Newsletter – 4 września 2017

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2017 r.

I kolejny po wakacjach newsletter. Dziś o działaniach samorządu i krakowskiej PO. Zaczynamy od skrótów:

Sprawy samorządowe:

 • Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia było powołanie (jednomyślne) przez Sejmik Małopolski spółki Małopolski Fundusz Rozwoju.
 • W ostatnią środę odbyła się pierwsza po wakacjach sesja Rady Miasta Krakowa. Przyjęliśmy uchwałę o zmianie nazw ulic, wynikającą z ustawy dekomunizacyjnej, nazwaliśmy most, ulice, przyjęliśmy uchwałę o Inicjatywie Lokalnej, przyznaliśmy medal Cracoviae Merenti.
 • Najbardziej kontrowersyjną sprawą było przyjęcie uchwały wynikającej z ustawy dekomunizacyjnej. Jako PO uznaliśmy, że nie wolno uchylać się od obowiązku i lepiej zrobić to tak, aby w przyszłości się nie wstydzić.
 • Na sesji przyjęliśmy też uchwałę o odrzuceniu petycji ws. nazw ulic, ale i na Komisji Głównej przyjęliśmy rekomendacje ws. kolejnej petycji.
 • We wtorek w Krynicy zaczyna się XXVII Forum Ekonomiczne, we wtorek wręczam też nagrodę Rady Miasta „Nowa kultura Nowej Europy”.

I sprawy Platformerskie:

 • W Krakowie spotkanie Klubu Obywatelskiego z Romanem Giertychem.
 • Zmiany w dzielnicach, ale w najważniejszych sprawach Platforma razem.
 • Spotkania o pozytywnym programie PO na przyszłość.

Pełna wersja spraw samorządowych:

 • Najważniejszym wydarzeniem tego tygodnia było powołanie (jednomyślne) przez Sejmik Małopolski spółki Małopolski Fundusz Rozwoju. To instytucja, która ma przejąć unijne środki zwrotne, wspomagać finansowanie podmiotów samorządowych, wspomagać w regionie przedsiębiorczość. Docelowo może to być (takie są przykłady z Europy Zachodniej) najważniejsza instytucja wspomagająca rozwój w regionie, wręcz regionalny bank. Aż dziw, że tak ważna sprawa przeszła bez większego medialnego odzewu. Będę o tym pisał szerzej. Pamiętajcie – Małopolski Fundusz Rozwoju !
 • Na środowej sesji Rady Miasta mieliśmy szereg ważnych spraw. Ks. Kłoczowski został nagrodzony Srebrnym Medalem Cracoviae Merenti. Ks Kłoczowski, dominikanin, w czasach minionych nie tylko był wielkim duszpasterzem, ale i był osobą mocno wspierającą środowiska opozycyjna Krakowa. I za to mu dziękujemy. Bardzo ważnym punktem była sprawa Inicjatywy Lokalnej, czyli czegoś wg mnie nawet lepszego niż Budżet Obywatelski. Po długotrwałych konsultacjach z NGO mamy projekt nieobciążający finansowo dzielnic, mamy prostszą procedurę. Potrzebne widoczne środki na IL i duża promocja. Zaczęliśmy dyskutować nad planem Czyżyny-Galicyjska.
 • Najbardziej kontrowersyjną sprawą było przyjęcie uchwały wynikającej z ustawy dekomunizacyjnej, określającej konieczność zmian nazw ulic osób związanych z czasami komunizmu. IPN uznał, że potrzebna jest zmiana nazw 8 ulic, Prezydent uznał, że zmiany powinny dotyczyć 5 ulic, a w przypadku 3 ulic Prezydent uznał, że zmiany nie są wskazane. Jako PO uznaliśmy, że nie wolno uchylać się od obowiązku i lepiej zrobić to tak, aby w przyszłości się nie wstydzić. Stąd przyjęliśmy propozycję Prezydenta i dokonaliśmy zmiany nazw 5 ulic. W ten sposób samorząd Krakowa wykonał swój ustawowy obowiązek, ale i podeszliśmy rozsądnie, niezmieniając nazw ulic osobom, które przysłużyły się Krakowowi. W naszym mieście jest miejsce dla nazw różnych  bohaterów, czcimy w Krakowie  Piłsudskiego, Dmowskiego, Korfantego i będzie tak i w sprawie współczesnych bohaterów z różnych stron politycznej strony. Oni wszyscy służyli Rzeczpospolitej.
 • Na sesji przyjęliśmy też uchwałę o odrzuceniu petycji ws. nazw ulic, ale i na Komisji Głównej przyjęliśmy rekomendacje ws. kolejnej petycji. Odrzuciliśmy petycję Partii Razem, aby nazwać w trybie petycji ulice wskazanymi propozycjami zasłużonych  kobiet. Uznaliśmy , że nie może być specjalnej ścieżki nazywania ulic poprzez petycje. Jest od lat sprawdzona procedura, gdzie propozycja nazwy jest rozpatrywana przez Zespół ds. Nazewnictwa, trafia do Banku Nazw ulic, a potem Prezydent/Radni wnioskują poprzez projekt uchwały, opiniuje Rada Dzielnicy i Komisja Kultury, decyduje Rada Miasta. I tak to powinno wyglądać. Komisja Główna rozpatrzyła też rekomendację ws. innej petycji, uznając, że sprawa deklaracji dot. przyjęcia rodziny z Aleppo została zrealizowana poprzez dwie uchwały kierunkowe Rady Miasta w podobnej sprawie.
 • W nadchodzącym tygodniu odbędzie się w Krynicy XXVII Forum Ekonomiczne z hasłem przewodnim – „Projekt Europa – Jaki przepis na następne dekady?”. W dużym gronie będziemy dyskutować o różnych aspektach zmian w Europie i Polsce. Sam uczestniczę jako panelista w 2 dyskusjach, o nowoczesnej komunikacji  i o nowoczesnych finansach. We wtorkowy wieczór wręczam jako Przewodniczący Nagrodę Rady Miasta Krakowa – „Nowa Kultura Nowej Europy”. Nagrodę przyznaje Kapituła Nagrody, którą tworzą: Przewodniczący Rady Miasta Krakowa, przedstawiciel Prezydenta Miasta Krakowa, Prezes Instytutu Studiów Wschodnich, laureaci Nagrody oraz przedstawiciele instytucji działających w obszarze kultury, nauki i edukacji, zaproszeni przez Przewodniczącego Rady Miasta Krakowa. Tegoroczną Laureatką Nagrody jest Pani  Swetłana Aleksijewicz. Cytując za Wikipedią Swetłana Aleksijewicz, to „białoruska pisarka i dziennikarka narodowości białorusko-ukraińskiej, tworząca w języku rosyjskim; autorka książek, filmów i sztuk teatralnych; laureatka licznych radzieckich i międzynarodowych nagród, w 2015 roku laureatka Nagrody Nobla w dziedzinie literatury. W swojej twórczości porusza tematykę II wojny światowej, radzieckiej interwencji w Afganistanie, katastrofy w Czarnobylu, samobójstw i inną. Pisarka jest krytycznie nastawiona do polityki przywódcy Białorusi Aleksandra Łukaszenki, a jej prace nie są wydawane w tym kraju”.

Sprawy Platformerskie:

 • W piątek odbyło się spotkanie Klubu Obywatelskiego z Romanem Giertychem. Kiedyś LPR, teraz merytoryczny krytyk obecnej władzy, bardzo inteligentny  i myślący niezależnie. Nie byłem i wielce żałuję, bo słyszałem, że było bardzo ciekawie i inspirująco.
 • W XIV dzielnicy dokonano odwołania Przewodniczącego Rady i Zarządu Dzielnicy i od razu zaczęły się spekulacje o podziałach w Krakowskiej PO. Myślę, że jest to jednostkowy przypadek lokalnego konfliktu, który chyba inaczej nie mógł być rozwiązany. Jednak wewnętrzna sytuacja w Krakowskiej PO jest, chyba pierwszy raz od wielu lat, bez większych napięć personalnych. Jest to duża wartość i warto tego pilnować.
 • Moje macierzyste 2 Koło Gospodarcze chce zorganizować kilka spotkań z ważnymi przedstawicielami PO w sprawach pozytywnego programu na przyszłość. Mamy dobrze funkcjonujący „gabinet cieni”, mamy coraz więcej pomysłów i planów. Warto o tym wewnętrznie porozmawiać, warto pokazać nie tylko krytykę działań obecnych władz, ale i pomysły, koncepcje i plany pokazujące nasze propozycje. Jest coraz większe oczekiwanie rozmawiania o rozwiązaniach, o planach i o pozytywnej przyszłości. I takie spotkania o działaniach PO, o proponowanych przez PO pozytywnych rozwiązaniach będziemy organizować. Ciekawy i optymistyczny kierunek. W swoim czasie zaprosimy Platformersów na takie spotkania.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >