Newsletter – 5 listopada 2018

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2018 r.

Przedostatni w tej kadencji (bo kadencja kończy się 16 listopada 2018) newsletter. Dziś jak zawsze o sprawach samorządowych i platformerskich. Najpierw samorządowe w skrócie, potem platformerskie:

Sprawy samorządowe:

 • Po drugiej turze bez niespodzianek, prof. Majchrowski Prezydentem Krakowa na nową, 5-letnią kadencję
 • Ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta, porządkowanie spraw.
 • Podsumowanie kadencji.

Sprawy Platformerskie:

 • Wstępne podsumowanie działań PO w kampanii do Rady Miasta Krakowa.
 • Wstępne podsumowanie działań PO w kampanii do Sejmiku Województwa.

Pełna wersja spraw samorządowych:

 • W drugiej turze prof. Majchrowski zdecydowanie wygrał z Panią Małgorzatą Wassermann z PiS (choć podobno bezpartyjna). To zwycięstwo i w pierwszej i w drugiej turze było największe ze zwycięstw Prezydenta Majchrowskiego w ostatnich 5 wyborach (2002 – 50,47% z J. Lassotą, 2006 – 59,57% z R. Terleckim, 2010 – 59,55% z S. Kracikiem, 2014 – 58,77% z M. Lasotą). Takie wielkie zwycięstwo (61,94% do 38,06%) to osobisty sukces Pana Prezydenta Majchrowskiego, ale i skutek powołania Wielkiej Koalicji, która zdecydowanie wygrała w Krakowie (43,65% głosów przy PiS z wynikiem 29,82%).
 • W środę prawdopodobnie ostatnia w tej kadencji sesja Rady Miasta Krakowa. Sesja będzie miała 2 części. Praktyczną i pożegnalną. W części bieżącej będziemy obradować nad ponad 70 punktami merytorycznymi, w tym sprawami mienia, budżetowymi, uchwalimy szczegóły Parku Zaczarowanej Dorożki, Program ochrony przed powodzią, Program ochrony przed hałasem, Program współpracy z organizacjami pozarządowymi, będziemy obradować nad przejęciem Parku Jalu Kurka, ale i innymi terenami zielonymi, będziemy dyskutować o nowym statucie Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, ale i nad bezpłatnymi biletami dla użytkowników komunikacji miejskiej w związku z budowaną Trasą Łagiewnicką.
 • Druga część sesji to podsumowanie 7. kadencji RMK 2014-2018. Za symbole tej kadencji uważam Kartę Krakowską, Światowe Dni Młodzieży i Trasę Łagiewnicką. Jako poważne sukcesy tej kadencji widzę działania antysmogowe i zlikwidowanie ponad 20 tysięcy palenisk w Krakowie, „zielony skok”, czyli szerokie, lokalne i ogólnomiejskie działania w zakresie zagospodarowywania terenów zielonych. Wielkie miasto to i wielkie problemy. Największe wyzwania to działania antysmogowe, w szczególności dokończenie likwidacji palenisk, problem emisji komunikacyjnej, a przede wszystkim problem z zanieczyszczeniem powietrza z palenisk gmin wokół Krakowa. Drugi wielki problem Krakowa to korki i zatory drogowe. Problem trzeci to tzw. „betonowanie Krakowa”, czyli poczucie chaotycznej, uderzającej w obecnych mieszkańców, zabudowy, szczególnie mieszkaniowej. Wiele w tej materii zrobiono i ważne jest, aby z tymi pozytywnymi działaniami dotrzeć do mieszkańców. Koniec kadencji to też czas podziekowań. Wiele udało się zrobić, ale wszystko musiało być robione wspólnie, wielu jest autorów sukcesów i będziemy chcieli im podziękować.

Sprawy Platformerskie:

 • Wstępnie podsumowując działania Krakowskiej PO w tych wyborach samorządowych trzeba pokazać, że Krakowska PO uzyskała 11 mandatów, kilku z nas miało bardzo dobre, bezwzględnie wynikiDominik Jaśkowiec z wynikiem ponad 11 tysięcy głosów, Jakub Kosek z wynikiem ponad 10 tysięcy, Olek Miszalski z wynikiem ponad 9 tysięcy. Niewątpliwie plusem była wspólna, wielka koalicja. Plusem kampanii było wzajemne poszanowanie działań, nie niszczenie plakatów, wieszałek. Plusem Platformerskiej kampanii były konferencje prasowe, pierwsza podsumowująca działania Klubu Radnych, druga pokazująca kierunki działania na przyszłość. Plusem były wspólne działania internetowe, plusem gremialne i indywidualne popieranie przez Platformersów kandydatury prof. Majchrowskiego na prezydenta Krakowa. Minusy to brak planu alternatywnego w sytuacji odrębnego startu, minus to realnie brak koncepcji i planu działań krakowskiej PO w wyborach, brak koordynacji działań programowych, promocyjnych i merytorycznych poszczególnych kandydatów, stosunkowo słabe listy po stronie PO, poza kilkoma osobami nie mamy 2 i 3 linii mocnych kandydatów. Minusem były nieczytelne działania sztabu i brak w tym sztabie wszystkich liczących się środowisk PO.  Brak wyraźnej narracji programowej i nie wykorzystanie dużej pracy Krakowskiego Centrum Programowego Krakowskiej PO to minus kolejny. Realnie nie funkcjonował żaden sztab wyborczy ani zespół medialny.
 • Wstępnie podsumowując kampanię Małopolskiej PO widzimy, że mamy tylko i jedynie 11 mandatów, w tym 4 w Krakowie. Pewnie gdyby w Krakowie nie było Wspólnoty Małopolskiej – mielibyśmy jeszcze jeden mandat i to byłby cały uzysk w związku z MW. Gdyby w Małopolsce Koalicja Obywatelska szła wspólnie z PSL i SLD, miała by prawdopodobnie 2-3 mandaty więcej co oznacza, że wspólnie byłoby maksymalnie 17-18 mandatów, i tak za mało aby osiągnąć przewagę. Ale z drugiej strony w Nowym Sączu i Tarnowie PiS stracił bezwzględną większość w lokalnych radach miast. Jak widać jest potencjał, ale nie widać sposobu dotarcia do tego potencjału. Po wielkim krakowskim, ale i nowosądeckim i tarnowskim sukcesie widać, że coś się na politycznym horyzoncie zmienia i ta zmiana zmieni polityczny polski świat. To już widać, to już czuć.

Pozdrawiam

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >