Odpowiedzialność i odwaga

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2020 r.

Zobacz wszystkie artykuły z cyklu Kraków w czasach zarazy >>

Czas epidemii to czas nadzwyczajny. To czas, w którym wiele spraw musi być rozwiązywanych w zupełnie innym niż dotychczas porządku. To czas, w którym są potrzebne trudne, niepopularne decyzje. Ale bez podjęcia tych trudnych decyzji, bez wykazania się odwagą przeciwstawienia populizmowi – za chwilę, za niedługi czas może być z bardzo dużym prawdopodobieństwem dużo gorzej, a koszty popularnych decyzji staną się trudne do zniesienia.

Epidemia powoduje, że bardzo znacząco spadną dochody samorządu, ale i dochody krakowskich przedsiębiorców, także dochody mieszkańców. Z dużym prawdopodobieństwem trzeba powiedzieć, że ta znacząca obniżka dotknie wszystkich. Jeżeli się do tego nie przygotujemy, jeżeli zawczasu nie zmienimy swoich przyzwyczajeń, nie zredukujemy swoich wydatków wiedząc, że nasze dochody będą znacząco niższe, będziemy te zmiany musieli robić w wielkim stresie, w wielkim niedoczasie, kiedy bardzo trudno będzie szybko redukować swoje przyzwyczajenia czy oczekiwania. Dotyczy to każdego z nas, mieszkańca, pracownika, samorządowca, przedsiębiorcy, kogoś odpowiedzialnego za rodzinę, firmę czy miasto.

Dlatego samorząd podjął plan trudnych, ale niezbędnych zmian. Dlatego wyłączamy oświetlenie, bo przecież kilka milionów złotych oszczędności to możliwość utrzymania paru szkół więcej. Dlatego zredukowaliśmy częściowo transport publiczny, bo zabraknie nam około 20-30% środków na transport, a nie możemy i nie chcemy po wakacjach wyłączać transportu. Dlatego redukujemy sporą część zadań bieżących, bo wolimy to zrobić planowo niż chaotycznie, kiedy ruszy wielka fala znacząco niższych dochodów.

Także dlatego władze Krakowa zdecydowały się przedstawić zmiany w zakresie funkcjonowania Młodzieżowych Domów Kultury. Nie jest to mój zakres działania i nie jest to decyzja moja, ale uważam ją za właściwą i docelowo nieuniknioną. W obecnej sytuacji decyzja ta jest na pewno niepopularna, ale odważna, i śmiem powiedzieć, odpowiedzialna. W MDK-ach kadra, bardzo dobra kadra działa na etatach pedagogicznych (czyli 18 godzin tygodniowo), a kadra w Domach Kultury działa na zwykłych 40-godzinnych etatach. Oznacza to zrównanie praw i obowiązków kadry w tych dwóch rodzajach działalności. Oznacza to dodatkowe możliwości zajęć, także dla osób dorosłych. Osobną kwestią, konieczną do rozwiązania, jest w domach kultury częściowa odpłatność za zajęcia, ale przecież w domach kultury na takich zasadach też działają zajęcia dla dzieci i młodzieży. Oczywiście brak decyzji radnych może te zmiany powstrzymać.

Jakie jest jednak poważne niebezpieczeństwo? Mianowicie takie, że bardzo szybko okazać się może, że zabraknie na działalność tych jednostek pieniędzy. Będą w budżecie, ale nie będzie dochodów, więc skąd wziąć na wydatki? I wtedy zmiany, redukcje i korekty będą następowały chaotycznie, bez możliwości racjonalnego przygotowania. Czy takie działanie będzie bardziej odpowiedzialne, będzie bardziej właściwe? Oczywiście klucz tkwi w priorytetach, ale najważniejszym priorytetem jest minimalizowanie strat samorządu. W wariancie chaotycznym szkody dla uczęszczającej do tych jednostek dzieci i młodzieży, dla pracującej tam kadry, będą dużo większe niż w przypadku uporządkowanej zmiany.

Czy z punktu widzenia samorządu uporządkowana zmiana jest bardziej odpowiedzialna niż chaotyczna? Tak uważam. Uważam, że w najbliższych kilku-kilkunastu miesiącach będziemy musieli podjąć trudne i niepopularne decyzje, aby jak najwięcej w krakowskim samorządzie uratować.

Oczywiście można nic nie robić i czekać na rozwój sytuacji. Można, tylko wtedy nie my będziemy robili zmiany tylko zmiany będą wymuszać nasze działanie. Działanie w stresie, w chaosie jest bardzo niebezpieczne. Oczywiście można powiedzieć, że akurat te działania (MDK-i, oświetlenie, transport publiczny etc) nie mogą być zmieniane, ale musimy się liczyć z takimi spadkami dochodów, przy których każda dziedzina będzie dotknięta. I prędzej czy później, po zredukowaniu wydatków w dziedzinach niewzbudzających tak wielkich kontrowersji sprawa dojdzie i do dziedzin wrażliwych. I wtedy dotknie zadań we wszystkich tych dziedzinach. Dotknie w sposób bardziej bolesny i chaotyczny niż teraz. Czy to będzie bardziej odpowiedzialne? Śmiem wątpić.

W latach 2011-2013 mieliśmy podobną sytuację. Skokowo spadły dochody i pojawiła się luka. Musieliśmy znacząco przyciąć wydatki. Częściowo to się udało, ale wtedy luka wynosiła ok. 4-6% dochodów, teraz najlepszy, najbardziej optymistyczny wariant pokazuje lukę na poziomie 10-12%, a może być i dużo więcej. Jak widać przewidywana sytuacja samorządu (ale i Państwa, przedsiębiorców i mieszkańców) może być dużo, dużo gorsza niż wtedy. I dlatego nasze działania, mimo że nie popularne, muszą być bardziej odważne. Tylko wtedy one będą odpowiedzialne i uchronią samorząd przed jeszcze gorszymi konsekwencjami. Właśnie nasze krakowskie doświadczenia z działań antykryzysowych wskazują, że im szybciej się te działania zacznie, tym więcej można w kryzysie ochronić. Zmiany rozkładają się na więcej dziedzin i szybciej, pozwala to uniknąć zmian większych, chaotycznych. Rozumiały to wtedy dobrze krakowskie media, w większości wspierając ówczesne reformy i działania antykryzysowe.

Oczywiście polityk może powiedzieć, że zmian nie będzie, że wszystko ochronimy. Będzie to popularne i dobrze przyjmowane. Oczywiście możemy jako miasto powstrzymać się od realnych oszczędności i czekać na rozwój sytuacji. Ale to może doprowadzić do działań chaotycznych, jeszcze bardziej uderzających docelowo w mieszkańców.  Tylko czy takie postępowanie będzie odpowiedzialne i odważne, dające na dłuższą metę lepszą sytuację miastu i mieszkańcom? Doświadczenia z poprzedniego kryzysu wskazują, że działania antykryzysowe lepiej podjąć jak najszybciej, jeszcze przed falą najgorszych okoliczności. I to jest odwaga i odpowiedzialność

Czy nie powinniśmy, wzorem wielkiego europejskiego męża stanu powiedzieć w przeddzień bardzo poważnych, chyba najpoważniejszych działań z jakimi przyszło się nam spotkać, że: „mogę wam obiecać tylko krew, znój, łzy i pot. Stoimy przed ciężką próbą najbardziej bolesnego rodzaju. …jaki jest nasz cel? Zwycięstwo pomimo wszelkich okropności. Zwycięstwo bez względu na to, jak długa i ciężka prowadzi doń droga.” To jest właśnie odwaga i odpowiedzialność.

Osobiście takie podobne wyzwanie, na dużo mniejszą skalę, podjąłem wespół z wieloma mądrymi krakowskimi politykami w latach 2011-2013. I mimo wielu ataków, wielu błędów i pomyłek, mimo wielu kosztów i strat, mimo wielu niepopularnych decyzji, wyprowadziliśmy Kraków z poważnego finansowego kryzysu. I mimo niepopularnych naszych (w tym i moich decyzji) wykazaliśmy wtedy odwagę i odpowiedzialność. A w kolejnych wyborach, mimo tych niepopularnych decyzji, wyborcy naszą odwagę i odpowiedzialność zdecydowanie docenili.

To jest czas próby i czas pokaże, jak każdy z nas tę próbę przejdzie…

Na koniec wywiad z szefem Unii Metropolii Polskich Panem Prezydentem Białegostoku Tadeuszem Truskolaskim i najważniejszy cytat: „Jest źle, a będzie tragicznie – mówi pytany o przyszłość samorządów. – Tak naprawdę to, co się w tej chwili dzieje, przypomina jazdę na rowerze, gdy nagle ktoś wkłada nam patyk w przednie koło – mówi samorządowiec. Włodarze miast i gmin wiedzą już, że będzie bolało, ale upadek dopiero nastąpi.” I my w Krakowie chcemy się jak najlepiej do tego upadku przygotować ….

Cały wywiad dostępny jest na stronie Portalu Samorządowego: www.portalsamorzadowy.pl

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >