Newsletter – 3 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2018 r.

Witam po Świętach Wielkiej Nocy i zapraszam. Jak zawsze najpierw skrót spraw samorządowych, a potem rozwinięcie. Zapraszam:

 • Jesteśmy po Świętach Wielkanocnych, było samorządowe święcenie pokarmów i życzenia.
 • Jesteśmy po dziwnej sesji Rady Miasta, był poślizg przy statutach dzielnic, było wiele innych uchwał, była dziwność przy in vitro, była rezolucja ws. specustawy mieszkaniowej.
 • Budować trzeba i można, ale wg ustalonych zasad, czyli o rezolucji ws. specustawy.
 • Komisja Główna o Honorowych Obywatelach, o porządku obrad.
 • Statuty Dzielnic miały usprawnić działanie Budżetu Obywatelskiego, ale jeden statut nie został uchwalony i mamy problem.
 • Dziwna sytuacja z projektem społecznym ws. in vitro.

I wersja pełna:

 • Za nami Święta Wielkanocne, wspaniałe święta pokazujące, że wszystko jest możliwe, nawet w najtrudniejszej sytuacji może się stać coś niespodziewanego. W święta Wielkiej Nocy mamy w Krakowie zwyczaj, istniejący już od 1992 roku, od początku niepodległego i wolnego samorządu, zwyczaj wspólnego – miejskiego, obywatelskiego i kościelnego święcenia pokarmów przed kościołem Mariackim w Krakowie. I tak było i w tym roku. Jak zawsze przemawiając w ten czas mówiłem właśnie o tym zwyczaju, zwyczaju nowożytnego, niepodległego i wolnego samorządu. Niektórzy zarzucają, że w ten sposób samorząd wykracza poza zasadę świeckości. Jest to jednak przede wszystkim zwyczaj miejski, obecny z czasów sprzed 2. wojny światowej. I chcemy ten zwyczaj kultywować, tak jak samorządowy opłatek, czy pamiętanie o patronie miasta Krakowa sprzed ponad 300 lat.
 • Za nami ważna sesja Rady Miasta. Na sesji było wiele ważnych spraw, miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego, sprawy budżetowe i w zakresie mienia, ale i sprawy statutów dzielnic. W tej materii okazało się, że co prawda wycofano wszystkie poprawki, ale głosami radnych PiS, głosujących przeciwko zmianom w statutach, i pomyłki jednej z radnych nie udało się uchwalić jednego ze statutów. Nie udało się też wprowadzić do porządku obrad projektu społecznego ws. in vitro.Udało się porozmawiać o przygotowywanej specustawie mieszkaniowej.
 • W sprawie specustawy mieszkaniowej przygotowaliśmy rezolucję, proponującą istotne zmiany i poddanie wszystkich procesów administracyjnych społecznej kontroli. W przypadku miejscowego planu czy decyzji administracyjnej jest tryb odwoławczy, są ogólne i szczegółowe zasady. W przypadku specustawy o tym nie słychać, a zasady i tryb odwoławczy powinny być. Nie chodzi o to, aby powstrzymać budowę, tam gdzie to jest formalnie (np. plany) możliwe, chodzi o to, aby ta zabudowa odbywała się wg jakichś zasad i procedur. I o to w rezolucji wnioskowaliśmy !
 • W sprawie statutów dzielnic sytuacja była zaskakująca. Co prawda podczas pierwszego czytania zgłaszano wiele uwag i propozycji, ale zgłoszono tylko poprawki przez Pana radnego Wantucha. Część poprawek była trudna do wprowadzenia, część była mocno kontrowersyjna, ale niezależnie od zasadności było wiadomo, że wymagają te poprawki 1-2 miesięcznych konsultacji, a to by uniemożliwiło zrealizowanie najważniejszego założenia – głosowania teraz, tak aby zmiany mogły zostać wdrożone teraz, by budżet obywatelski mógł być głosowany jesienią. Niestety mimo takiej wiedzy radni PiS głosowali zawsze przeciw, a w przypadku jednego głosowania i pomyłce jednej z radnych dla dzielnicy VI statutu nie udało się uchwalić. Skutek jest taki, że 17 dzielnic ma zmieniony statut, a jedna statut niezmieniony. Budżet obywatelski nie może być jednolicie wdrożony. Albo więc BO jest głosowany jednolicie w czerwcu, albo niejednolicie jesienią (17 dzielnic) i w czerwcu VI dzielnica. Albo uda się zrobić głosowanie nad statutem VI dzielnicy jeszcze raz, choć w obliczu opinii prawnej będzie to bardzo trudne. Tak to jest, ktoś chyba nie lubi dzielnic i nie lubi budżetu obywatelskiego…
 • W najbliższym czasie musimy też ustalić rekomendacje w sprawie propozycji nadania Honorowych Obywatelstw dla osób zgłoszonych. Pierwsze działania będą na posiedzeniu Komisji Głównej, gdzie zostanie przedstawiona wstępna lista. W związku z uchwaleniem w czerwcu 2017 nowej procedury uchwalania Honorowego Obywatelstwa mamy kilka osób zgłoszonych przez mieszkańców i Prezydenta, przez mieszkańców i Przewodniczącego, a możemy wybrać maksymalnie jeszcze 3 kandydatury. W kwietniu powinniśmy to zrobić… Czasu mało!
 • Na przełomie stycznia i lutego grupa mieszkańców zgłosiła projekt społeczny uchwały ws. finansowania programu in vitro przez krakowski samorząd. Oznacza to, że zgodnie ze statutem ten projekt uchwały powinien mieć pierwsze czytanie do końca kwietnia. Nie udało się tego wprowadzić na ostatnią sesję. Teraz ten projekt jest przewidywany na najbliższą sesję, tj. 11 kwietnia. Dotychczas projekty społeczne były procedowane w ustalanych ze stroną społeczną terminach i nie były nigdy wstrzymywane choć czasem w drugim czytaniu nie były przegłosowywane. Jednak zawsze szanowaliśmy wolę społeczną i dyskutowaliśmy nad zgłaszanymi problemami. Problem finansowania przez samorząd in vitro to sprawa poważna. Ale to właśnie samorząd Krakowa jest odpowiednim miejscem, aby poważnie i merytorycznie przedyskutować ten problem, bez emocji, pomówień i zafałszowań. Zobaczymy…

Święta, święta i po świętach.

Z poważaniem

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >