Newsletter – 9 października 2017

Ostatnia aktualizacja: 09.10.2017 r.

Witam w kolejny październikowy dzień. W zeszłym tygodniu w czasopiśmie Krakow.pl  i na mojej stronie internetowej pokazał się mój artykuł – „Nie jesteśmy panami waszych sumień”, który zrobił spore zamieszanie i spowodował znaczną reakcję czytelników. Dziękuję.

Dziś jak zawsze o samorządzie krakowskim i o krakowskiej Platformie, jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie.

Sprawy samorządowe:

 • Nowa sesja RMK, nowe plany, nowy budżet, nowe podatki.
 • Tytan krakowskiej duchowości – Cracoviae Merenti i ks Andrzej Jan Kłoczowski.
 • Okrągły Stół Ekologiczny i rozmowy o Nowej Hucie, postulaty i możliwości.
 • Powołujemy Komitet Audytu.
 • Krakowskie korki, czy musi tak być?
 • O możliwych zmianach ordynacji wyborczej do samorządów.

Sprawy Platformerskie:

 • Samorządowa konwencja programowa.
 • Pomysł na nowe prawo antysmogowe – konferencja w poniedziałek 9 października o 10.00 w Teatrze Słowackiego.

I szersze opisanie spraw samorządowych:

 • Środowa sesja Rady Miasta to przede wszystkim sprawy podatków na 2018 rok. Jako samorząd mamy obowiązek co roku określić stawki podatkowe dla środków transportu ciężkiego i dla nieruchomości. Ogólnie w sprawach podatkowych przyjęliśmy zasadę wieloletniego określania wzrostu podatków w stosunku do inflacji i kwot maksymalnych. Robimy tak, aby minimalnie zwiększać te stawki, a nie skokowo, jak to miało okazję być w okresie kryzysu finansów Miasta w latach 2011-2012. Wtedy okazało się, że utrzymywanie przez lata opłat i podatków na najniższym poziomie nie tylko nie dawało motywacji do inwestowania w Krakowie, a spowodowało konieczność skokowej podwyżki opłat i podatków w czasach kryzysu. Wyciągając z tego wnioski, także te dotyczące skokowego obciążania mieszkańców spowodowaliśmy, że podatki są określane wieloletnio i płynnie. Obok spraw podatkowych mamy też kolejne miejscowe plany, kolejne zmiany w budżecie.
 • W ostatnią środę, 4 października wręczyliśmy ks Andrzejowi Janowi Kłoczowskiego – znanemu krakowskiemu kapłanowi, wychowawcy młodzieży, uczonemu Srebrny Medal Cracoviae Merenti. Ks Kłoczowski to kolejny wielki kapłan i wielki krakowski uczony zajmujący się, obok działalności kapłańskiej i naukowej, także animowaniem studentów związanych z opozycją demokratyczną, słowem i czynem wspierając działalność niepodległościową w czarnych czasach komunizmu i stanu wojennego, człowiek mądry i odważny w czasach kiedy mądrość i odwaga wiele kosztowały.
 • W czwartek odbyło się kolejne spotkanie Forum na rzecz czystego powietrza, będące takim Okrągłym Stołem Ekologicznym. Rozmawialiśmy o wpływie kombinatu Accelor Mittal na czyste powietrze w Krakowie. W kombinacie poczyniono ogromne nakłady inwestycyjne, ale nie udaje się ustrzec od bieżących zanieczyszczeń, powodujących duże emocje i poczucie zagrożenia wśród mieszkańców Krakowa. Krakowski Alarm Smogowy jeszcze raz zaproponował, aby wprowadzić dostępny dla obywateli monitoring czujników i kamer, przedstawić plan eliminacji tych sytuacji. Zobaczymy co i kiedy się stanie…
 • Jako Rada Miasta Krakowa, miasta posiadającego notowane publicznie obligacje, mamy, zgodnie z nową ustawą o biegłych rewidentach powołać tzw. Komitet Audytu. Komitet Audytu ma z jednej strony przygotować powołanie Audytora, weryfikującego księgi rachunkowe Miasta, z drugiej monitorować działania rachunkowe, sprawozdawcze, finansowe, a także monitorować kontrolę wewnętrzną i zarządzanie ryzykiem. Sprawy ważne, ale jak ma się prawie miliard w obligacjach, to takie prawo musi być stosowane. Musimy więc powołać taki Komitet Audytu.
 • Od kilku dni mamy w Krakowie wielkie korki. Z jednej strony nowe wielkie inwestycje, z drugiej duże miejskie remonty, z trzeciej studenci, którzy przyjechali jak co roku na początku października. Ale przecież wszyscy o tym wiedzieliśmy, zdajemy sobie sprawę, że remonty czy inwestycje muszą się odbywać. Kluczowe pytanie bieżące – czy muszą się odbywać w jednym czasie, bez sensownych objazdów i informacji? Jak widać po reakcji na żądanie Prezydenta – nie muszą! Można zrobić to nie w jednym czasie i można z sensowną informacją, objazdami, kierowaniem ruchem.
 • Wiele się mówi o możliwych zmianach ordynacji wyborczej do samorządów. Mówi się, że bardzo prawdopodobna jest tylko jedna tura w wyborach na wójta, burmistrza, prezydenta. To oznacza, że wygrać ktoś może z małym poparciem, więc w takiej sytuacji konieczna jest koalicja pro prezydencka z jednym liderem. Mówi się o małych (3-4 mandatowych) okręgach wyborczych. To oznacza, że aby mieć radnych, trzeba mieć ponad 20% głosów poparcia, i liczyć się będzie niewielka przewaga w okręgu aby mieć 1 mandat więcej. W takiej sytuacji małe (poniżej poparcia 20%) komitety wyborcze nie mają szans, aby się liczyć potrzebne będą koalicje do samorządów. Mówi się, że kandydować będzie można do jednej funkcji, co oznacza mniejsze znaczenie lokomotyw wyborczych. Nie wiadomo, czym się to skończy. Wiadomo, że jak ktoś przy ordynacji (i telewizji) kombinuje, potem przegrywa wybory…

I sprawy Platformerskie:

 • Mamy Platformerską konwencję programową (21 października, Łódź). Tam PO pokaże, jak chce dbać o samorządy, jak chce ochronić samorządy przez złymi rzeczami. Jednak przede wszystkim będzie mowa o konstruktywnych samorządowych propozycjach: głębokiej decentralizacji, zwiększonej partycypacji i wspierania NGO, pomysłach na rozwój miast i metropolii, pomysłach na bardziej samodzielne i odpowiedzialne finansowanie rozwoju (PIT samorządowy, sprawiedliwy podatek od nieruchomości, odpowiedzialność władz rządowych i samorządowych, przygotowanie na czas   „po środkach UE”) . Mamy nie tylko pomysły i koncepcje, mamy założenia i wstępne projekty ustaw. To jest dobrze przygotowane i w zakresie programowym wydaje się, że PO jest coraz lepiej przygotowana do kampanii wyborczej .
 • W poniedziałek 9 października godz 10,00 w foyer Teatru Słowackiego przedstawienie propozycji nowej ustawy antysmogowej. Zdecydowanie większe środki na działania antysmogowe, większe uprawnienia dla samorządów, udogodnienia inwestycyjne i finansowe to główne założenia tego projektu, przygotowanego przez posłów PO, tworzących tzw „gabinet cieni”. To bardzo ciekawa i merytoryczna propozycja. Będziemy o tym na poniedziałkowych konsultacjach dyskutować. Mamy w Krakowie duże doświadczenie w tej materii, doświadczenie przydatne w takich projektach. Kolejny (po propozycjach ws. przedsiębiorczości) pozytywny i konstruktywny krok Platformy Obywatelskiej. Tylko proponując lepsze niż konkurencja rozwiązania wygramy wybory i dobrze, że takie propozycje idą !

Dziękuję na koniec wszystkim, którzy mi złożyli urodzinowe życzenia. I tym co na Facebooku, Twitterze, Instagramie i Snapchacie, i tym co pocztą elektroniczną, i tym co telefonowali, wysyłali sms, rozmawiali, przychodzili. Dziękuję wszystkim i każdemu z osobna za pamięć. I oby się życzenia spełniły…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >