Newsletter – 4 lipca 2016

Ostatnia aktualizacja: 04.07.2016 r.

Witam przedwakacyjnie i zapraszam. Najpierw skrótowo sprawy samorządowe, potem Platformerskie, a następnie rozwinięcie. Zaczynamy od spraw samorządowych:

 • Odbyła się sesja Rady, uchwaliliśmy dla Prezydenta absolutorium, ale i wiele spraw szczegółowych.
 • O absolutorium za i przeciw, ale i pytanie, czy to są ostatnie tłuste lata samorządu ?
 • O rezolucji ws. Trybunału Konstytucyjnego, o przedziwnym wniosku Wojewody i o ciągu dalszym.
 • O ostatniej przed wakacjami sesji Rady Miasta.
 • O Krakowskim Związku Metropolitalnym.

Sprawy Platformerskie – dla członków i sympatyków Krakowskiej PO:

 • O spotkaniu wewnętrznym i moich tezach o przyszłości PO.
 • O konwencji programowej PO.
 • O przyszłości.

I teraz rozwinięcie, najpierw w sprawach samorządowych:

 • Odbyła się przedostatnia przed wakacjami sesja Rady, było wiele spraw budżetowych, w zakresie mienia, w sprawach planistycznych. Przyjęliśmy uchwałę ws. sieci szkół specjalnych niesamorządowych, ws. programu wsparcia rodzin. Na sesji było także odstąpienie od uchwalenia kontrowersyjnego planu Pychowice II, uchwalenie planu Rynek Krowoderski, a także wiele spraw dot. mienia, budżetu, nowe nazwy ulic, sieć aptek na ŚDM, program wspierania rodzin w Krakowie.
 • Najważniejszym akcentem ostatnich sesji było uchwalenie absolutorium z wykonania budżetu dla Prezydenta Krakowa. O szczegółach pisałem przed tygodniem – w newsletterze oraz aktualnościach. Dziś o paru absolutoryjnych paradoksach. Głównym argumentem za uchwaleniem absolutorium były dobre wskaźniki wykonania. Jednak PiS był przeciw – argumentując, że co prawda wskaźniki są dobre, ale wiele spraw nie jest dobrze wykonanych. Paradoks pierwszy polega na tym, że absolutorim udziela się tylko za finansowe wykonanie budżetu – jeżeli wykonanie jest na poziomie 97%+, oznacza to, że budżet jest dobrze wykonany. Ale nie dla PiS. Drugi paradoks – jako główny argument przeciwko używano tezy, że rosną wydatki bieżące, a jednocześnie wiele się robi, aby te wydatki rosły bez wzrostu dochodów, przykładem choćby propozycja PiS wprowadzenia kolejnych darmowych biletów. Nie ma darmowych biletów, są tylko inaczej, najczęściej drożej, płacone. Przy okazji przedstawiłem tezę, że to jest prawdopodobnie ostatni tłusty rok finansowy Krakowa i w ogóle samorządów. Wielu się tym zainteresowało, niedługo to rozwinę.
 • Wojewoda Małopolski zawiadomił, że chce wszcząć postępowanie ws. uznania za niezgdodne z prawem podjęcie rezolucji ws. wyroków Trybunału Konstytucyjnego. Jako główny zarzut formułuje zastrzeżenie, że Rada Miasta nie ma prawa wypowiadać się w tej sprawie. Wysłałem uzgodnioną odpowiedź, którą po dostarczeniu do Wojewody opublikuję. Szacunek dla Wojewody powoduje, że najpierw pownienien się On zapoznać z odpowiedzią, ale jednoznacznie musze stwierdzić, że to jest precedens. Nigdy dotychczas nikt nie  kwestionował prawa samorządu Miasta Krakowa do wypowiadania się w sprawach istotnych dla wspólnoty samorządowej Krakowa. Wypowiadanie się samorządu w sprawach istotnych dla wspólnoty samorządowej jest kluczową wolnością, z której dotychczas Rada Miasta Krakowa przez lata korzystała, mimo różnych konfiguracji politycznych. Wypowiadanie się Rady Miasta Krakowa, więcej – każdego samorządu – w kwestiach istotnych dla wspólnoty samorządowej było, i mamy nadzieję pozostanie niezbywalnym prawem w Rzeczpospolitej Polskiej.
 • Na najbliższej sesji proponuję podjęcie rezolucji ws. konsultacji projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Piszę, że zdecydowanie uzasadnione jest walczenie o ustawę o związkach metropolitalnych dla Krakowa, ale i dla innych dużych miast wojewódzkich. Po latach możemy mieć w Krakowie, ale i w wielkich miastach Rzeczpospolitej prawo pozwalające wielkim miastom, w tym Krakowowi, na realizowanie ważnych dla mieszkańców działań, w tym likwidacji smogu nie tylko w Krakowie, ale i wśród gmin ościennych. To wielkie wyzwanie i nie powinno to być wykorzystywane tylko dla gmin Górnego Śląska. Dlatego zasadnym jest udział Miasta Krakowa w konsultacjach społecznych w sprawie specyficznej spec-ustawy, czyli projektu ustawy o związku metropolitalnym w województwie śląskim. Chcemy możliwości metropolitalnych i ustawy o związkach metropolitalnych także dla Krakowa i dużych miast metropolitalnych w całej Polsce. Nie cofajmy się, nie cofajmy tego prawa Krakowowi i wielkim miastom metropolitalnym w Rzeczpospolitej.

I sprawy Platformerskie:

 • Odbyliśmy bardzo ciekawe, wewnętrzne spotkanie, ws. dalszych losów i zagrożeń dla Krakowskiej PO. Było ponad 60 osób, w tym 7 osób z mojego macierzystego 2 Koła Gospodarczego PO. Dyskusja była wewnętrzna, ale chcę przedstawić moje 2 główne tezy. Pierwsza, że wszystkie ważne środowiska krakowskiej PO powinny być reprezentowane we władzach krakowskiej, i nie tylko, PO. Moje macierzyste koło, jedno z najbardziej aktywnych w Krakowie, ale i w regionie (Kluby Obywatelskie, udział w KCP, stanowiące w większości działań krakowskiej PO ważny element) nie ma swoich reprezentantów w Radzie Regionalnej, wśród delegatów czy członków Rady Krajowej, a są przedstawiciele środowisk o wiele mniej aktywnych. Czekamy na zmiany. I teza druga – jeżeli miałoby się okazać, że mimo wielkiej aktywności mojego środowiska, w wyniku wewnętrznych wyborów okaże się, że jedno z najbardziej aktywnych w PO środowisk, nie będzie właściwie reprezentowane, to nie będziemy uczestniczyć w ciągu dalszym. Widzimy, kto jest aktywny, kto coś w Krakowskiej PO robi, kto ma efekty. Jeśli okazałoby się, że ci ludzie, te środowiska są niereprezentowane – to będzie bardzo zły sygnał, zmieniający wszystko.
 • Odbyła się Konwencja Programowa Platformy Obywatelskiej. Nie byliśmy jako środowisko na tym obecni, bo nie mamy swoich przedstawicieli wśród Rady Krajowej, ale mamy swoje inicjatywy. To członkowie 2 Koła Gospodarczego z Krakowa zaproponowali w Polsce ruch Klubów Obywatelskich. Mamy szereg pomysłów ogólnych i szczegółowych, i w sprawach samorządowych, i w sprawach gospodarczych, i w sprawach politycznych. Jesteśmy gotowi to prezentować, oczekujemy sposobu. Polska, Kraków, potrzebuje Platformy Obywatelskiej, Platforma Obywatelska potrzebuje lokalnych, aktywnych środowisk. Jesteśmy, działamy i czekamy na zainteresowanie. 

Będzie jeszcze jeden Newsletter, po ostatniej sesji Rady, przed Światowymi Dniami Młodzieży, przez zakończeniem zbierania podpisów przez Łukasza Gibałę. A potem wakacje i nowa forma kontaktu.

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >