Newsletter – 6 marca 2017

Ostatnia aktualizacja: 06.03.2017 r.

Witam czytelników cotygodniowego Newslettera, zapraszam do lektury. Sprawy samorządowe w skrócie:

 • Po obszernej środowej sesji, plany, budżety, smog i ratowanie drzew w Krakowie.
 • Barometr Krakowski i Diagnoza Dzielnic – kolejny rok i bardzo ciekawe wyniki i efekty.
 • Plany miejscowe i ich blokowanie.
 • Edukacyjnych problemów ciąg dalszy na Prądniku.

I wersja pełna, sprawy samorządowe:

 • W środę odbyła się kolejna sesja Rady Miasta. Uchwaliliśmy program opieki nad zwierzętami bezdomnymi, przyjęliśmy kilka uchwał w sprawach antysmogowych (w sumie dobry pomysł wsparcia przedszkoli oczyszczaczami powietrza i współpraca z gminami ościennymi w sprawie likwidacji smogu). Było też wiele spraw planistycznych, w tym uchwalenie planów Lema-Park Lotników, Ugorek Fiołkowa, zmiany w zakresie planów Kostrze/Tyniec, przyjęcie prawie 50 rozstrzygnięć w sprawie planu Lema-Park Lotników. Był też pomysł, zresztą przyjęty, aby wspierać zadrzewianie Krakowa i preferować podatkowo obszary bez wycinki drzew. Zadrzewianie zawsze tak, ale zmiany podatkowe to działanie mało skuteczne – 1 mkw to 47 groszy podatku, cały hektar to 4700 zł. Mało wydaje się możliwe, aby niewielkie zmiany w tym podatku spowodowały chęć zablokowania wycinki. Niekontrolowana wycinka jest zła, poradziły sobie z tym inne kraje stosując oczywiste sposoby: rozdział zasad dla ogródków przydomowych i innych, stosowanie zasady niemożności wycinania na terenach objętych w planach zapisem terenów zielonych, wreszcie zasada, że zgłasza się wycinkę i jeśli w ciągu jakiegoś czasu nie ma reakcji samorządu-można wycinać. Tak jest w większości krajów Europy, tak powinno być w Polsce.
 • W piątek przedstawiliśmy efekty badań społecznych Barometr Krakowski i Diagnoza Dzielnic. Barometr Krakowski w 2016 roku to z jednej strony kolejne ogólnomiejskie badania społeczne, a z drugiej badania szczególne, poświęcone funkcjonowaniu dzielnic samorządowych Krakowa. W zakresie badań ogólnomiejskich okazało się, że  poprawiło się kilka ważnych opinii mieszkańców w sprawach miejskich. Coraz więcej mieszkańców  uważa, że coraz lepiej jest obsługiwanych przez Urząd Miasta Krakowa. Coraz więcej mieszkańców uważa, że nie ma już w Krakowie problemu ze zbieraniem odpadów, że poradziliśmy sobie jako miasto z tym problemem. Okazało się też, że zdecydowanie więcej mieszkańców Krakowa uważa, że lepiej funkcjonuje jego rada dzielnicy. Więcej – z badań wynika, że to właśnie radni dzielnicowi są najlepszym kontaktem dla mieszkańców. Ale też widać zmiany w drugą stronę. Coraz więcej mieszkańców uważa, że naszymi najważniejszymi problemami Krakowa są: smog, korki i parkowanie. Badania wskazały też, że stosunkowo niewielu mieszkańców zna swoich radnych i miejskich, i dzielnicowych. Badania wykazały też ogromne zróżnicowanie pomiędzy dzielnicami, zróżnicowane oceny działań dzielnic, zróżnicowanie problemów dzielnic, ale i wewnątrz dzielnic. Badania pokazały wreszcie, że dzielnice potrzebują odrębnych strategii rozwoju, odrębnych sposobów informowania mieszkańców. Z badań ewidentnie wyszło, że Kraków nie jest miastem jednorodnym, jest miastem bardzo zróżnicowanym, ze zróżnicowanymi potrzebami i oczekiwaniami. Efekty poprzedniorocznego barometru były dla miasta bardzo korzystne, liczymy że i tegoroczne wyniki istotnie wpłyną na funkcjonowanie Krakowa.
 • Głównym tematem ostatniej sesji były miejscowe plany. To dla Krakowa bardzo istotne, bo także z Barometru widać, że tam gdzie są plany, tam są mniejsze (lub w ogóle nie ma) problemy z developerami, z terenami zielonymi, z układem komunikacyjnym. Jednak z drugiej strony są często punktowe problemy z poszczególnymi miejscami. Mamy na to dobre rozwiązanie naszego kolegi klubowego z PO – przewodniczącego Komisji Planowania – Grześka Stawowego. Ale czasem mamy dziwne sprawy, jak ta ze wstrzymaniem uchwalania niesłychanie potrzebnego miejscowego planu Nowa Huta Przyszłości-Igołomska. Ciekawe i dziwne…
 • Problemów edukacyjnych ciąg dalszy, tym razem z uchwaloną przez Radę Miasta, a sygnalizowaną jako niewłaściwą przez Panią Kurator, decyzją i sprawą pozostawienia ZSM nr 4 w dotychczasowej siedzibie na ulicy Podbrzezie zamiast przeniesienia do budynku po likwidowanym gimnazjum przy ulicy Kazimierza Odnowiciela. Budynek przy ulicy Kazimierza Odnowiciela został niedawno wyremontowany przez gminę Kraków za kwotę 3 mln złotych i jest w znakomitym stanie technicznym. Z kolei budynek ZSM nr 4 jest w fatalnym stanie i wymaga gruntownego remontu. Nie ma potrzeby tworzenia kolejnej szkoły podstawowej, gdyż na terenie III dzielnicy i w okolicy jest ich ponad 10.Tak piszą lokalsi z III Dzielnicy. O co tutaj chodzi? Wiele się mówi o przyczynach, ja chciałbym szczegółowych wyjaśnień przy ewentualnej zmianie decyzji w tej sprawie.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >