Bogusław Kośmider – o sobie

Spis treści

Rodzina

Urodziłem się w 1959 roku, mam więc 59 lat. Jestem człowiekiem pełnym energii, lubiącym wyzwania i jednocześnie doświadczonym, co często pomaga w podejmowaniu codziennych działań.

Od 29 lat jestem szczęśliwie żonaty. Żonę poznałem w harcerstwie, kiedy dowodziłem harcerską służbą porządkową podczas wizyty naszego Papieża Jana Pawła II w Tarnowie. Jest wspaniałą i mądrą kobietą, wspierającą mnie tak w życiu osobistym, jak i zawodowym. Dziś żona jest współwłaścicielką kilku firm. Wybudowała w Krakowie duże centrum targowe Expo.

Moja rodzina jest dla mnie powodem do dumy. W naszym domu bardzo duże znaczenie przywiązywano i przywiązuje się do wartości patriotycznych i etycznych. Jeden dziadek był Legionistą, a drugi ratował ludzi w czasie wojny. To zobowiązuje.

Edukacja i Harcerstwo

Początki mojej edukacji to Szkoła Podstawowa nr 110 na Dębnikach, następnie II LO im. Jana III Sobieskiego. Dużo zawdzięczam moim nauczycielom i pedagogom. W szkole poznałem wspaniałych ludzi, którzy mieli pozytywny wpływ na moje późniejsze życie. Okres szkolny to też czas wielu przyjaźni. Niektóre, mimo upływu czasu, przetrwały do dziś.

W szkole też zaangażowałem się w Harcerstwo. Byłem kolejno zastępowym, drużynowym i szczepowym Zielonej Trójki, potem działałem w Hufcu Kraków Śródmieście. Walczyłem o tradycyjne Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie. Zakończyłem harcerską służbę jako Harcmistrz, Harcerz Rzeczpospolitej. Do dziś traktuję harcerstwo jako wspaniałą szkołę życia, służby Ojczyźnie, ludziom oraz naukę patriotyzmu.

Studia

Studiowałem na AGH, na znamienitym Wydziale Elektrycznym formalnie zwanym Wydziałem Elektrotechniki, Elektroniki i Automatyki, kierunek Elektronika, specjalność Automatyka. Od zawsze jednak pasjonowało mnie zarządzanie, ekonomia i finanse. Dlatego podjąłem też studia podyplomowe z bankowości i finansów, z marketingu i zarządzania.

Wojsko

Po studiach odbyłem służbę wojskową, którą zakończyłem w stopniu podchorążego. Najpierw byłem szkolony w Centrum Szkolenia Wojsk Łączności w Legnicy, potem w JW. 1200 w Stargardzie Szczecińskim. W wojsku dużo się nauczyłem, poznałem wielu wspaniałych ludzi.

Praca zawodowa

  • Petroinform Kraków – analityk, programista, projektant, kierownik, główny specjalista, wicedyrektor
  • Hydrokop Kraków – informatyk, specjalista
  • Bank Współpracy Regionalnej SA – dyrektor biura, dyrektor oddziału, członek zarządu komisarycznego
  • Deutsche Bank – dyrektor pionu
  • Inwest Bank – dyrektor regionalny
  • Krakowskie Centrum Inwestycyjne SA – członek zarządu
  • Bank Inicjatyw Społeczno-Ekonomicznych, DnB Nord – dyrektor oddziału
  • Bank Ochrony Środowiska – ekspert, dyrektor regionalny, doradca prezesa
  • Małopolski Fundusz Rozwoju – prezes zarządu

Równolegle pracowałem w Radach Nadzorczych spółek komunalnych Skarbu Państwa, w spółkach prywatnych i spółkach notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych. To była i jest wspaniała nauka zarządzania, doświadczenie i niejedna lekcja pokory, z której zawsze wyciągałem wnioski. Prowadziłem też własną działalność gospodarczą w zakresie konsultingu i doradztwa strategicznego.

Działalność samorządowa

Moja praca zawodowa i doświadczenie w zarządzaniu powodowały, że często proszono mnie o konsultacje dla samorządów w sprawach finansowych i nie tylko. To spowodowało, że zainteresowałem się bliżej problemami i działalnością samorządu.

W 1994 r. wystartowałem w wyborach samorządowych do Rady Miasta, zostałem radnym. W okresie od 1996 do 1998 byłem przewodniczącym Komisji Promocji i Współpracy Rady Miasta.

Współpracowałem z Józefem Lassotą przy kampanii wyborczej w 1998 i 2002 roku. Przygotowaliśmy wtedy kompleksowy plan rozwoju Krakowa na następne kilkanaście lat. Niestety, nie wygraliśmy w wyborach. Jednak ten plan, który realnie pomagałby Krakowowi i jego mieszkańcom, udaje się krok po kroku realizować. Startowałem w kolejnych wyborach, zawsze otrzymując sporo głosów mieszkańców. Dziękuję za zaufanie.

W pierwszej kadencji byłem pomysłodawcą i wdrożyłem projekt Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Dzięki temu miasto zaoszczędziło w ciągu 15 lat ponad 150 mln zł, to wielki sukces, nie tylko finansowy.

W drugiej kadencji wdrożyłem tzw. system znakowania miasta. Także spowodowałem, że finansowanie jednej z większych inwestycji – oczyszczalni ścieków – było o wiele tańsze i bezpieczniejsze.

W kolejnej kadencji wdrożyliśmy nową politykę mieszkaniową. Jej celem i głównym efektem było znalezienie środków na remonty zniszczonego zasobu mieszkaniowego, co w pełni udało się zrealizować. Doprowadziłem też do uruchomienia stosunkowo taniego finansowania nowych inwestycji w zakresie infrastruktury.

Inne ważne zrealizowane obietnice z minionych kadencji to: pakiet działań upiększających Kraków, park kulturowy, pakiet elewacyjny, dzięki czemu pięknieją elewacje krakowskich domów. Byłem jednym z dalszych współautorów tzw. Lokalnych Inicjatyw, Mieszkaniowych, Rekreacyjnych.

Kadencje poprzednie

Moje największe sukcesy jako Przewodniczącego w kadencji poprzedniej (2010-2014) to:

  • Przede wszystkim polityczne porozumienie ponad podziałami, którego efektem są inicjatywy i działania ratujące Kraków. W tym jedno z najważniejszych – oddłużenie Krakowa i reforma finansów miasta.
  • Następnie działania antysmogowe i program osłonowy.
  • Wdrożenie działań zwiększających bezpieczeństwo w mieście. Z mojej inicjatywy był w Krakowie Minister Spraw Wewnętrznych i zwiększył ilość policjantów dla miasta.
  • Wspieranie kultury. Pomoc i wsparcie dla dzielnic i organizacji pozarządowych, w tym harcerzy.
  • Odbywały się tzw. spotkania rządowe, szukaliśmy i znajdowaliśmy środki na krakowskie inwestycje.
  • Jako człowiek ceniący i szanujący dokonania innych byłem inicjatorem akcji „Kraków pamięta”. Jej celem jest uhonorowanie osób, które zasłużyły się dla Krakowa i kraju. W ten sposób budujemy naszą Małą Ojczyznę i dobrze pojęty lokalny patriotyzm.
  • Udało się też zrealizować wiele spraw lokalnych. Jako największy swój lokalny sukces widzę uratowanie, ale i znalezienie środków na modernizację, Parku Duchackiego. Czekano na to ponad 5 lat i udało to się. Ważnym jest, że zrealizowano te działania z poszanowaniem prywatnej własności.
  • Sukcesem było wspieranie lokalnych działań w zakresie kultury, powołanie dwóch nowych domów kultury, na Ruczaju i na Klinach. Modernizacja DK w Soboniowicach i Wróblowicach.
  • Uruchomiłem finanse, dzięki którym wyremontowano wiele dróg. Przykładowo ulice: Witosa, Tyniecką, Borkowskiej czy Myślenicką. Obiecałem i realizuję budowę ulicy Korpala na Klinach, była tam też budowana nowa pętla autobusowa.
  • Znalazłem środki finansowe na remonty szkół, obiektów sportowych i budowę linii tramwajowej na Ruczaj.

Moje dokonania w kadencji 2014-2018 przedstawiłem w długim sprawozdaniu. Zapraszam do zapoznania się >>

Mogę szczerze powiedzieć, że zrealizowałem większość ze złożonych przeze mnie obietnic. Mam zaszczyt być posiadaczem tytułu najlepszego radnego. Został on mi przyznany przez mieszkańców w konkursie ogłoszonym przez Dziennik Polski oraz trzykrotnie przez media – konkurs Gazety Krakowskiej.

Angażowałem się też w działania ogólniejsze:

  • Zostałem powołany do Rady Programowej Fundacji harcerstwa Drugiego Stulecia – fundacji której patronuje Prezydent RP – Bronisław Komorowski pwd, a szefuje Pani Prezydentowa Anna Komorowska pwd. Reprezentuję tam, wraz z 2 druhami (JM Rektorem Akademii Muzycznej prof. St. Krawczyńskim Hm i Senatorem Kazimierzem Wiatrem Hm z Krakowa) środowisko małopolskich harcerzy. To dla mnie wielki zaszczyt i duma !
  • Zostałem powołany przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego do Rady Programowej Muzeum Państwowe Zbiory Sztuki na Wawelu. To w Polsce najbardziej znaczące i najbardziej odwiedzane muzeum. To też dla mnie wielki zaszczyt i duma !
  • Zostałem też powołany do Rady Programowej Muzeum Armii Krajowej w Krakowie. Jestem wśród weteranów Armii Krajowej, profesorów UJ i bardzo zasłużonych obywateli Miasta Krakowa. Jako wnuk żołnierza Legionów i oficera AK traktuję to jako swój oczywisty obowiązek.
  • Jako swój obowiązek widziałem konieczność zajęcia się sprawami pomników w Krakowie. Doprowadziłem do przeprowadzenia i rozstrzygnięcia konkursów na pomnik płk Kuklińskiego, a także pomnik Armii Krajowej w Krakowie.

Jednak najważniejsze były i są dla mnie opinie mieszkańców, przekazywane choćby na regularnie organizowanych dyżurach. Zawsze uważałem i uważam, że to właśnie zdanie Krakowian i ich opinie są najważniejszym źródłem informacji o potrzebach i problemach obywateli naszego miasta. Dlatego organizowałem tak wiele spotkań lokalnych, na których mieszkańcy mówili o swoich problemach i bolączkach. Bardzo dużo problemów udało się już rozwiązać. Jednak jeszcze wiele jest przede mną.

Jestem dumny, że mogę reprezentować Kraków i jego mieszkańców, a także pomagać Państwu w rozwiązywaniu trudnych i ważnych problemów. Jest dla mnie zaszczytem reprezentować Państwa w Radzie Miasta Krakowa. Serdecznie dziękuję za zaufanie!

Polecane na stronie

  • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
  • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >