Newsletter – 30 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja: 30.04.2018 r.

Newsletter na długi majowy tydzień wypoczynku. Wiele się działo, najpierw skrót, potem rozwinięcie.

Zaczynamy od spraw samorządowych:

 • Jesteśmy po kolejnej dziwnej sesji Rady Miasta. Z jednej strony w pełnej politycznej zgodzie przyjęta rezolucja z podziękowaniem za Wiosnę Solidarności czy jednomyślny wybór Honorowych Obywateli Krakowa. A z drugiej niewybrany przewodniczący Komisji Nadzwyczajnej, ostre spory w sprawie rezolucji wspierającej protonową kurację w Krakowie i na koniec horror w postaci próby wprowadzenia do porządku obrad projektu ws. in vitro. 
 • Właśnie sprawa in vitro kładzie się cieniem na tej kadencji RMK, a w szczególności to, że nie można odbyć czytania tego obywatelskiego projektu uchwały. Był fortel PiS, ale chyba mocno nieudany. Kto sieje wiatr, zbiera burzę…
 • Uczciliśmy pamięć i odwagę mężnych ludzi z Nowej Huty ze strajku z 1988 roku. Byli wśród nich i nasi koledzy z Rady.
 • Mamy nowych Honorowych Obywateli Stołeczno Królewskiego Miasta Krakowa.
 • Ważny ruch w sprawie Karty Krakowskiej, obniżenie cen biletów dla krakowskich podatników.

Sprawy platformerskie (i polityczne):

 • Na kongresie samorządowym w Krakowie ważne wystąpienie przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny. Samorządy to najlepsze co się Polsce przytrafiło od 1989 roku, to przede wszystkim decentralizacja.
 • Mamy kandydatkę PiS na prezydenta Miasta Krakowa. Zobaczymy, czy rzeczywiście będzie merytorycznie, czy może „zielone ludziki” zaczną akcje w Krakowie…
 • Pierwsze, przedwstępne podsumowanie obecnej kadencji, sukcesy i problemy.

Pełna wersja samorządowa:

 • Kolejna ważna, ale i bardzo dziwna sesja Rady Miasta. Obok spraw ponad politycznych, jak uczczenie mężnych ludzi strajku Wiosny Solidarności z 1988 roku, nadanie tytułów Honorowego Obywatela Miasta Krakowa mieliśmy też ostre spory i konflikty. Nie wybrano przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej i chyba prezydium Rady będzie musiało podjąć się zarządzania tą komisją, do wyboru przewodniczącego. Wygląda na to, że sprawy personalne są ważniejsze niż meritum działań Komisji i byłoby bardzo niedobrze, gdyby ta komisja miała zostać trybunałem ludowym. Ostro spierano się w sprawie rezolucji o umożliwieniu prowadzenia w Krakowie kuracji protonowej, spierano się jakby to nie był apel do władz tylko daleko idąca i kosztująca decyzja. Było drugie czytanie sprawy nowych taryf biletowych dla krakowskich podatników, ale najdziwniejsza była akcja z in vitro.
 • Projekt in vitro kiedyś był już dyskutowany i odrzucony, ale był to projekt radnych. Grupa mieszkańców złożyła w tej sprawie inicjatywę obywatelską, zebrała ponad 5 tys podpisów i oczekiwała, że projekt będzie dyskutowany. Zamiast tego projekt był od prawie miesiąca blokowany przez PiS. Próby wprowadzenia punktu na Komisji Głównej, czy już bezpośrednio na posiedzeniu Rady były przez PiS blokowane. Mijał termin statutowy, i nagle pod koniec sesji został zgłoszony. Trzeba oddać sprawiedliwość PiS, że wcześniej zasygnalizowali to, oczekując przyjścia wnioskodawców, ale wnioskodawcy nie przyszli i projekt, mimo wprowadzenia nie mógł być pod nieobecność wnioskodawców procedowany. Wracamy do tego na dokończeniu sesji w dniu 9 maja. Pewnie będzie ciekawie. Dotychczas w Krakowie była niepisana zasada, że to wnioskodawca określa termin obradowania danego punktu, nie było blokowania wprowadzenia punktów, nawet najbardziej kontrowersyjnych. I była druga zasada, że szanujemy wnioski obywatelskie i je wprowadzamy we właściwym czasie do porządku obrad. Projekt obywatelski in vitro jest pierwszym, tak blokowanym. Dziwne to i szkodliwe dla Krakowa. Przecież można wprowadzić, przedyskutować i głosować. Tak działa demokracja…
 • Pierwszym punktem sesji było podziękowanie za Wiosnę Solidarności. 30 lat temu, 26 kwietnia 1988 roku rozpoczął się w nowohuckim kombinacie strajk o lepsze warunki życia i przywrócenie wolności obywatelskich. Ten pierwszy po stanie wojennym protest nowohuckich robotników, cieszył się od początku zdecydowanym poparciem środowisk opozycji antykomunistycznej oraz młodzieży akademickiej Krakowa. Ten strajk, mimo stłumienia przez władzę, był ogromnie ważnym sygnałem, że społeczeństwo ma dość ówczesnej władzy i  prędzej czy później wymusi zmiany. Gościliśmy na sesji  bohaterów tamtych czasów, mówili  o tamtych czasach, dziękowaliśmy Im. To podziękowanie w imieniu krakowskiego samorządu, można powiedzieć w imieniu krakowskich mieszkańców, złożyli najmłodsi radni Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa z wszystkich politycznych środowisk samorządu. Wśród nas byli też radni uczestnicy ówczesnych wydarzeń – Staszek Zięba i Adam Grelecki. To podziękowanie było dowodem, że radni Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa mogą wspólnie, ponad politycznymi podziałami dziękować bohaterom najnowszej historii Krakowa.
 • Mamy nowych Honorowych Obywateli Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa. Biserka Rajcić i prof. Janusz Skalski to kolejni Honorowi. Pani Rajcić to serbska pisarka i tłumaczka, wielki przyjaciel i ambasador Polski i Krakowa. Pan prof. Janusz Skalski to światowej sławy lekarz, kardiochirurg dziecięcy. Wielka postać polskiej, europejskiej i światowej medycyny. Gratulujemy!
 • Przegłosowując nowe taryfy biletowe, o 20% tańsze dla krakowskich podatników, wykonaliśmy kolejny ważny krok w celu wdrożenia Karty Krakowskiej. Karta Krakowska to pakiet preferencji dla naszych mieszkańców/podatników. Karta Krakowska to  jedna z lepszych inwestycji społecznych i ekonomicznych Krakowa. Karta da także efekty Miastu, liczymy bowiem na znaczny przyrost podatników, który nie tylko pokryje zwiększone koszty, ale i da dużo większe możliwości finansowe dla Miasta Krakowa. To sposób na większe i bezpieczniejsze finanse Miasta.

Sprawy Platformerskie (i polityczne):

 • W Krakowie odbył się kolejny, już 4. Europejski Kongres Samorządów. Samorządowcy z całej Europy, ale i ze świata dyskutowali o przyszłości, o rozwoju, o innowacjach. Jednym z ważniejszych wystąpień był panel z udziałem przewodniczącego PO Grzegorza Schetyny. Z jednej strony ważne i rozwojowe pomysły na działania antysmogowe. Przecież to z Krakowa poszło antysmogowe przesłanie, to tu najszybciej zadziałaliśmy i chyba najwięcej w Polsce zrobiliśmy. Ale też ważne było przesłanie samorządowe Schetyny. Samorządy to jeden z największych sukcesów Rzeczpospolitej po 1989 roku, to wielka dźwignia rozwoju, to potężny impuls do działania małych lokalnych środowisk, to wielki sukces polskich miast i gmin, polskich firm i polskich rodzin. Samorząd to przede wszystkim decentralizacja. To najważniejsze przesłanie na wybory – o naszych lokalnych sprawach powinniśmy decydować lokalnie.
 • Mamy kandydatkę PiS na prezydenta Krakowa, Panią Małgorzatę Wasserman. Obiecywana jest przez kandydatkę kampania merytoryczna, mająca poprawić życie mieszkańców Krakowa. Równolegle prowadzone badania pokazują, że ta kandydatka nie ma szans na prezydenturę, bo choć w pierwszej turze może zdobyć najwięcej głosów, to w drugiej przegrywa ze znaczną częścią innych kandydatów.
 • Czas szybko płynie i już jesteśmy prawie u końca kadencji 2014-2018. Prawie, bo do wyborów ponad pół roku i wiele jeszcze może się zmienić. Ale warto dokonać pierwszych podsumowań, ocenić sukcesy i problemy tej kadencji, ocenić potencjalne niedalekie sukcesy i problemy. Na pierwszy rzut oka kadencja 2014-2018 przejdzie do historii przede wszystkim jako kadencja wielkich Światowych Dni Młodzieży 2016. Te parę milionów młodych gości z całego świata to nie tylko ilość, ale przede wszystkim wspaniała energia, która wzbudziła Kraków. Kadencja ta przejdzie do historii pewnie jako kadencja bardzo intensywnej walki ze smogiem, ale i wielkim „Zielonym skokiem”. Pewnie jeszcze będzie się kojarzyć z Kartą Krakowską. To obecne i przyszłe plusy. Ale pewnie są i problemy, obecne i przyszłe i o tym też trzeba porozmawiać.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >