Sfinansowano ze środków Komitetu Wyborczego Wyborców Koalicji Obywatelskiej

Newsletter – 5 stycznia 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.01.2016 r.

Witam w Nowym 2016 Roku, roku wielkich wyzwań i niespodzianek. I jak zawsze Newsletter o tym, co w Krakowskim samorządzie będzie się działo w najbliższym czasie. Najpierw skrót, pote , dla bardziej zainteresowanych, rozwinięcie. Zaczynamy:

  1. Najbliższe sprawy Rady Miasta to kolejna sesja RMK, nowe Honorowe Obywatelstwa, decyzja co do wysokości budżetu obywatelskiego na 2017 rok, rekomendacje wynikające z Barometru Krakowskiego.
  2. 2016 rok to Światowe Dni Młodzieży, konieczne skokowe poradzenie sobie z likwidacją niskiej emisji, zmiany w Krakowskim Budżecie Obywatelskim, rozszerzanie terenów zielonych, w tym Zakrzówka, wreszcie poważna dyskusja o dzielnicach samorządowych Krakowa.
  3. W 2016 czeka nas też konieczność radzenia sobie ze skutkami eksperymentów uderzających w finanse czy edukację w ramach samorządu, wynikające ze zmian w edukacji, czy w finansach publicznych
  4. Bliżej nas, na Ruczaju, w Kostrzach, Swoszowicach, Klinach, Woli Duchackiej czy Kurdwanowie też wiele zmian. Przebudowa SP43 na Myślenickiej, rozpoczęcie budowy szkoły na Klinach, sali gimnastycznej w Opatkowicach, przedszkoli na Klinach, Łagiewnikach, start z domem kultury na Ruczaju, Klinach, rusza modernizacja ulicy Myślenickiej, Lubostroniu, Mochnaniec, Nowosądeckiej, połączenie ścieżki rowerowej między Kostrzami a Pychowicami.

Dla chętnych informacje szczegółowe. Kto chce, niech czyta:

  1. Najbliższa sesja Rady Miasta Krakowa będzie w środę 13 stycznia (porządek obrad dostępny jest na stronie www.bip.krakow.pl). W styczniu będziemy też rozmawiać na temat kandydatur na Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Są to Hm Władysław Zawiślak, por Armii Krajowej, weteran Szarych Szeregów, Armii Krajowej, „żołnierz wyklęty RP”, drugi kadydat to prof. Wyrozumski, wielki historyk średniowiecza, onegdaj bardzo zasłużony dla Polski prorektor UJ, trzeci to Paweł Deląg, pochodzący z Krakowa aktor filmowy i teatralny. W ubiegłym roku wybraliśmy jednego Honorowego Obywatela – prof. Jerzego Buzka.
    W styczniu powinniśmy też zdecydować i wprowadzić do Wieloletniej Prognozy Finansowej kwoty na Krakowski Budżet Obywatelski 2017, tak aby Rady Dzielnic mogły podjąć stosowne prace. W styczniu też chcemy z jednej strony podsumować kolejne odsłony badań społecznych Barometr Krakowski, dla urzędników, radnych dzielnicowych, a z drugiej ruszyć z kolejną edycją, w której szczegółowo przebadamy opinie mieszkańców wobec krakowskich dzielnic samorządowych.
  2. Główne wyzwania na 2016 rok to Światowe Dni Młodzieży i działania przygotowawcze miasta. Mamy doświadczenie w zakresie wielkich uroczystości, ale tak wielkiej i tak długiej jeszcze nie mieliśmy. Powinniśmy też wiedzieć, jakie korzyści przyniosą dla Krakowa ŚDM.
    Wyzwanie drugie to skokowe poradzenie sobie z likwidacją niskiej emisji. Mając zabezpieczone środki finansowe i sprawy formalne możemy i musimy wykonać duży skok w likwidacji węglowych pieców.
    O Krakowskim Budżecie Obywatelskim już pisałem, ale jest przecież jeszcze Inicjatywa Lokalna.
    Rok 2016 to z jednej strony 25 rocznica powstania dzielnic samorządowych Krakowa a z drugiej sygnalizowana przez wiele środowisk okazja do pokazania możliwych perspektyw tych dzielnic na kolejne lata. W sprawach dzielnic na Kraków patrzą inne miasta.
    W tym roku także konieczność znacznego przyspieszenia w pozyskiwaniu i zagospodarowywaniu terenów zielonych. Przed nami także wiele ważnych, nowych inwestycji. Dużo ważnych rzeczy będzie się działo w 2016 roku.
  3. Rok 2016 to także rok kilku ważnych, można powiedzieć, krytycznych ryzyk funkcjonowania miasta. Paradoksalnie wiążą się one z decyzjami zewnętrznymi, głównie parlamentarnymi. Wprowadzenie nowych zasad rozpoczynania nauki i decyzja ws. 6-latków, ewentualna decyzja w sprawie likwidacji gimnazjów spowoduje znaczne obciążenie finansowe, ale i organizacyjne Miasta. To będą bardzo trudne wyzwania. Jeżeli jeszcze do tego dodać ewentualne wprowadzenie znacznej kwoty wolnej od podatku i niepełne zrekompensowanie strat dla samorządów to kolejne wielkie wyzwania. Wielkie, bo jeśli przy budżecie Krakowa na ponad 4 MLD zł będzie brakować ponad 300 mln zł to przed nami wyzwanie większe niż kryzys finansów z lat 2011-2013. Trzeba się do tego dobrze przygotować, jednak lepiej, aby to się nie stało.
  4. W 2016 roku wiele się będzie działo także w naszych małych lokalnych ojczyznach, na Dębnikach, Ruczaju, Osiedlu Podwawelskim, Pychowicach, Kostrzach, Tyńcu, Sidzinie, Skotnikach, Kobierzynie, Swoszowicach, Wróblowicach, Soboniowicach, Kosocicach, Opatkowicach, Jugowicach, Klinach Starych i Nowych. A będzie się działo bardzo dużo (więcej piszę w osobnym tekście tutaj). Poza wielkimi inwestycjami kulturalnymi, edukacyjnymi, drogowymi zwracam uwagę na próbę połączenia ścieżki rowerowej między Pychowicami a Kostrzami, gdzie teraz trzeba ze ścieżki zjechać, przejechać ulicą i wracać na ścieżkę. Jak się uda to zrobić to będzie mała a bardzo ciesząca rowerzystów, rolkarzy i kijkowców sprawa. Powinno się udać.

Pozdrawiam wszystkich serdecznie, życząc Państwu na ten nadchodzący 2016 Nowy Rok spełniania marzeń, zdrowia i sukcesów, sukcesów osobistych i sukcesów dla naszego Miasta. Życzę pokoju i spokoju . Życzę nadziei, która przynosi ukojenie i wiary, że wszystko dobre jest możliwe. Życzę poczucia prawdziwej wspólnoty i w rodzinach, i w samorządzie, i w różnych naszych środowiskach.

Dosiego 2016 roku.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

Mój program wyborczy [ więcej ]

Projekty strategiczne:

Sprawozdanie Zastępcy Prezydenta Krakowa z kadencji 2018-2024:

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >