Newsletter – 3 września 2018

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2018 r.

Kolejny powakacyjny Newsletter, szereg bardzo ważnych spraw samorządowych i platformerskich. Zaczynamy skrótami:

Sprawy samorządowe:

  • Pierwsza po wakacjach sesja Rady Miasta zawierała 106 punktów i trwała do godziny 22. Reforma ZIKiT, zmiany statutów dzielnic, rezolucje ws. dializoterapii i ws. zmiany rozporządzenia o normach na węgiel, także miejscowe plany i wola stworzenia użytku ekologicznego na Klinach. 
  • Do ochrony Klinów daleka droga, ale zrobiono kolejny krok.
  • Rada Miasta przeciwko udawaniu działań antysmogowych.
  • Gwiazda Tajster i 200 mln zł rzucone tak sobie…
  • Wybory dzielnicowe na pewno nie 4 listopada.

Sprawy platformerskie:

  • Po spotkaniach radnych z platformersami.
  • Po Radzie Powiatu.
  • Jak zawsze na liście na 3 miejscu, ale pierwszym platformerskim.

Sprawy samorządowe w rozwinięciu:

  • Pierwsza po wakacjach, 106. sesja Rady Miasta miała 106 punktów i trwała do godziny 22. Kluczową sprawą była reforma ZIKiTu, ale praktycznie przeszła bezboleśnie, poza wystąpieniem byłego dyrektora Jana Tajstera.. Także 18 zmian w 18 dzielnicach nie wzbudziło wątpliwości. Dyskusje i kontrowersje zaczęły się przy projekcie uchwały kierunkowej o użytku ekologicznym na Klinach. Bezdyskusywnie przeszła rezolucja ws. zmiany rozporządzenia ws. norm paliw.
  • Uchwała kierunkowa ws. użytku ekologicznego na Klinach była jedynie wstępną rekomendacją dla Prezydenta, który teraz zleci przygotowanie stosownych analiz, a także Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska musi przygotować swoje stanowisko. Piszę to, bo dostawaliśmy kilkadziesiąt maili z prośbą o uchwalenie użytku ekologicznego na Klinach. My nie uchwaliliśmy użytku ekologicznego tylko rekomendację dla podjęcia działań.
    Przy okazji sprawa Mieszkanie+. Osobiście nie jestem wrogiem programu mieszkaniowego, ale widzę ogromne ryzyko. Ryzyko pierwsze to możliwość zastosowania spec-ustawy prodeveloperskiej, tzw Lex-Developer, umożliwiającej budowanie poza planami z wieloma innymi negatywnymi konsekwencjami. Mamy na to odpowiedź – tzw. Lokalne Standardy Urbanistyczne. Ryzyko drugie – rozpoczęcie inwestycji, wielkiej inwestycji, którą inwestor będzie realizował kilkanaście lat.
  • Podjęliśmy też rezolucję ws zmiany rozporządzenia Ministra Energii dotyczącego norm na węgiel. To jedno z najważniejszych działań antysmogowych w Polsce i wokół Krakowa i nie można pozwolić na palenie węglem zasiarczonym, zawilgoconym, różnymi mułami, flotokoncentratami. A okazało się, że Minister Egergii, mimo zapewnień innych członków Rządu, takie fatalne zarządzenie przygotował. Miasto Kraków jako lider tych zmian musiało zaprotestować !
  • Na sesji w sprawach poprawek do zmian reformy ZIKiT głos zabrał Jan Tajster.  Kwestionował wiele rzeczy, ale najważniejszy był zarzut o 200 mln straty Miasta na niemożności odliczenia VAT od nakładów Trasy Łagiewnickiej. Ta sprawa wymaga krótkiego wyjaśnienia. Po zmianach w zakresie VAT w samorządach i tzw centralizacji VAT, a także wprowadzeniu tzw. prewspółczynników do rozliczeń VAT – coraz trudniej odliczyć od czegoś VAT w samorządzie. Praktycznie odliczenie VAT od nakładów na tę inwestycję było przy prowadzeniu jej bezpośrednio przez samorząd niemożliwe. Szansą była spółka celowa, właśnie Trasa Łagiewnicka, która wzorem innych tego typu spółek w Polsce mogła mieć możliwość odliczenia VAT. Mogłaby kiedyś, teraz sądy uznają to za niemożliwe. Walczymy dalej, ale nie można mówić, że ktoś stracił VAT, bo przy prowadzeniu przez samorząd bezpośrednio było to jeszcze bardziej niemożliwe. Walczymy, bo są w Polsce podobne firmy i może się uda…
  • Sejm wprowadził nową ordynację wyborczą, która zakładała niełączenie wyborów samorządowych z innymi, w tym dzielnicowymi. Zapytaliśmy w czerwcu Państwową Komisję Wyborczą, czy jest możliwe łączenie wyborów do dzielnic z 2. turą wyborów prezydenckich. W czerwcu otrzymaliśmy odpowiedź, że jest możliwe. W środę otrzymaliśmy ponowną odpowiedź, że to możliwe nie jest. Mylenie się jest zawsze możliwe, jednak jest złym prognostykiem na przyszłość.

Sprawy platformerskie:

  • W zeszłym tygodniu odbyły się arcyciekawe spotkania członków PO z kandydatami na kandydatów na radnych w Krakowie. Spotykano się z kandydatami na radnych niebędącymi radnymi i wiele ciekawych i dziwnych rzeczy można było się podobno dowiedzieć. Spotykano się też z obecnymi radnymi-kandydatami na radnych następnej kadencji. I też wiele ciekawego można było się dowiedzieć, szczególnie o oczekiwaniach części Platformersów w stosunku do przyszłych radnych. Ciekawe i pouczające.
  • W sobotę wieczorem, w ostatnim możliwym terminie, odbyło się posiedzenia Rady Powiatu PO w Krakowie. Kluczowym elementem było zatwierdzenie listy kandydatów PO do Rady Miasta ze wspólnej listy kandydatów KWW Jacka Majchrowskiego – Obywatelski Kraków. Na 57 miejsc Platforma zabezpiecza 36 miejsc, czyli 63% miejsc należy do PO. W wielu miejscach musieliśmy się”cofnąć”, musieliśmy zająć dalsze miejsca, wiele osób musiało zrezygnować z kandydowania. Tak jest w przypadku kiedy listy są krótkie, kiedy jest koalicja, kiedy musimy się z innymi podzielić miejscami. Dziękujęmy tym, którzy to rozumieją, prosimy o wybaczenie wiele wartościowych osób, które na liście się nie zmieściiły. Na 43 miejsca nasza Wielka Koalicja powinna mieć minimum 22, realnie 24-26 miejsc, w tym liczę, że Platforma weźmie 15-18 miejsc.
  • Sam startuję z 3. miejsca listy Wielkiej Koalicji (KWW Jacka Majchrowskiego – Obywatelski Kraków) z okręgu IV, obejmującego dzielnicę IX – Łagiewniki/Borek Fałęcki, dzielnicę X –  Kliny, Swoszowice, Wróblowice, Opatkowice i dzielnicę XI – Kurdwanów, Wola Duchacka i Piaski. Pierwsze miejsce ma Adam Migdał z Przyjaznego Krakowa (to uzgodnienie koalicyjne, które akceptowałem), drugie Michał Starobrat z Nowoczesnej (to efekt uzgodnień koalicyjnych i honorowych). Ja jak w większości wyborów, w których startowałem, idę z miejsca 3. Nie tylko dlatego, że „Pan Bóg lubi trójkę”, nie tylko dlatego, że honoruję wszystkie ustalenia koalicyjne i honorowe, ale przede wszystkim dlatego, że w ten sposób dajemy sobie szansę na najlepszy wynik. Wg sondaży mamy szansę na 3 miejsca, a może i więcej, choć będzie bardzo trudno.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

  • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
  • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
  • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
  • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
  • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
  • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
  • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
  • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
  • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
  • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

  • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >