Newsletter – 5 grudnia 2016
Ostatnia aktualizacja: 05.12.2016 r.
Witam cotygodniowych czytelników newslettera. Jak co tydzień najpierw skrót, potem rozwinięcie o sprawach samorządowych i platformerskich. Zaczynamy jak zawsze skrótem:
- Kolejna sesja Rady Miasta, sprawy wielu ważnych programów: Rewitalizacji, Przedsiębiorczości, Wspierania osób bezdomnych, Strategii Promocji, nowelizacja Programu Ograniczenia Niskiej Emisji, miejscowe plany dla Bieńczyc i Nowej Huty Przyszłości, rekomendacja dla nowych planów w Swoszowicach i Opatkowicach.
- Przed nami projekt budżetu na 2017 rok i projekt tzw. Wieloletniej Prognozy Finansowej. Do 9 grudnia składamy poprawki, potem uzgodnienia z Prezydentem i głosowania na sesji 21 grudnia.
- Dwa lata temu rozpoczęła się obecna kadencja, jesteśmy więc dokładnie w połowie, a to czas na podsumowania co udało się zrobić, ale i co do zrobienia pozostało. Przedstawiłem takie podsumowanie Rady Miasta, niedługo szerzej powiem o podsumowaniu półmetka jako Przewodniczący Rady Miasta, ale i jako radny reprezentujący mieszkańców VIII, X i XI dzielnicy.
I sprawy Platformerskie:
- Odbyło się posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO.
- Dyskutujemy szeroko nad zasadnością i skutecznością proponowanej przez PiS reformy edukacji.
I szczegóły samorządowe:
- W środę kolejna, ważna i bardzo programowa sesja Rady Miasta Krakowa. Będziemy głosować sprawę Miejskiego Programu Rewitalizacji, umożliwiającego sięganie po znaczne środki UE, ale i dającego szerokie możliwości społeczne. Będziemy dyskutować nad propozycją Programu Wspierania Bezdomnych (a Kraków ma tutaj i duże tradycje i bieżące zróżnicowane doświadczenia), będziemy dyskutowali nad aktualizacją Programu Ograniczenia Niskiej Emisji. Tu przypomnę, że jako jeden z kilku radnych zajmowałem się tą sprawą od 1994 roku, pomagając pozyskać środki, angażując te środki w likwidację pieców i działania antysmogowe już na początku 2001 roku. Ważnym dyskutowanym projektem będzie zupełnie nowatorskie spojrzenie na promocję miasta w postaci Strategii Promocji. Proponowana główna idea promocyjna (ESP) Krakowa brzmi: Kraków dodaje znaczeń i porusza umysły. Mnie się to podoba. Bardzo ważne będzie też pierwsze czytanie aktualizacji Krakowskiego Programu Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Gospodarczego Krakowa, programu, który powstał w 2010 roku w wyniku prac 4 przewodniczących krakowskich kół gospodarczych PO (Wiesiek Bury, Janusz Chwajoł, Tomek Bobrowski i ja). Tamten program, z 2010 roku, zmienił zdecydowanie na korzyść funkcjonowanie przedsiębiorczości w Krakowie, zwrócił uwagę i na innowacje, ale i na tradycyjną przedsiębiorczość.
- Grudzień to projekt budżetu i Wieloletniej Prognozy Finansowej, to dyskusja nad tymi dokumentami, to propozycje zmian, wreszcie to przyjęcie ich w głosowaniu. W sprawie budżetu osobno pokażę, co w projekcie spowodowałem, co jeszcze chciałbym, aby było. Plan jest taki, aby do 9 grudnia były składane poprawki, potem 13 grudnia Komisja Budżetowa te poprawki zaopiniuje, 19 grudnia Prezydent złoży wynikającą z poprawek autopoprawkę, a potem 21 grudnia w głosowaniu przyjmiemy budżet.
- Dwa lata temu rozpoczęła się obecna kadencja, jesteśmy więc dokładnie w połowie, a to czas na podsumowania co udało się zrobić, ale i co do zrobienia pozostało. Przedstawiłem takie podsumowanie Rady Miasta, niedługo szerzej powiem o podsumowaniu półmetka jako Przewodniczący Rady Miasta, ale i jako radny reprezentujący mieszkańców VIII, X i XI dzielnicy. Jako Przewodniczący za najważniejsze zrealizowane zadania uważam: Akcję Płać podatki w Krakowie, przeprowadzenie cyklu badań społecznych Barometr, rozpoczęcie dyskusji o przyszłości dzielnic w Krakowie, wdrożenie telewizji internetowej. Jako radny za najważniejsze swoje osiągnięcia uważam wprowadzenie do budżetów sporej ilości zadań (prawie 40 zadań bieżących i inwestycyjnych) z których około 30% zostało już zrealizowanych, a reszta jest w trakcie realizacji. Szczegóły przedstawię w podsumowaniu półmetka kadencji jako radny i Przewodniczący Rady.
I sprawy Platformerskie:
- Odbyło się kolejne posiedzenie zarządu Krakowskiej PO. Dyskutowaliśmy o sprawach bieżących, o realizacji planów, ale i o wspólnych z KOD i Nowoczesną.pl spotkaniach publicznych, o reformie edukacji i konieczności zajęcia się półmetkiem kadencji.
- W sprawie reformy edukacji i szczegółowego przełożenia tej reformy na sprawy krakowskie podjęliśmy kilka decyzji. Po pierwsze jesteśmy przeciwko tak prowadzonej reformie edukacji w Polsce, bez szczegółowych planów, ustaw, rozporządzeń, bez konsultacji i publicznych wysłuchań, bez okresu dostosowawczego i przejściowego. Reforma edukacji, w której nie znamy stosownych ustaw (bo jeszcze nie przyjęte), nie znamy rozporządzeń (bo bez ustaw jest to niemożliwe), bez szerokiego dialogu z rodzicami, nauczycielami i wszystkimi, dla których wychowanie młodych pokoleń jest ważne. Po drugie w sytuacji krakowskiej nie podoba nam się proponowane wstępnie podejście likwidacji szeregu szkół. Po trzecie chcemy, aby została uszanowana podmiotowość uczniów, rodziców, nauczycieli i samorządów, a tego w proponowanych zmianach nie możemy się dopatrzeć. Reforma edukacji źle przygotowana i przeprowadzona będzie wielkim negatywnym uderzeniem w polskie społeczeństwo.
Dziękując wszystkim czytelnikom już zapraszam na podsumowanie półmetka i stanowisko ws. budżetu na 2017 rok.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Połowa kadencji za nami · Moje lokalne obietnice i ich realizacja »