Obywatelski Kraków
Ostatnia aktualizacja: 05.05.2015 r.
Czym jest inteligentne miasto? To coraz powszechniejsze określenie wymaga krótkiego zdefiniowania. Inteligentne miasto to wspólne przedsięwzięcie mieszkańców, władz, lokalnych przedsiębiorców i organizacji pozarządowych. To miasto otwarte na dialog.
W mijającej kadencji Rady Miasta dzięki determinacji radnych Platformy pod moim i Małgorzaty Jantos przewodnictwem rozpoczęliśmy realizację tego ważnego przedsięwzięcia. W nadchodzącej kadencji chcemy znacząco rozwinąć dalsze działania.
Co zrobiliśmy w kadencji 2010-2014:
- Okrągły Stół Edukacyjny [ czytaj więcej ]
- Okrągły Stół Mieszkaniowy
- Krakowski Budżet Obywatelski [ czytaj więcej ]
- Komisja Dialogu Obywatelskiego
- Referendum Krakowskie [ czytaj więcej ]
- Młodzieżowa Rada Krakowa [ czytaj więcej ]
- Krakowska Rada Seniorów
- Konsultacje (konferencje konsultacyjne)
- Utworzenie Krakowskiej Rady Pożytku Publicznego
Co przed nami? Zdajemy sobie sprawę, że jesteśmy dopiero na początku drogi i wiele jeszcze musimy poprawić. Zweryfikujemy nasze dotychczasowe działania, wprowadzimy do nich niezbędne zmiany, a następnie przygotujemy dalsze etapy „otwarcia miasta na dialog”.
Konkretne zadania na przyszłość
(Szczegóły zadań znajdą Państwo w załączonej na końcu tekstu prezentacji)
- Poszerzenie współpracy z NGO. Zależy nam na ułatwieniu współpracy NGO z Urzędem Miasta Krakowa, w tym celu planujemy uszczegółowienie zapisów Programu Współpracy z NGO m. in. poprzez określenie celów szczegółowych, priorytetów oraz form współpracy w obszarze poszczególnych zadań publicznych ze wskazaniem Wydziałów UMK odpowiedzialnych za ich realizację.
- Inicjatywa Lokalna. W ramach inicjatywy lokalnej mieszkańcy przychodzą nie tylko z pomysłem na realizację konkretnego przedsięwzięcia, ale deklarują współudział w jego realizacji. Współudział może polegać na świadczeniu pracy społecznej, na świadczeniach pieniężnych lub rzeczowych.
- Krakowski Budżet Obywatelski. Chcemy wprowadzić zmiany organizacyjne, w regulaminie, w promocji, ale przede wszystkim chcemy doprowadzić do zwiększenia kwoty oddanej na działania partycypacyjne (Budżet Obywatelski i Inicjatywa Lokalna) do 40 mln zł.
- Centrum Analiz Samorządowych (dalej CAS). Miałoby się ono zajmować regularnym, corocznym badaniem przekrojowej opinii mieszkańców – o ich potrzebach, o aktualnych problemach.
- Referenda w najistotniejszych sprawach miasta. Na podstawie opinii CAS chcemy podejmować ewentualne decyzje o przeprowadzaniu w przyszłości referendów lokalnych.
- Krakowska Rada Gospodarcza. Z jej pomocą chcemy doprowadzić do wzmocnienia znaczenia i opinii środowisk przedsiębiorczych, prowadzić regularne konsultacje z przedstawicielami firm krakowskich, a w szerszym kontekście wzmocnić kontakty ze środowiskiem biznesu.
Więcej o dotychczasowych działaniach na rzecz wsparcia przedsiębiorczości pisałem w moim sprawozdaniu z mijającej kadencji dostępnym tutaj.