Newsletter – 8 lutego 2016

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 r.

Kolejny raz informacje z samorządu i Platformy. Najpierw skrótowo, potem szczegółowo:

 • O sesji Rady Miasta Krakowa, na której była mowa o sprawach finansowych, o nowych radnych, ale nie było Trasy Łagiewnickiej i spraw edukacyjnych.
 • O dyskusji ws. spółki, która ma się zająć budową Trasy Łagiewnickiej.
 • O Forum na rzecz Czystego Powietrza.
 • O dzielnicach w dłuższej perspektywie. 

I dla Platformersów

 • O Platformerskim Balu Ostatkowym.
 • O Krakowskim Klubie Obywatelskim.

Teraz szczegóły:

 • Kolejna sesja Rady Miasta odbyła się w środę, 3 lutego. W sesji nie znalazły się sprawy edukacyjne, bowiem Komisja Główna zdjęła te punkty z porządku obrad, a Prezydent uznał, że w takim wypadku nie ma co o reformie sieci dyskutować. I trudno, przez kolejny rok szkoły będą funkcjonować niezależnie, czy są dobre czy złe. Zły to przykład, ale niestety tak bywa. Warto teraz ten czas wykorzystać w edukacji na spokojne przygotowanie reformy sieci szkół. Być może to przygotowanie nie będzie takie spokojne, bo już weszła zmiana i 6-latki nie muszą iść do szkoły, a mówi się o likwidacji w Polsce gimnazjów. To będzie dopiero zamieszanie. Mamy także 2 nowych radnych: Łukasza Słoniowskiego i Andrzeja Mazura. Witamy !
 • Na sesji nie było też dyskusji ws. Trasy Łagiewnickiej. Moje zdanie w tej sprawie już wielokrotnie przedstawiałem, ale szersza rozmowa jest wskazana. Być może jakieś zmiany jeszcze zajdą. Przypomnę tylko, że dyskusje ws. Trasy  Łagiewnickiej trwają od kilkunastu lat, są wykupione grunty, w samych Łagiewnikach i Borku Fałęckim nie ma wielkich kontrowersji, bowiem uwzględniono postulaty społeczne. Dyskusja i protesty są ws. Trasy Pychowickiej, ws. Trasy Łagiewnickiej jest chyba porozumienie. I tak ostro dyskutujemy nie na temat Łagiewnicki, tylko na temat Pychowicki.
 • Ruszyło organizowane przez Urząd Miasta Krakowa forum na rzecz czystego powietrza. Na zmianę co dwa tygodnie, w czwartki będą się  spotykać 2 grupy, jedna będzie dyskutować o zmianach w zakresie likwidacji niskiej emisji, druga będzie dyskutować o działaniach transportowych, mających ograniczyć skutki złego powietrza w Krakowie. Jest to dobra, merytoryczna propozycja Urzędu Miasta na postulaty antysmogowego przyspieszenia w Krakowie. Lepiej w dyskusji wspólnie wypracowywać działania niż wzajemnie się atakować. Sam też chcę przedstawić pomysły na antysmogowe przyspieszenie i poddać te pomysły pod poważną, merytoryczną dyskusję.
 • W tym, 2016, roku mija 25 lat od momentu powołania dzielnic samorządowych w Krakowie. Krakowskie dzielnice wrosły w krakowski krajobraz, dobrze prezentują się w porównaniu z innymi polskimi miastami. Ale wciąż czegoś im brakuje, niska frekwencja wyborcza czy w głosowaniu na budżet obywatelski, uwagi i zastrzeżenia mieszkańców powodują niedosyt i potrzebę zmian. I o tym chciałbym porozmawiać w 25. urodziny krakowskich dzielnic.
  Przed nami dyskusja i poważna debata o przyszłości krakowskich dzielnic samorządowych. Chcemy szerzej porozmawiać o dzielnicach, o wyzwaniach, potrzebach, możliwościach i perspektywach. Wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami, lokalnymi społecznikami, radnymi, ale i znamienitymi naukowcami chcemy porozmawiać o perspektywach i możliwościach. Chciałbym aby krakowskie dzielnice samorządowe funkcjonowały jako wzorzec wśród europejskich dzielnic samorządowych. Chciałbym, aby krakowskie dzielnice spotykały się z dużym zainteresowaniem i dobrą oceną mieszkańców naszego miasta. Nie chcemy mówić o ilości dzielnic, o ich statutach, o drobnych zmianach, chcemy mówić o kompetencjach, o szerszych funkcjach, o możliwościach. Warto będzie szerzej o tym porozmawiać, warto poprzez badania społeczne Barometr Krakowski dowiedzieć się, co o dzielnicach myślą mieszkańcy, warto, poprzez dialog z dzielnicami, dokonać ewaluacji dzielnic.
  Widać, że krakowskiej dzielnice samorządowe to wartość dodana Krakowskiego samorządu, ale też widać, że potrzeba zmian. Ruszamy z Forum Przyszłości Dzielnic, ruszamy z kolejnymi konferencjami. W poprzednim tygodniu odbyła się taka konferencja w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa (pisała o tym Gazeta Wyborcza), teraz zapraszam na kolejną – 23 lutego, o godz 11 w Centrum Obywatelskim na stadionie Wisły porozmawiamy w debacie: „Przyszłość krakowskich dzielnic – komu jeszcze są potrzebne”. Sygnalizuję też, że w tym  tygodniu zamieszczę na swojej stronie szerszy artykuł o dzielnicach, a także przedstawię prezentację, pokazującą krakowskie dzielnice na tle dzielnic w Polsce i w Europie. Zapraszam!

I sprawy Platformerskie, dla członków i sympatyków Krakowskiej Platformy:

 • W sobotę prawie 150 członków i sympatyków Krakowskiej PO bawiło się na Balu Ostatkowym w Muzeum Lotnictwa. Było wspaniale, dużo osób, dobre jedzenie, fajna muzyka. Dziękuję Wojtkowi Przeździeckiemu, szefowi mojego macierzystego 2 Koła Gospodarczego PO w Krakowie i Wojtkowi Krzysztonkowi za przygotowanie i przeprowadzenie balu. Dziękujemy !
 • Przygotowujemy spotkania Krakowskiego Klubu Obywatelskiego, inauguracja w poniedziałek 7 marca. Będzie mocno ciekawie, wiele osób zaskoczymy tematyką i pomysłami na działanie. Sprawę prowadzi Jacek Niedźwiecki z mojego macierzystego 2 Koła Gospodarczego i Ania Gapys, której jeszcze raz gratuluję obrony pracy doktorskiej.

Pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >