Okiem Przewodniczącego. 10 marca 2014.

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Witam Szanowne Platformerki i Platformersów.

Znów krótko o tym, co w Radzie Miasta i Krakowskiej Platformie Obywatelskiej. Zaczynamy od spraw miejskich:

Zaczynamy od Rady Miasta:

1. W środę sesja Rady Miasta. Obok szeregu spraw planistycznych i w zakresie mienia mamy zatwierdzenie założeń do zaopatrzenia Miasta w ciepło i energię elektryczną, bardzo ważne ze względu na przyjęty przez Sejmik zakaz palenia węglem za 5 lat. Mamy bardzo kontrowersyjny projekt powołania teatru Variete. Z jednej strony mamy wieloletnie starania o zagospodarowanie obiektu po byłym kinie Związkowiec, starania także Platformersów, mamy brak tego typu instytucji w Krakowie, a z drugiej mamy kolejną instytucję kosztującą Miasto, mamy nie do końca przygotowany projekt.

2. Najważniejszym na nadchodzącej sesji Rady będą sprawy statutów dzielnic. Sprawa ciągnie się już znaczny czas i najwyższy czas ją zakończyć. Dlatego aby zabezpieczyć się przedłużyliśmy termin składania poprawek. Mam nadzieję, że wreszcie zamkniemy sprawę statutów i będziemy mogli rozpocząć przygotowania do wyborów dzielnicowych.

3. Na sesji jest też projekt uchwały ws działań Miejskiego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej i działań Miasta jako członka wspólnot mieszkaniowych. Po wprowadzeniu zakazu palenia węglem musimy jak najszerzej proponować ogrzewanie alternatywne. Stąd postulat aby wszędzie robić analizę opłacalności i jeżeli dane działanie jest opłacalne – głosować we wspólnotach za wdrażaniem ogrzewania z MPEC. Będziemy sprawę pogłębiać i proponować kolejne rozwiązania.

4. Mamy też 2 czytanie i uchwalenie uchwały o przedłużeniu o kolejne 5 lat stosowania zasady inflacyjnego indeksowania opłat za korzystanie z placów targowych. W ten sposób zabezpieczamy spokojne funkcjonowanie tysięcy przedsiębiorców pracujących na tych placach. A mamy kolejne pomysły w tej sprawie.

5. Na sesji będzie też uchwała w sprawie nazwania skweru imieniem prof. Jacka Woźniakowskiego. Skwer za Teatrem Słowackiego, między Kościołem Sw Krzyża i ulicą Szpitalną, będzie nazwany imieniem pierwszego prezydenta Miasta Krakowa nowej, niepodległej epoki. Były w tej sprawie różne propozycje ale ta wydaje się najlepsza.

I sprawy Platformerskie:

1. W Krakowie, z udziałem Premiera Tuska, odbył się kolejny, wspaniały kongres, poświęcony pozycji kobiet „Kobieta – wiedza – władza”, kongres współorganizowany przez wspaniałe kobiety Platformy – Beatę Harnik i Joannę Zarywską. Szanowne Panie – gratulujemy i dziękujemy!

2. Zabieramy się za sprawy bezpieczeństwa, będzie szereg propozycji i ciekawych pomysłów w tym zakresie.

3. W sobotniej Gazecie Wyborczej kolejne podsumowanie prac samorządu i działań PO:

http://krakow.gazeta.pl/krakow/1,44425,15587911,Klopot_PO__jak_odroznic_sie_od_Jacka_Majchrowskiego.html

Ponad rok temu, mimo uwag i zastrzeżeń, wybraliśmy pragmatyczne podejście do polityki w Krakowie, wybraliśmy mając wybór w postaci kontynuacji działań konfrontacyjnych docelowo z przeprowadzeniem referendum ws odwołania prezydenta. Biorąc pod uwagę obecną sytuację – można zapytać, gdzie bylibyśmy dziś jako Platforma, gdybyśmy się zdecydowali wtedy na konfrontację w samorządzie, gdzie bylibyśmy dziś, co byśmy w tej kadencji zrobili i gdzie bylibyśmy za 8 miesięcy przy wyborach samorządowych. Odpowiedź wydaje się oczywista.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >