Newsletter – 4 czerwca 2018

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2018 r.

Kolejny, już czerwcowy Newsletter. Sprawy alkoholowe, pomnik Kuklińskiego, święto Miasta, ale i wybory dzielnicowe i to, jak pójdziemy do wyborów samorządowych – oto najważniejsze sprawy tego tygodnia i całego czerwca. Najpierw skróty spraw samorządowych i politycznych, potem rozwinięcie tych spraw. Zaczynamy:

Skrótowo sprawy samorządowe:

 • Kolejna sesja Rady Miasta upłynie pod znakiem spraw alkoholowych, będą też plany zagospodarowania przestrzennego, rezolucja ws. Szpitala Żeromskiego.
 • W niedzielę dzień otwarty Magistratu.
 • W poniedziałek pomnik Kuklińskiego i jedna z najważniejszych debat politycznych krakowskiej Rady Miasta, właśnie na temat Kuklińskiego.
 • Mamy wybranego Komisarza Wyborczego do wyborów dzielnicowych, teraz czas na ustalenie terminu i spraw szczegółowych.
 • Szerszy opis koncepcji rozwoju dzielnic.

Sprawy polityczne:

 • Wybory samorządowe – razem czy osobno?

Pełna wersja samorządowa:

 • Najbliższa sesja Rady Miasta upłynie pod znakiem pierwszych czytań spraw alkoholowych. Będziemy rozmawiać o nowych zasadach usytuowania punktów alkoholowych, tu niewiele się zmieniło. Będziemy dyskutować o liczbie punktów sprzedaży i to z podziałem na poszczególne dzielnice. Tu będzie bardzo ciekawie, różne dzielnice różnie do tego podeszły. Będziemy wreszcie dyskutować o godzinach otwarcia punktów sprzedaży alkoholu w poszczególnych dzielnicach. Ale niestety nie będziemy decydować o najważniejszym – o warunkach sprzedaży alkoholu, o minimalnej powierzchni, o ewentualnym monitoringu i zabezpieczeniach. Ustawodawca zrobił w sprawach zmian zasad sprzedaży alkoholu pierwszy krok, ale nie zrobił najważniejszego. Mamy na sesji szereg planów zagospodarowania przestrzennego – Tonie-Jurajska, Bodzów, ale i Soboniowice, Malborska, Rajsko, Barycz. Będzie też rezolucja ws. wyprowadzenia ze Szpitala Żeromskiego Regionalnej Stacji Krwiodawstwa.
 • W niedzielę od rana odbywał się dzień otwarty Magistratu. Tysiące mieszkańców oglądało Urząd, gabinety Prezydenta i Przewodniczącego, słuchało miejskich legend i opowieści, były dzielnice pokazujące co u nich przez lata się zmieniło. Były koncerty, uroczyste spotkania i wręczanie nagród. Dzień Otwarty Magistratu to wielka okazja zobaczenia jak naprawdę tutaj to wygląda.
 • W poniedziałek wieczorem pierwszy raz pokazany zostanie pomnik płk. Ryszarda Kuklińskiego. Przy okazji przypomniałem jedną z najważniejszych debat politycznych krakowskiej Rady Miasta z ostatnich 20 lat – debatę o przyznaniu płk. Kuklińskiemu tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Wtedy sprawa Kuklińskiego była bardzo kontrowersyjna, było wiele za, ale i przeciw. Sam Kukliński w Polsce też był bardzo kontrowersyjny. W dyskusji padło wiele argumentów, kluczowy był argument ówczesnego Prezydenta Lassoty o tym, że Kukliński to pierwszy polski żołnierz NATO, że jeżeli chcemy być w NATO, musimy to uznać i otworzyć Kuklińskiemu drogę do rehabilitacji. I rzeczywiście tak się stało, a wielu komentatorów określało tą debatę jako kluczową dla szybkiego przystąpienia Polski do Paktu Północnoatlantyckiego. Tak to debata w Radzie Miasta spowodowała geopolityczną zmianę.
 • Mamy wybranego Komisarza Wyborczego do wyborów dzielnicowych, teraz czas na szczegóły, a przede wszystkim czas na ustalenie terminu wyborów dzielnicowych. Zdaję sobie sprawę, że najbliższe wybory będą organizacyjnie bardzo trudne, bo będą dwie komisje, bo już są problemy z członkami. Ale mam w pamięci wybory dzielnicowe z 2011 roku, gdzie przy wielkim zaangażowaniu osiągnęliśmy zawrotną frekwencję niecałych 13%. Mieliśmy wielokrotne zapewnienia, że nasze lokalne prawo prosto pozwoli uchwalić termin wyborów zgodny z wyborami samorządowymi. Słyszę, że mogą być z tym poważne problemy formalne. To bardzo poważna sprawa, bo wybory w innym terminie będą miały zdecydowanie niższą frekwencję, ocierającą się o fundamentalne pytania.
 • Odbyła się konferencja o przyszłości dzielnic. Nie mogłem być obecny więc przedstawiłem szerszy opis jak to widzę. W skrócie to jest tak: ”Kraków będzie rozwijał się jak europejskie metropolie. Będzie narastało napięcie między lokalnymi potrzebami i rozwiązaniami a koniecznością działań ogólnomiejskich. Będzie narastało oczekiwanie rozwiązywania lokalnych spraw i realizacji lokalnych inwestycji. Aby sprostać temu wyzwaniu trzeba  przeorganizować dzielnice i stworzyć układ metropolitalny, gdzie dzielnice Krakowa będą podobne do gmin ościennych. Wizja dzielnic za parę lat – to lokalne samorządy, zajmujące się jak najwięcej sprawami lokalnymi. To więcej kompetencji, w tym kompetencji rozłącznych z kompetencjami Miasta, to więcej środków, to więcej funkcji samorządowych przejmowanych przez dzielnice, to wreszcie lokalne sąsiedztwa-osiedla, gdzie wybierani są radni dzielnic. To przerwane „rondo marginalizacji dzielnic” i nowa polska perspektywa rozwoju samorządności jednostek pomocniczych”. Osobny tekst i prezentację znajdą Państwo tutaj.

Sprawy polityczne:

 • Trwa dalej dyskusja o sposobie udziału PO w wyborach samorządowych. Często słychać, że dla PO w sytuacji osobnych list Prezydenta i potencjalnej koalicji PO-Nowoczesna konieczne jest posiadanie wyraźnego kandydata takiej osobnej listy. Ale taki układ – osobne listy i osobni kandydaci to duże ryzyko mniejszej ilości wybranych radnych z tych list, wręcz większości PiS w Radzie Miasta i osłabiania kandydatów z naszej strony politycznej. Cały czas wierzę, że jest możliwa krakowska triada – jeden kandydat na prezydenta, jedna lista do Rady Miasta, uzgodnieni kandydaci do rad dzielnic. To prawie pewny wariant wyboru naszego kandydata na prezydenta, posiadania większości w Radzie Miasta, posiadania większości w zdecydowanej większości dzielnic. To przepis na zwycięstwo w Krakowie, najlepszy i wydaje się, jedyny przepis! Tylko wspólnie oznacza zwycięstwo! Pamiętajmy wszyscy o tym, to najważniejsze!

Pozdrawiam i sygnalizuję ważne informacje o Parku Duchackim w tym tygodniu. Także i o wielu innych sprawach. Zapraszam.

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >