Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Newsletter – 5 września 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.09.2016 r.

Witam z kolejnym Newsletterem. Teraz głównie sprawy samorządowe. Zaczynamy ze skrótem, potem rozwinięcie:

  • Na pierwszej sesji RMK najważniejszym, obok spraw planistycznych i podatkowych, była sprawa programu Otwarty Kraków, dotyczącego współpracy z mieszkańcami Krakowa pochodzącymi z innych krajów.
  • W tym tygodniu Forum Gospodarcze w Krynicy i nagroda Rady Miasta Krakowa – Nowa Kultura Nowej Europy dla Jarosława Hrycaka.
  • Trzeba popracować trochę nad sprawami podatkowymi – o pomyśle na zmiany w podatku od środków transportu i zmiany podatku od nieruchomości słów kilka.
  • Już niedługo kolejna konferencja Forum Przyszłości Dzielnic – tym razem o postulatach i oczekiwaniach dzielnic, w szczególności radnych dzielnic. Zapraszamy 21 września (środa) godz. 17.00, Sala Obrad RMK.
  • Weszła w życie ustawa dekomunizacyjna, nakładająca na samorządy obowiązek zmian nazw ulic związanych z komunizmem.

A teraz szerzej, dla zainteresowanych:

  • Pierwsza sesja RMK to wiele decyzji planistycznych, w tym z inicjatywy PO rekomendacja rozpoczęcia sporządzania planów dla terenów w Witkowicach i Górce Narodowej, uchwalenie planu dla Projektu Nowa Huta Przyszłości, przyjęliśmy program tzw. pieczy zastępczej. Jednak najbardziej kontrowersyjny okazał się projekt Otwarty Kraków, dotyczący współpracy Miasta Krakowa z ponad 25 tysiącami mieszkańców pochodzących spoza Polski. W Krakowie mamy właśnie ponad 25 tysięcy obcokrajowców: studentów, pracowników, rodziny. Program zakładał przyjazną współpracę i tworzenie warunków dla ich rozwoju, ale w opinii niektórych mógłby być niebezpiecznym narzędziem multi-kulti. Jednak zdecydowana większość Rady nie podzielała tych obaw. Szczególnie teraz, po ŚDM wiemy, jak ważna jest otwartość wobec innych!
  • W tym tygodniu Forum Gospodarcze w Krynicy. Kraków zaistnieje wielokrotnie, w tym dając ważną nagrodę Forum – Nowa Kultura Nowej Europy adresowaną do ważnych środkowoeuropejskich twórców kultury.  Laureatem tegorocznej nagrody Nowa Kultura Nowej Europy jest Pan Jarosław Hrycak – wielki ukraiński historyk, osoba wielce zasłużona dla kultury Ukrainy i Europy. Gratulujemy. Będę też uczestniczył w panelu zajmującym się przyszłością finansową samorządów. Będzie ciekawie!
  • Dyskutując o sprawach podatkowych zwróciłem uwagę na kilka spraw. W zakresie podatku od środków transportu nie uwzględniamy w Krakowie pełnych preferencji dla pojazdów ekologicznych. Co prawda pojazdy elektryczne i hybrydowe są zwolnione z podatków (to także moja inicjatywa), ale pojazdy zasilane gazem już nie. I to trzeba zmienić. Trzeba też zmienić przepisy ustawowe, umożliwiające bardziej proste wyrejestrowywanie pojazdów. Mamy w Krakowie ponad 170 tys pojazdów niewyrejestrowanych, ale i nie dokonujących od lat przeglądów rejestracyjnych. Potrzeba zmiany prawa. W zakresie podatku od nieruchomości funkcjonuje paradoks, że tyle samo podatku płaci się za 1m kw powierzchni starego sklepu w Tyńcu co za 1 mkw nowoczesnej galerii w centrum miasta. A przecież w wielu krajach samorząd ma prawo strefować stawki podatku od nieruchomości. To też wymaga zmian ustawowych.
  • W tym roku mija 25 lat funkcjonowania dzielnic samorządowych Krakowa. Ten jubileusz obchodzimy także merytorycznie, spotykając się i rozmawiając o perspektywach i potencjalnych reformach dzielnic.  21 września – środa – godz 17.00 spotykamy się w UMK, w Sali obrad RMK, aby porozmawiać o potrzebach, oczekiwaniach, postulatach i propozycjach radnych dzielnicowych. To wielka okazja porozmawiania o problemach, ale i przede wszystkim o możliwościach i propozycjach dla lepszego funkcjonowania dzielnic. Radni dzielnic wypełnili na ten temat ankietę i o tym też porozmawiamy. Zapraszamy!
  • Weszła w życie ustawa dekomunizacyjna, nakładająca na samorządy obowiązek zmian nazw ulic związanych z komunizmem. Kraków na początku działania władz samorządowych z własnej woli przeprowadził taką akcję. 152 ulice, place i miejsca w Krakowie zmieniły wtedy nazwy, zostali usunięci patroni ulic, placów i bulwarów związani z ruchem komunistycznym, w oczywisty sposób szkodzący Polsce. Ówcześni rajcy nie zmieniali jednak nazw ulic patronów, którzy byli zasłużeni w różnych dziedzinach (kultura, nauka, działalność lokalna), a jednocześnie nie byli osobami w oczywisty sposób szkodzącymi Polsce i Polakom. Myślę, że powinniśmy postępować dokładnie w ten sam sposób.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >