Newsletter – 9 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2018 r.

Kolejny Newsletter, sprawy samorządowe i platformerskie w pigułce, potem lekkie rozwinięcie. Zapraszamy na skrócik:

Sprawy samorządowe:

 • Przed nami kolejna sesja Rady Miasta, kluczowe będą sprawy Karty Krakowskiej, termomodernizacji budynków jednorodzinnych, nowy pomnik, sprawy komisyjne, plan Rajska, i hutnicza rezolucja.
 • Trwa radzieckie przepychanie, czyli wzajemne blokowanie się w RMK. Na Komisji Głównej była próba ponownego wprowadzenia sprawy inicjatywy społecznej ws. in vitro, ale jest sprawa zasadniczej zmiany w Komisji Rewizyjnej i Nadzwyczajnej.
 • Krakowski Budżet Obywatelski i rekomendacja Rady Budżetu Obywatelskiego – głosowanie w czerwcu.
 • Staje sprawa przyznania ostatnich w tej kadencji tytułów Honorowych Obywatelstw Krakowa.

Sprawy platformerskie:

 • Z dawna oczekiwany zarząd krakowskiej PO.
 • „Kowal zawinił, Cygana powiesili”.

I wersja rozwnięta.

Sprawy samorządowe:

 • Najbliższa sesja zapowiada się ciekawie. Mamy 2 czytanie połączenia Muzeum PRL z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa, mamy dwie ważne uchwały wprowadzające Kartę Krakowską – jeden z najważniejszych projektów tej kadencji – czyli zasady wprowadzania i uchwałę taryfową ustalającą tańszy „Bilet Mieszkańca”. Mamy finał miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dla ul. Rajskiej, mamy bardzo ciekawy i ważny projekt termomodernizacji domków jednorodzinnych (a prawie 30% zabudowy Krakowa to domki jednorodzinne), gdzie z własnych 2 mln zł mamy 20 mln zł z WFOŚ. Mamy projekt uchwały ws. Pomnika Niepodległości na pl. Niepodległości na Podgórzu. Mamy wreszcie ważną rezolucję ws projektu NH2. Projekt ten to pomysł jeszcze poprzedniej władzy, aby dogadując się z Accelor Mittal przejąć część nieruchomości wewnątrz kombinatu i na bazie tych nieruchomości stworzyć technologiczny park innowacji. Pomysł powstał na przełomie 2014/2015, powstała spółka, ostro zaczęła i po 3 latach chcemy się dowiedzieć, gdzie ta spółka jest. Tym bardziej, że widać już plany (i finansowanie) dla spółki Nowa Huta Przyszłości. Czas na podsumowania.
 • W Radzie Miasta mamy chwiejną równowagę, większość ma prezydencka koalicja, ale w komisji głównej większość ma PiS. PiS chce przejąć także większość w Komisji Rewizyjnej i Nadzwyczajnej. Najwyższy czas znaleźć bardziej perspektywiczna rozwiązanie. Mamy też blokowanie przez PiS wprowadzenia do porządku obrad obywatelskiego projektu ws in vitro. Blokowane jest samo wprowadzenie i najwyższy czas, aby to wprowadzić.
 • W czwartek, 5 kwietnia, zdecydowaną większością 12:4 Rada Budżetu Obywatelskiego zarekomendowała Panu Prezydentowi, aby w sytuacji niejednoznaczności statutów wprowadzić głosowanie budżetu obywatelskiego w czerwcu, tak jak to przewidywał pierwotny harmonogram. Powody są oczywiste, nie powinno się łamać statutów dzielnic, a jak jedna dzielnica, z nie swojej winy, ma inny statut, zmuszający do głosowania w czerwcu, a inne mają statuty pozwalające na to i po drugie nie wiemy czy szybko uda się zmienić statut tej dzielnicy – należy postępować zgodnie z prawem i głosować wtedy, kiedy wszyscy mogą. Jednocześnie Rada Budżetu Obywatelskiego rekomendowała, aby docelowo głosowanie odbywało się jesienią.
 • W najbliższym czasie, na sesji 11 czerwca Komisja Główna zarekomenduje co najwyżej 3 osoby do tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Mamy 13 kandydatur, kilka nie spełnia formalnych warunków, ale mamy też wśród tych osób postacie wielce szanowane i godne. W środę 11 czerwca Komisja Główna rozpatrzy te kandydatury i zarekomenduje Radzie do podjęcia uchwały.

I sprawy platformerskie (ale i polityczne ogólnopolskie):

 • W piątek odbyło się, z dawna oczekiwane, posiedzenie zarządu krakowskiej PO. Jak wielokrotnie podkreślałem – widzę zdecydowane pozytywy działania władz krakowskiej PO. To sprawy wspólnych działań opozycji obywatelskiej w Krakowie, w tym podpisania Deklaracji Krakowskiej, to sprawa porządkowania spraw źle funkcjonujących kół PO w Krakowie, to przygotowania i konsolidacja działań dzielnicowych. Ale dostrzegam też problemy i brak wyraźnego przełomu w działaniach krakowskiej PO. Ważną sprawą obecnie są plany alternatywne, w sytuacji zmiany głównych założeń politycznych. Sprawa zaangażowania w komisje wyborcze to kolejny kierunek. I informacja. Potrzebny jest sprawy, może facebookowy, może mailowy system informowania członków o działania PO, o efektach pracy zarządu, o spotkaniach, eventach. Coraz częściej jestem, jako autor niniejszego newslettera, o to pytany. Newsletter, ukazujący się od 2012 roku, od czasów kiedy sam byłem szefem Krakowskiej PO, jest autorską informacją z mojego punktu widzenia. I choć co tydzień dochodzi do ponad tysiąca czytelników, to potrzeba, w dobie internetu, czegoś szerszego. Sam jestem członkiem władz krakowskiej PO i zamierzam się w te sprawy zaangażować. To wzmocni PO i będzie dobre na przyszłość.
 • Przez media, i nie tylko, przetacza się fala informacji o nagrodach dla członków rządu RP, które zostały przyznane bez szerszego uzasadnienia i w związku z tym o pomyśle zwrotu tych nagród, ale i zmniejszeniu uposażeń członków rządu, parlamentarzystów czy samorządowców. Klasyczny przykład przysłowia „Kowal zawinił, Cygana powiesili”. Zamieszanie, wręcz ostre protesty z jednej strony, a słowa poparcia z drugiej strony, spowodowane zostały przez spore kwotowo nagrody dla członków rządu. Najpierw było to przez stronę rządową (ale i media z tej strony) bagatelizowane, ośmieszane, a do symbolu i historii przejdzie sformułowanie, że „nam się te nagrody należały”. Ale od czwartku obowiązuje inna prawda, wszyscy którzy otrzymali nagrody mają je zwrócić, a wobec parlamentarzystów, członków rządu i samorządowców zastosowano odpowiedzialność zbiorową i nakaz zmniejszenia uposażeń o 20%. Zawsze, niezależnie czy byłem „w opozycji” czy „w koalicji” mówiłem, że dobrzy politycy powinni dobrze, godnie zarabiać. Niestety, zastosowano odpowiedzialność zbiorową, zawinili decydenci w Rządzie, konsekwencje poniosą samorządowcy. To źle, bo jak się mówi – „wart robotnik zapłaty swojej”.

Pozdrawiam serdecznie

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >