Newsletter – 5 lutego 2018

Ostatnia aktualizacja: 05.02.2018 r.

Pierwszy lutowy newsletter, samorząd krakowski i krakowska PO w skrócie, a potem rozwinięcie. Zaczynamy więc skrótami:

Sprawy samorządowe:

 • Kolejna Rada Miasta Krakowa, wreszcie Strategia Rozwoju Krakowa, wreszcie Karta Krakowska, dwa ważne programy inwestycyjne wod-kan, miejscowe plany, ale i inicjatywa XI Dzielnicy w sprawie kamienia pamięci w tej dzielnicy. Zobaczymy co jeszcze…
 • Strategia Rozwoju Krakowa – na kolejne 12 lat plan rozwoju Krakowa, nowa wizja Krakowa – z jednej strony europejskiej metropolii, z drugiej przyjaznej „małej ojczyzny”, w której dobrze się żyje, pracuje, wypoczywa. Niesłychanie ważna i perspektywiczna sprawa.
 • Karta Krakowska – jeden z najważniejszych projektów społeczno-gospodarczych tej kadencji samorządu, budowanie lojalnej bazy mieszkańców stabilizującej i rozwijającej finanse Miasta.
 • Budżet Obywatelski wchodzi w nowy poziom.
 • Emocjonalna pomnikoza? Fakty a mity, nerwy i rozwiązania.

Sprawy Platformerskie:

 • Po Deklaracji Krakowskiej.

I wersja pełna, najpierw samorządowa:

 • W środę sesja Rada Miasta Krakowa. Na sesji najważniejszym punktem będzie z jednej strony Strategia Rozwoju Krakowa z drugiej Karta Krakowska – najważniejszy projekt społeczno-gospodarczy tej kadencji. Będą sprawy miejscowych planów Łokietka-Wrocławska, Cechowa-Tuchowska, Kolna. Będą dwa ważne plany gospodarki wodno-kanalizacyjnej, jeden wynikający z innego sposobu finansowania podłączy wod-kan – program inwestycji sanitarnych, ale i drugi – wieloletni program inwestycyjny MPWiK, te 580 mln zł to nowe sieci wodociągowe i kanalizacyjne, to nowe instalacje, nowa automatyka. Wielki projekt. Na sesji będzie też projekt – inicjatywa uchwałodawcza Dzielnicy XI w sprawie uchwalenia miejsca pamięci w tej dzielnicy. Będzie też zmiana uchwały ws. wynajmowania mieszkań. Dużo spraw, najważniejsza to Strategia i Karta Krakowska.
 • Nowa Strategia Rozwoju Krakowa z perspektywą do 2030 roku to nowy wielki plan rozwoju Krakowa. Najważniejsze założenia to z jednej strony Kraków jako ważna europejska metropolia, a z drugiej miasto smart, przyjazna „mała ojczyzna”, w której dobrze się żyje, mieszka, wypoczywa. Metropolitalność z jednej strony oznacza nawiązywanie w działaniach (i w konkurencji) do podobnych miast Europy (jak Monachium, Lyon, Mediolan, czy Barcelona). To Szybka Kolej Aglomeracyjna, nowe linie tramwajowe i nowy szkielet komunikacyjny. To plan współpracy z otaczającymi gminami, samorządami i społecznościami. Z drugiej to plan zmian lokalnych, małych, dzielnicowych i obywatelskich. To nowoczesne miasto małych miasteczek. Strategia Rozwoju Krakowa powstała w wyniku wielu szerokich konsultacji z wieloma krakowskimi i poza krakowskimi środowiskami. To ważny dokument strategiczny Krakowa, jeden z najważniejszych.
 • Po 2 i pół roku przygotowań, po ciężkich i żmudnych analizach, weryfikacjach ruszamy z Kartą Krakowską. Najpierw ruszamy z  uchwałą określającą  ogólne warunki dotyczące ulg dla mieszkańców, w szczególności dostęp do jednostek kultury, komunikacji publicznej i wielu innych, a docelowo także ulgi w dostępie do różnych usług komercyjnych. Chcemy, aby mieszkańcy Krakowa, tu mieszkający i tu płacący podatek PIT, mieli poczucie, że Miasto wspiera ich w różnych działaniach, że preferuje ich w porównaniu z innymi użytkownikami Miasta. Z różnych danych wynika, że codziennie użytkownikami naszego miasta jest około 1-1,1 mln ludzi. Ci ludzie korzystają z miejskiej komunikacji, do której z budżetu Miasta dopłacamy, ci ludzie korzystają z krakowskich szkół, do których też dopłacamy znaczne środki. Oficjalnie w Krakowie jest zameldowanych około 760 tysięcy osób, w tym ponad 600 tysięcy podatników, a praktycznie żyje w Krakowie i użytkuje to miasto ponad 1 milion użytkowników. Chcemy, aby ci którzy łożą na Miasto Kraków mieli jakieś dodatkowe preferencje w porównaniu z tymi, którzy do wspólnej kasy się nie dokładają. Ale też przed nami jednej z najważniejszych projektów społeczno-gospodarczych samorządu Miasta Krakowa, projektu dającego stabilne dochody dla Krakowa, ale dającego stabilne preferencje dla mieszkańców Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. Po tym wszystkim będzie się zdecydowanie opłacało płacić podatek w Krakowie. Czytaj więcej o Karcie Krakowskiej >>
 • Dość głośno było ostatnio o Radzie Budżetu Obywatelskiego i o rezygnacjach z uczestnictwa części członków. Rzeczywiście nadszedł czas zweryfikowania sensu uczestnictwa części osób, które rzadko bywały na posiedzeniach. I okazało się, że część z nich głośno zrezygnowała z uczestnictwa, krytykując działania. Jak można krytykować nie uczestnicząc? W RBO obowiązywała demokratyczna zasada wyboru większością i to też niektórym się nie podobało. Na szczęście wielu widzi sens uczestnictwa, widzi sens zmian, choćby poprzez zmiany statutów dzielnic wprowadzenie głosowania na jesień. Widzę sens w działaniu Budżetu Obywatelskiego, ale wszystko musi być prowadzone demokratycznie, sensownie i skutecznie.
 • Uczestniczyłem we wtorek w spotkaniu poświęconym „pomnikozie” krakowskiej, czyli gromadnemu wznoszeniu pomników w Krakowie. Pokazałem, że w tej kadencji uchwalono (tylko)  3 pomniki, pomnik Juliusza Lea, pomnik Józefa Kałuży, pomnik Zofii Szczuckiej w Parku Jordana. W tym czasie we Wrocławiu uchwalono wzniesienie 4 pomników, w Poznaniu 6 pomników. W poprzedniej kadencji nie podjęto w Krakowie takiej uchwały (poza kilkoma popiersiami w Parku Jordana). W kadencji 2006-2010 rzeczywiście podjęto wiele takich uchwał (10), w tym podjęto uchwały ws. pomnika Armii Krajowej, płk Kuklińskiego, Matejki, Józefa Piłsudskiego, Orła Białego. Przed nami wnioski w sprawie kolejnych pomników – Stanisława Pyjasa, Orląt Lwowskich, żołnierzy tureckich, kolejny pomnik Piłsudskiego i jeszcze kilka innych. Jak to ogarnąć? Kiedyś mieliśmy dobry pomysł wprowadzenia tzw. uchwały pomnikowej, określającej zasady decydowania o pomnikach w Krakowie, niestety nie było zainteresowania. Pewnie trzeba do tego wrócić !

Sprawy Platformerskie:

 • Poprzednio dużo pisałem o Deklaracji Krakowskiej – porozumieniu wstępnym różnych środowisk krakowskich, chcących w wielu sprawach wspólnie działać. Okazało się, że niektóre środowiska (jedno) zrezygnowały, uznając niewłaściwość takiego porozumienia. Można i tak. Osobiście uważam, że Deklaracja Krakowska jest bardzo dobrym działaniem, ale wymaga rozwinięcia. Tylko wspólnie, jednym kandydatem na prezydenta Krakowa, jedną listą do Rady Miasta i jedną listą do dzielnic samorządowych możemy wygrać wybory samorządowe. I tak się powinno stać, tylko tak można kompleksowo wygrać w Krakowie. Alternatywa w postaci kilku kandydatów, kilku list do Rady Miasta, kilku list do dzielnic, to droga do wielkiej porażki. Ta alternatywa to wielka odpowiedzialność liderów politycznych w Krakowie. Mamy wielką szansę na wielką wygraną w Krakowie, na wygranie wyborów prezydenckich, do Rady Miasta i do większości Rad Dzielnic. To może być wielki sukces !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >