Newsletter – 7 marca 2016

Ostatnia aktualizacja: 07.03.2016 r.

Witam Koleżeństwo, czytelników cotygodniowego Newslettera. Najpierw oczywiście skrót, potem szczegóły, w tym zaproszenie na pierwsze spotkanie Klubu Obywatelskiego w Krakowie. Zaczynamy:

 • O najważniejszych sprawach Rady Miasta.
 • O wystawie harcerskiej – Niezależni i niepokorni – o historii krakowskiego harcerstwa.
 • O Barometrze Krakowskim i o tym co myślą o Krakowie studenci naszych uczelni.
 • O 90-leciu Andrzeja Wajdy – wielkiego mistrza polskiej kultury, laureata medalu Cracovia Merenti.
 • O Parku Drwinki, o planach i wyścigach, sprawach realnych i nierealnych.

I dla sympatyków Platformy, ale i w ogóle spraw obywatelskich zaproszenie na inaugurację spotkań Klubów Obywatelskich – w poniedziałek, godz 17.00 Opera Krakowska. Zapraszamy !

Teraz szczegóły: 

 • W środę odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Obok spraw standardowych, jak zgody na przetargi i otwarcie miejscowych planów, a także wzmiankowane w poprzednim newsletterze – zgody na rezygnację ze zwrotu bonifikaty za sprzedaż osób związanych rodzinnie, a także zgody na wzniesienie pomnika Zofii Kossak Szczuckiej, było także kilka nowych ważnych spraw, jak uchwała w sprawie określenia kryteriów naboru do samorządowych przedszkoli na drugim etapie postępowania rekrutacyjnego oraz dokumentów niezbędnych do potwierdzania tych kryteriów, a także uchwała w sprawie przyjęcia programu mecenatu artystycznego i usług publicznych w zakresie kultury – galerie sztuki.
 • W trakcie sesji odbyło się otwarcie i cały czas trwa, do 12 marca, w Holu Kamiennym Urzędu Miasta Krakowa przy pl. Wszystkich Świętych wystawa – Niezależni i niepokorni – o historii krakowskiego harcerstwa. Na wystawie dokumenty i pamiątki pokazujące trudne lata 70-te krakowskiego harcerstwa, lata obozów, stopni i sprawności, ale też i lata walki o mundur, obyczaje harcerskie, a także pamiątki z lat 80-tych, Kręgów Instruktorów Harcerskich im. Andrzeja Małkowskiego, Pogotowia Harcerskiego, walki o Prawo i Przyrzeczenie Harcerskie, czasów udziału Krakowskiego Harcerstwa w wielu ważnych uroczystościach, czasów Białej Służby podczas wizyt Papieża Jana Pawła II, czasy zmian w harcerstwie, tworzenie pluralizmu w polskim ruchu harcerskim i skautowym. Osobiście czuję się z tymi sprawami bardzo związany, jest tam też kilka spraw ze mną związanych. Więcej informacji.
 • Odbyła się kolejna prezentacja Barometru Krakowskiego, w szczególności pokazująca co o Krakowie myślą studiujący tutaj studenci. Po raz pierwszy tak dokładnie zapytano tą grupę społeczną. Wnioski są zaskakujące – więcej informacji w osobnym tekście.
 • W niedzielę odbyły się uroczystości 90-lecia wielkiego mistrza polskiej i światowej kultury, laureata medalu Cracovia Merenti – wielkiego reżysera i człowieka sztuki – Andrzeja Wajdy. Wszyscy pamiętamy Jego dzieła: Człowiek z marmuru, Popiół i Diament, Kanał, Wesele, Ziemia Obiecana, Pan Tadeusz, Katyń, Panny z Wilka i wiele innych, jesteśmy Mu wdzięczni za Centrum Manghha w Krakowie, jesteśmy dumni z Oscara. Andrzej Wajda – wielki Krakus, Polak, Europejczyk. Gratulujemy i jesteśmy dumni !
 • Wiele się obecnie mówi o ratowaniu zielonych terenów Parku Drwinka. To ponad 100 ha terenów w kilku kawałkach. W tym przypadku nie da się, jak w przypadku Parku Duchackiego, wykupić jednorazowo całego terenu, to zbyt wielka kwota, przekraczająca jednorazowo możliwości Miasta. Z mojej inicjatywy podjęto uchwały o przystąpieniu do sporządzania miejscowych planów Drwinka-Podedworze i Drwinka-Bochenka, a także Tuchowska-Łużycka-Cechowa. Obecnie trwa wyścig pomiędzy przygotowaniem i uchwaleniem tych planów, a wydaniem tzw warunków zabudowy. To co można i należy zrobić, i co robimy, choć nie idzie łatwo – to z jednej strony maksymalnie przyspieszyć przygotowanie i potem uchwalanie miejscowych planów, co musi być robione z wielką starannością, aby plany nie zostały uchylone, a z drugiej strony sprawdzać, czy wydawane decyzje o warunkach zabudowy są wydawane prawidłowo. Wg mnie nie ma innej, zgodnie z prawem, drogi do radzenia sobie z tym tematem. I zdaję sobie sprawę, że nie wszystko się uda, ale ja innej drogi nie widzę. Jeżeli ktoś widzi – niech działa, ale zgodnie z prawem !

I sprawy Platformerskie ale także adresowane do wszystkich dla których ważne są sprawy obywatelskie.

Zapraszam na ogólnopolską inaugurację Klubów Obywatelskich, która odbędzie się w poniedziałek 7 marca, o godz 17.00 – Opera Krakowska, ul. Lubicz. W inauguracji o sprawach obywatelskich powiedzą – bp Tadeusz Pieronek i prof. Jerzy Hausner – Zapraszamy !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >