Newsletter Świąteczno-Noworoczny – 18 grudnia 2017

Ostatnia aktualizacja: 18.12.2017 r.

Witam przy ostatnim w tym 2017 roku Newsletterze Świąteczno-Noworocznym. Będzie o najważniejszej sesji RMK, o pokoju w Platformie, o pierwszych podsumowaniach i planach.

Zaczynamy, jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie:

Sprawy Samorządowe:

 • Najważniejsza sesja Rady Miasta, przyjęcie Budżetu Miasta na 2018 rok, Wieloletniej Prognozy Finansowej, ale i jak zawsze Sesja Opłatkowa.
 • Najważniejszy roczny dokument – Budżet na 2018 rok.
 • Pierwsze podsumowanie upływającego 2017 roku.
 • Pierwsze plany na 2018 rok.

Sprawy Platformerskie:

 • Pokój wyborczy w Platformie Małopolskiej.
 • Podsumowanie działań naszego 2 Koła Gospodarczego.

Świąteczno-Noworoczne życzenia.

I pełna informacja, najpierw samorządowa:

 • W środę najważniejsza w roku sesja Rady Miasta. Najpierw spotkamy się na Samorządowym opłatku w Stołeczno-Królewskim Magistracie, będą życzenia, będzie światełko pokoju, będą kolędy i będzie opłatek. Potem będzie dyskusja nad poprawkami, pewnie w części wycofanie poprawek i głosowanie, najpierw pozostałych poprawek, potem całej uchwały wraz z poprawkami. Potem będzie Wieloletnia Prognoza Finansowa i głosowanie. A potem cała reszta spraw. Miejski Program rewitalizacji, Miejski Program Przeciwdziałania Alkoholizmowi, sprawa finansowania żłobków i ciekawa poprawka A. Miszalskiego o dofinansowywaniu żłobków w okresie wakacji, sprawa filii Szkoły Podstawowej nr 95, mamy wybór (pierwszy raz przez Radę Miasta) podmiotu badającego bilans i budżet Miasta. Sporo tego, ale budżet najważniejszy…
 • Budżet zawsze jest kompromisem oczekiwań i możliwości, tegoroczny budżet ma jeszcze tę cechę, że generuje w 2019 sytuację, którą należy zabezpieczyć finansowo. Mówiąc w skrócie obecnie wyliczane wskaźniki budżetowe muszą mieścić się w określonej wzajemnie zależności i nie przekraczać granic. W 2019 te granice są co prawda nieprzekraczane, ale są prawie na styk. Stąd konieczność i zasadność bardziej bezpiecznego podejścia także do budżetu na 2018 rok. Dlatego, mimo że to budżet roku wyborczego – mam świadomość, że nie wszystkie, także i nie wszystkie moje oczekiwania, zostaną spełnione. Ale Miasto musi mieć budżet, jesteśmy w koalicji, więc ten najważniejszy dokument powinien być przegłosowany.
 • Mija 2017 rok, rok sporych wyzwań, efektów, oczekiwań, rozczarowań, ale i nadziei. Szliśmy w ten rok z nadzieją, że wiele nam się uda. I sporo się udało – rozpoczęto wiele dużych inwestycji, w tym największe, jak remonty wielkich ulic, rozpoczęto też małe, ale ważne sprawy – wielki zielony skok, znaczące zwiększenie nakładów na utrzymanie terenów zielonych. Mieliśmy i musieliśmy przeprowadzić reformę szkół, jakie przyniesie efekty – pokaże czas. Niestety, przy tej okazji skrzywdzono wielu świetnych dyrektorów szkół, odmawiając im prawa kontynuacji prowadzenia szkół i dokończenia wielu projektów. Jako Rada mieliśmy znaczącą kontynuację, dokonaną dzięki uprzedniorocznej zgodzie na najwyższym szczeblu, mieliśmy bardzo ciekawe efekty badań Barometr Krakowski, mieliśmy sporo kontaktów zagranicznych i sporo spotkań konsultacyjnych w wielu lokalnych i ogólnomiejskich sprawach. Rzutem na taśmę uchwaliliśmy niesłychanie ważną aktualizację Parku Kulturowego Stare Miasto i nowe zasady parkowania w strefie. Mieliśmy ogromny sukces akcji „Płać podatki w Krakowie”, ale i pociągnęliśmy przygotowania Krakowskiej Karty Mieszkańca. Mieliśmy ogromne kontrowersje ze zmianami zasad parkowania, wymuszonymi przez kontrolę Wojewody. Mieliśmy różne problemy, ale więcej było jasnych stron. To był udany, dobry rok dla Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa!
 • Przed nami nowy 2018 rok. Jaki będzie? Na pewno wyborczy, na pewno pod znakiem 100-lecia Niepodległości Rzeczpospolitej. W sprawie wyborów można tylko prognozować, ale jeśli uda się, aby wobec kandydata PiS był jeden główny kontrkandydat i jeszcze miał za sobą jedną, zjednoczoną listę, to wtedy jest pewny sukces. Inne alternatywy nie są już takie jednoznaczne. 100-lecie Niepodległości to może być kolejna historyczna lekcja przeszłości, ale i może być okazją do lekcji przyszłości, szczególnie tu, w Krakowie, o którym Marszałek Piłsudski powiedział, że to właśnie Kraków wyróżnia się między naszymi miastami tym, że najłatwiej w nim było zawsze przeprowadzić współpracę ludzi i stronnictw, najmniej tutaj było wyklinań i stawiania poza nawiasem narodu, przypisywania sobie tylko przywilejów”. Stanie się tak w Krakowie AD 2018? Na pewno będziemy musieli podjąć sprawę uchwały krajobrazowej, przed nami też wreszcie Krakowska Karta Mieszkańca, nakłady, ale i znaczące efekty, dużo większe niż dotychczasowe kilkadziesiąt mln zł. Jest o co walczyć !

Sprawy Platformerskie:

 • Pokój wyborczy w Małopolskiej PO. Tydzień zaczął się od praktycznie nierozpoczętej Rady Regionalnej Małopolskiej PO, gdzie miały być wybrane władze Małopolskiej PO. Ale posiedzenie przerwano i wznowiono w piątek, kiedy już emocje opadły i udało się porozumieć w sprawie reprezentatywności całego regionu. Chyba wszyscy są w jakiś sposób zaspokojeni, może nie w całości. To porozumienie to z jednej strony wielki, dobry prognostyk przed najważniejszymi dla nas wyborami samorządowymi, ale z drugiej wielkie wyzwanie przed liderami. Czekamy działań i to działań uwzględniających różne środowiska, poglądy, postawy. Przed nami też rozstrzygnięcia w Krakowskiej PO. Tu na wstępie o wiele lepiej się dogadaliśmy, ustaliliśmy parytety i priorytety i w całości, jak na razie, jest to realizowane. Oby tak dalej, wtedy i w Krakowie będzie trwałe porozumienie i  będzie można budować siły do walki samorządowej.
 • Podsumowanie działań mojego 2. Koła Gospodarczego. Ten rok nasze koło może zaliczyć raczej do udanych. Mieliśmy kilka własnych spotkań, zmniejszyliśmy liczbę członków, ale biorąc pod uwagę frekwencję choćby w wyborach, a przede wszystkim udział naszych członków w działaniach programowych (Krakowskie Centrum Programowe, Kluby Obywatelskie, udział w tworzeniu programu samorządowego PO), jesteśmy jednym z najbardziej znaczących środowisk krakowskiej PO. Wśród nas są i osoby mocno doświadczone i młodsi ludzie, i osoby o mocno konserwatywnych poglądach i o poglądach liberalnych, radni dzielnic, radni miasta, posłowie, członkowie najwyższych, ale i lokalnych władz PO. Po 12 latach od powstania jesteśmy w Krakowskiej PO środowiskiem z którym i politycznie, i programowo, i merytorycznie wszyscy się liczą, ale i my szanujemy inne środowiska, nawet znacząco inne. Wydaje się, że ten rok możemy jako środowisko zaliczyć do udanych

Niniejszy Newsletter jest ostatnim przedświątecznym i przednoworocznym. Czas więc na podziękowania i na życzenia.

Czytelnikom Newslettera Wesołych Świąt Bożego Narodzenia, poczucia satysfakcji ze swoich działań, poczucia wspaniałej perspektywy osobistej, rodzinnej, wspólnotowej i samorządowej, spełnienia marzeń, także tych najskrytszych i wspaniałego 2018 Roku.

Życzy

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >