzy się do tego przyczynili.

Ważna sprawa – projekt nowej ustawy tzw. antysmogowej. Wielokrotnie Rada Miasta Krakowa wnosiła o wprowadzanie prawa, które pozwoliłoby realnie wpływać na stan środowiska. Dzięki posłowi Arkitowi mamy taką szansę – daje ją projekt ustawy o ochronie środowiska. Większe uprawnienia dla samorządów w zakresie ustalania dopuszczalnych paliw, w zakresie wprowadzania stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, w zakresie hałasu i w zakresie uprawnień Straży Miejskiej. Mamy szansę na nowoczesne prawo, dające realne możliwości działań antysmogowych. Mówiliśmy o tym w czwartek na otwartym posiedzeniu 2. Koła Gospodarczego PO.

Sprawy miejskie:

Sesja w ostatnią środę – najważniejsze sprawy to Zarząd Zieleni, plany dla Drwinki i szereg spraw budżetowych. W sprawie Zarzadu Zieleni odrzuciliśmy poprawki i przyjęliśmy projekt. Rzecz dotyczy ponad 800 ha nowych terenów zielonych, w tym ponad 600 ha terenów do wykupów. To będzie wielka instytucja, z nowym budżetem, nowymi, ale i starymi ludźmi. Trzymamy kciuki…

Przyjęliśmy uchwałę ws planów dla Parku Rzecznego Drwinka. Te plany to jedyna realna możliwość ochronienia tych terenów. Pewnie będziemy to rozszerzać na kolejne tereny, także w otulinie parku. Jednocześnie szukamy sposobów na sfinansowanie tych działań, wykupów gruntów i zagospodarowanie tych gruntów. Potrzeba dużo pieniędzy, a niedawno za ponad 16 mln zł odzyskaliśmy tereny Parku Duchackiego i zagospodarowujemy je. W tej samej dzielnicy jest Park Drwinki, a przecież mamy inne parki, choćby Ruczaj czy Zakrzówek.

Dużo kontrowersji wzbudził pomysł, zawarty w interpelacji Olka Miszalskiego, w sprawie rozszerzenia strefy płatnego parkowania na sobotę. Kiedyś tak w Krakowie było, ale diabeł tkwi w szczegółach i trzeba to poważnie rozpatrzyć.

Osobiście chcę spowodować, aby kilkanaście organizacji kombatanckich działających w miejskich lokalach mogło te lokale wynajmować za darmo. Tych starych, schorowanych bohaterów walki za Polskę coraz mniej stać nawet na bardzo małe koszty utrzymania tych lokali. Znaleźliśmy sposób i potrzebujemy to szybko wdrożyć.

Wszystkim Paniom, Koleżankom, Żonom i współpracownicom, wszystkim, które powodują, że świat jest lepszy i piękniejszy – życzę wszystkiego najlepszego. Dzięki Wam, nasze Panie, świat jest lepszy i piękniejszy. Dziękujemy.

Pozdrawiam serdecznie

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >