Okiem Przewodniczącego. 10 listopada 2013

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.

Szanowni Państwo,

Zgodnie z ubiegłotygodniowym zobowiązaniem przedstawiam swój punkt widzenia na sprawy samorządowe i platformerskie. Zobowiązali mnie do tego Państwo w mailach i rozmowach. Więcej, obecny Przewodniczący Krakowskiej PO poprosił mnie o kontynuowanie cyklu, stąd już od przyszłego tygodnia wrócę do Platformerskiego newslettera. Sam Newsletter cieszył się sporym powodzeniem i w powszechnej opinii, potwierdzonej zdaniem zdecydowanej większości Platformersów stanowił najbardziej popularny efekt poprzedniej kadencji władz PO. Więc do rzeczy.

Najpierw sprawy samorządowe:

Na ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa dokonaliśmy jako Klub Radnych PO zmian w obowiązujących stawkach za odbiór odpadów. Dzięki temu, że przetargi na sam odbiór śmieci dały znaczne, 40-45% oszczędności, a sam odbiór to około 45% kosztów całego systemu – mogliśmy zmniejszyć ceny o około 20%, różnie dla różnych odbiorców. Teraz do końca 2013 roku będzie trzeba zmienić tzw. deklaracje i będziemy mieli nieco tańsze śmieci. Szukamy sposobów, aby koszty odbioru śmieci były jeszcze niższe, powinien w tym pomóc kolejny przetarg. Analizujemy, jak spowodować, aby opłata śmieciowa była w Krakowie powszechna. Z ilości złożonych deklaracji wynika, że mamy 560 tys mieszkańców, z meldunku, że mieszka 760 tys. ludzi, a z zużycia wody, że mamy ponad milion mieszkańców. Gdyby to udało się upowszechnić – opłata byłaby dużo mniejsza.

Na ostatniej sesji nie przegłosowaliśmy zmian w podatkach od nieruchomości. W tej sprawie Klub Radnych podzielił się po połowie. Jedni uważali, że zmiana podatków ma minimalny wpływ na ekonomię rodzin (tu wzrost o 4 grosze na mkw) i ekonomię firm (tu wzrost o 1 zł/mkw), a w skali miasta to efekt 15 mln zł. Drudzy uważali, że nie powinno się podwyższać żadnych podatków i opłat. I tak stanęło.

Nie przyjęliśmy rezolucji wzywającej posłów do opowiedzenia się jak i dlaczego głosowali w sprawie referendum edukacyjnego. Uznaliśmy, że propozycja rezolucji miała przede wszystkim znaczenie polityczne i nie chcieliśmy upolityczniać tej sprawy.

Uznaliśmy, że trzeba skonsultować sprawę braku lub wprowadzenia obowiązkowych szkoleń i egzaminów dla taksówkarzy w Krakowie. Decyzja w tej sprawie w grudniu.

Przed nami poważna dyskusja o budżecie i planie inwestycyjnym. Mamy już pierwsze propozycje i nie wygląda to różowo.

W listopadzie kluczową kwestią będzie decyzja radnych Sejmiku Wojewódzkiego o wprowadzeniu, pełnego lub ograniczonego, zakazu palenia w Krakowie węglem i innymi paliwami stałymi. W tej sprawie są różne zdania. Moje jest jednoznaczne. Wprowadzenie zakazu palenia, bezwzględnego zakazu jest warunkiem koniecznym, a nie wystarczającym dla poprawy powietrza w Krakowie. Dane wieloletnie z monitoringu zanieczyszczeń wskazują, że właśnie w okresie grzewczym znacząco wzrasta zanieczyszczenie powietrza w Krakowie, a powód to tzw. niska emisja, paleniska węglowe i na paliwa stałe, czasem też wykorzystywane na palenie śmieciami i wszystkim co najgorsze. Musimy te paleniska zlikwidować. W ciągu najbliższych 5 lat wydamy na to ponad 600 mln zł, będziemy dofinansowywać do 90% nakładów na zmianę paleniska. MPEC zdecydowanie przyspieszy podłączanie do sieci CO krakowskich kamienic. Dla osób, które dotknie zakaz palenia i zmienią paleniska, a będą miały niskie dochody, będziemy stosowali specjalny lokalny program osłonowy. W przyszłości i to nie dalekiej zajmiemy się wpływem samochodów na zanieczyszczone powietrze. Ale kluczem jest likwidacja palenisk na paliwa stałe. Dlatego decyzja Sejmiku jest tak ważna.

A teraz sprawy Platformerskie:

Odbyło się pierwsze posiedzenie Rady Powiatowej PO. Wybraliśmy, ale nie mam jeszcze wyników, nowy zarząd. Niespodzianek nie było. Przewodniczący zaproponował na stanowiska wiceprzewodniczących: Różę Thun, Witka Latuska i Dominika Jaśkowca. Z grona osób spoza grupy popierającej obecnego Przewodnioczącego zaproponowano mnie i Wojtka Krzysztonka. My mamy reprezentować w 18 osobowym zarządzie 35 % inaczej głosujących. Liczymy jednak, że w bieżącej pracy podziały na tych i onych zanikną i zajmiemy się tym, do czego zostaliśmy wybrani.

Wybrano Pełnomocnika Zarządu ds. wyborów dzielnicowych, został nim wybrany Dominik Jaśkowiec. To bardzo ważna, kluczowa sprawa. Musimy jak najszybciej zająć się tym tematem.

Życzę nowo wybranemu zarządowi sukcesów, efektów i zmian na lepsze.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >