Newsletter – 5 maja 2016

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 r.

Witam Czytelników Newslettera.

Choć święta i długi weekend, ja nie próżnuję i mam dla Was cotygodniową porcję informacji. Najpierw skrót, potem szczegóły:

 1. Za nami sesja Rady Miasta. Było dużo i ważnych spraw. Dyskutowaliśmy o podatkach dla klubów, o planach przestrzennych, o mieniu, o zwolnieniu z opłaty targowej, o monitoringu obywatelskim.
 2. Rozpoczęliśmy starania o zredukowanie opłaty targowej w Krakowie. 
 3. Próbowaliśmy, jako PO, wprowadzić wzorem Warszawy, Łodzi, Poznania czytelną interpretacje działań Trybunału Konstytucyjnego, ale nie udało się.
 4. Udało się przyjąć rezolucję w związku z wydarzeniami w Hucie Arcelor Mittal.

W sprawach Platformerskich:

 1. W tym tygodniu posiedzenie zarządu mojego koła – czwartek 5 maja.
 2. W sobotę wyjazd do Warszawy, trzeba dać świadectwo ws. Trybunału.
 3. W poniedziałek następny kolejne spotkanie Klubu Obywatelskiego i Jarek Flis o tym, jak wygrać wybory.
 4. W czwartek następny – 12 maja – spotkanie 2 koła gospodarczego PO.

A teraz wersja pełna i rozwiniecie:

 1. W środę była sesja Rady Miasta. Przyjęliśmy zmianę podatku dla klubów sportowych, które szkołą nie tylko juniorów. Przy okazji trzeba sprawdzić, jaki sejmowy „orzeł” sprokurował ustawę zwiększająca ponad 10 razy obciążenia klubów sportowych, szkolących nie tylko juniorów. Na szczęście poprawiliśmy.
 2. Odbyliśmy tez pierwsze czytanie uchwały, rekompensującej zredukowanie do zera opłaty targowej. Podałem powody takiej propozycji, szczególnie ze umiem dobrze liczyć i uważam każdy dochód za ważny. Ta opłata to brutto przychody Gminy 3 mln zł , netto 1,8 mln zł. Dlaczego proponujemy ją wyzerować:
  • po pierwsze, bo taka opłata moze i powinna spowodować zmniejszenie obciążeń przedsiębiorców handlujących na płacach,
  • po drugie bo chcemy aby w Krakowie tradycyjna przedsiębiorczość była jednym z motorów rozwoju, tak jak jest,
  • po trzecie bo to umożliwi zwiekszenie obrotów, szczególnie dla osób, dla których ta opłata była znacząca a Miasto miało obowiązek ścigać nie płacących,
  • po czwarte bo to umożliwi handlowanie na płacach,tym których na to nie jest stać,
  • po piąte bo to umożliwi handlowanie w wielu nowych miejscach.

  Trochę nas zaskoczyło, że przeciwko temu jest Pis zawsze podkreślający wspieranie lokalnej przedsiebioczosci.

 3. Próbowaliśmy, jako klub PO, wzorem Warszawy, Łodzi i Poznania wprowadzić uchwałę, określającą stosowalność w Krakowie wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Paradoksalnie sprawa dotyczy rzeczy nie tylko politycznych, choćby spraw odbierania prawa jazdy, choć wielu widzi i w tym jedynie bieżącą politykę. Jako że była to sprawa nadzwyczajna wymagała bezwględnej większości składu Rady i okazało się, że takiej większości nie dostała. Ciąg dalszy nastąpi.
 4. Udało się wprowadzić rezolucję w sprawie rozszerzenia działań monitorujących. Przed paroma dniami okazało sie (więcej informacji), że w wyniku wniosku mieszkańca sprawdzono działanie systemu monitorującego instalacje w Hucie i okazało się, że były różne awarie i problemy. Co prawda na posiedzeniu komisji ekologii okazało się, że te awarie odbywały się rzadziej i niektórzy chcieli przepraszać za tę rezolucję, ale jest już pierwszy pozytyw – Huta informuje o awariach Miasto. Czekamy na zrealizowanie głównego celu rezolucji – możliwość publicznego podglądu do monitoringu ekologicznego i zmiany prawa w tym zakresie !

I sprawy dla sympatyków PO:

 1. W ten czwartek – 5 maja o godz. 18 – spotkanie Zarządu 2 Koła Gospodarczego PO, mojego Koła. Porozmawiamy o planach i działaniach, i tych bliższych i tych dalszych. Przypomnę, że organizacja Krakowskiego Klubu Obywatelskiego odbywa się także sporymi siłami naszego Koła, którego członkowie jeszcze w listopadzie wymyślili ten pomysł i przekazali władzom PO.
 2. W sobotę jedziemy na manifestację Komitetu Obrony Demokracji i partii opozycyjnych do Warszawy. Wolność zgromadzeń to wielkie osiągnięcie demokracji, mamy prawo tam być. Trzeba dać świadectwo, że w sprawie Trybunału Konstytucyjnego, że w sprawach wolności, że w sprawach mediów mamy inne niż rządzący w Polsce zdanie. Mamy prawo dać świadectwo naszego stanowiska. To jest nasza wolność !
 3. W poniedziałek, 9 maja o godz 18.00, Klub pod Jaszczurami, Rynek Główny 8, spotkanie Krakowskiego Klubu Obywatelskiego i dr Jarosław Flis powie – Kto wygra następne wybory ? Warto być, posłuchać, porozmawiać, będzie bardzo ciekawie !
 4. W następny czwartek, 12 maja, o godz 18.00 na Osiedlu Oficerskim spotkanie całości Koła. Będzie obecny Aleksander Miszalski – szef Krakowskiej Platformy Obywatelskiej. Zapraszamy członków i sympatyków naszego Koła.

Pozdrawiam poświątecznie, majowo i patriotycznie.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >