Newsletter – 30 października 2017

Ostatnia aktualizacja: 30.10.2017 r.

Kolejny Newsletter, po Targach Książki, największych w tej części Europy, z wielką ilością zakupionych przeze mnie książek, a że czytanie czyni wolnym, zapraszam do lektury Newslettera. Jak zawsze najpierw skrót:

Sprawy samorządowe:

 • Po ostatniej, w miarę spokojnej, sesji Rady Miasta.
 • Rewitalizacja strefy płatnego parkowania, a może wykorzystać sprawę płacenia podatków w Krakowie do zmian.
 • Ostatni budżet tej kadencji, terminy, zasady.

Sprawy Platformerskie:

 • Wewnętrzne wybory samorządowe, terminy, zasady, honorowe ustalenia.
 • Po Konwencji PO w Łodzi o decentralizacji.
 • Platformerskie priorytety na ostatni rok kadencji?

Szerzej o samorządowych sprawach:

 • Jesteśmy po ostatniej sesji Rady Miasta Krakowa, w miarę spokojnej i merytorycznej. Najwięcej spraw planistycznych, odbyła się dyskusja nad nowymi planami: Mistrzejowice – ks. Jancarza, Ruczaj – Czerwone Maki, Pychowice – ogród, Kazimierz, Liban. Przegłosowaliśmy też pierwszą paczkę uchwał o stwierdzeniu przekształcenia szkół, ale także uchwałę o uznaniu za ochronne lasów stanowiących własność Skarbu Państwa będących w zarządzie Nadleśnictwa Myślenice, położonych na terenie Gminy Miejskiej Kraków. Była też rezolucja ws. szczególnego nadzoru dla spraw prawnych dotyczących Domu Legionisty w Krakowie.
 • Najważniejszą sprawą ostatniej sesji była dyskusja nad zmianami w strefie płatnego parkowania. Szykują się dwie grupy zmian. Pierwsza to doszczelnianie zasad wydawania abonamentów, bo okazuje się, że są w tym spore patologie, np. użyczanie samochodu w układzie kilkunastu użytkowników. Druga to wprowadzenie większej ilości podstref, aby mieszkańcy strefy mogli parkować, tak jak zresztą mieszkańcy innych rejonów, blisko swojego domu, a nie w całej strefie, co dawałoby im uprawnienia o wiele większe niż innym mieszkańcom. Dyskutowany jest też temat wpisywania (lub nie) numeru rejestracyjnego na bilecie parkingowym. Ja osobiście sprawdzam możliwość wykorzystania niepłacenia podatku w Krakowie do ograniczenia wydawania abonamentów. Być może byłby to pierwszy etap wdrażania Krakowskiej Karty Mieszkańca. Zobaczymy, ale jest to mocno prawdopodobne…
 • Przed nami dyskusja nad kolejnym budżetem, ostatnim w tej kadencji. Do 15 listopada Pan Prezydent przedstawi projekt budżetu (i Wieloletniej Prognozy Finansowej), na sesji w dniu 22 listopada odbędzie się pierwsze czytanie projektu budżetu, potem autopoprawki, poprawki i ostateczne głosowanie, najprawdopodobniej na sesji 20 grudnia. Takie są plany, takie są terminy, szczegóły wkrótce.

Szerzej o sprawach Platformerskich:

 • W tym roku mamy wybrać Platformerskie władze. Najpierw w kołach wybierzemy swoje władze, to odbędzie się w tygodniu do 26 listopada 2017 roku. Wybory przewodniczących powiatów, przewodniczących regionów, członków rad powiatów oraz delegatów będą w jednym z terminów 2 albo 3 grudnia 2017 roku. Wybory członów Rady Krajowej, Krajowego Sądu Koleżeńskiego oraz Krajowej Komisji Rewizyjnej – do 11 grudnia 2017 roku, wybory Zarządu Krajowego – do 16 grudnia 2017 roku, wybory Zarządów powiatów i Zarządów regionów – do 31 grudnia 2017 roku. To są terminy, zasady są takie, że sprawy lokalne będą głosowane do urny na ul. Karmelickiej. Kluczowe będzie, czy zostaną uszanowane wszystkie środowiska, w tym nasze – 2. Koła Gospodarczego, jednego z najaktywniejszych kół PO w Krakowie. W większości działań krakowskiej PO stanowimy nie mniej niż 10% uczestników, współtworzymy Kluby Obywatelskie i wiele nowych inicjatyw krakowskiej PO.
 • Pierwsza odsłona samorządowego programu Platformy Obywatelskiej to DECENTRALIZACJA. Jest to jedno z najważniejszych założeń samorządności. Chcemy, aby Państwo, władza państwowa została zdecentralizowana, aby zlikwidować jako stricte polityczne stanowisko wojewody, chcemy zdecydowanie większych uprawnień dla samorządów wojewódzkich, chcemy stałych kontraktów regionalnych. Dla miast chcemy dobrowolnej umowy metropolitalnej/aglomeracyjnej, chcemy zwiększenia uprawnień, kompetencji i docelowo środków dla jednostek pomocniczych, chcemy zdecydowanego wzmocnienia organizacji pozarządowych, powszechnego budżetu obywatelskiego i inicjatywy lokalnej. Decentralizacja to też siedziby różnych centralnych urzędów poza Warszawą i siedziby urzędów regionalnych poza stolicą województwa. Program samorządowy PO to wparcie dla małych lokalnych ojczyzn, wspólnot i pomaganie w rozwiązywaniu ich problemów. Decentralizacja to jeden z najważniejszych elementów programu samorządowego PO.
 • Projekt budżetu na 2018 rok jest przygotowywany. Warto, obok spraw szczegółowych pokazać Platformerskie priorytety budżetowe dla Krakowa. Zdecydowanie najważniejsze sprawy to działania antysmogowe i sposób na wsparcie dla osób nieaktywnych w tych sprawach, drugi generalny priorytet to transport publiczny. To sprawy ogólno miejskie. W sprawach lokalnych najważniejsze wydaje się wsparcie dla dzielnic samorządowych – więcej pieniędzy na ostatni rok. Z tym związany jest priorytet – Budżet Obywatelski. Warto wesprzeć działania już dobrze funkcjonujące – Program budowy Smoczych Skwerów i budowy boisk. Ważne jest nasze wsparcie dla Nowej Huty – program Nowa Huta Dziś, który po pilotażu mógłby być rozwijany na pozostałe dzielnice Krakowa. Kiedyś ludzie PO wymyślili modernizację dróg poprzez nakładki, teraz warto by pójść podobnie z programem budowy chodników. Takie są moje, ale i też wielu członków PO priorytety na 2018 rok.

Pozdrawiam wszystkich książkowo na ten jesienny czas !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >