Newsletter – 29 stycznia 2018

Ostatnia aktualizacja: 29.01.2018 r.

Ostatni styczniowy newsletter, o samorządzie krakowskim i krakowskiej PO. Zaczynamy skrótami, potem szczegóły.

Sprawy samorządowe:

 • Sesja jeszcze ciekawsza niż się zapowiadało, plany, studium, podsumowanie SRK, ale i sprawy personalne.
 • Plany i studium, nowe studium – nowy masterplan rozwoju.
 • Podsumowanie Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 roku.
 • Niestety, kolejne odejście z Klubu Radnych PO.
 • Karta Krakowska – sposób na stabilne, większe dochody, lojalność mieszkańców – najważniejszy projekt tej kadencji.
 • Konkurs Krakowski – Kraków malowany oczami dziecka: „Dlaczego lubię Kraków?”
 • Po spotkaniu we Wróblowicach.

Sprawy Platformerskie:

 • Deklaracja Krakowska – współpraca środowisk obywatelskich i wolnościowych w Krakowie.
 • Samorządowa Koalicja – rodzi się na poziomie sejmików, powinna być w całej Polsce, rodzi się jako przeciwstawienie się PiS, powinna być jako nowa wolnościowa i obywatelska perspektywa samorządowa.
 • Zgłosiłem propozycje do planu pracy Krakowskiej PO.

Pełna wersja spraw samorządowych:

 • Ostatnia sesja miała być ciekawa, a była ciekawsza niż się nawet zapowiadała. Normalnie, tzn kiedyś, oprotestowywano, teraz przegłosowano uchwałę o programie Bezpieczny Kraków, dyskutowano o planach Stradom i Cechowa-Tuchowska, Las Borkowski, rozpoczęto dyskusję na temat nowego studium, podsumowaliśmy i oceniliśmy, choć burzliwie, realizację Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 roku. Odszedł kolejny członek Klubu Radnych PO.
 • Na sesji odrzuciliśmy uwagi do sporządzonych planów, w szczególności planów Stradom i Cechowa-Tuchowska. Do tego ostatniego została złożona autopoprawka Prezydenta, więc dobrze, że nie przeforsowano dwóch czytań na jednej sesji. Na sesji przystąpiliśmy do sporządzania nowego studium uwarunkowań zagospodarowania przestrzennego. Główny formalny powód to, że od ostatniego studium (2014) mamy w granicach Krakowa jedno sołectwo, nieobjęte ówczesnym studium, więc studium musi być robione od początku. Praktyczne powody to z jednej strony starania właścicieli o przekształcenia ich nieruchomości na komercyjne, a z drugiej zobowiązania UMK do różnych zmian studium. Poprzednie studium przygotowywane było kilka dobrych lat. Zobaczymy jak teraz…
 • W sprawie oceny Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 roku rozgorzała na sesji ostra dyskusja. Z jednej strony mówiliśmy, w tym i ja, o sporych efektach i realizacjach tej strategii: wielkie inwestycje metropolitalne, ustawiające Kraków w gronie europejskich metropolii (centrum kongresowe, hala sportowo-widowiskowa, ekospalarnia, nowe linie tramwajowe, drogi, estakady, Szybka Kolej Aglomeracyjna, rozpoczęcie tworzenia nowych obszarów strategicznych Krakowa), ale i skuteczne działania antysmogowe, wiele spraw lokalnych, obywatelskich. Z drugiej zarzuty o betonowanie Krakowa, brak rewitalizacji, brak wystarczającej skali wykupów terenów zielonych. Pozwoliłem sobie na sformułowanie tezy, że te lata (realizacji strategii z 2005) to był świetny czas Krakowa, jeden z najlepszych w historii. Realizacja strategii w głosowaniu została oceniona pozytywnie.
 • Niestety z Klubu Radnych PO odszedł Stanisław Zięba. To znaczy się zawiesił i zobaczymy. Główny powód to reakcja władz krajowych PO i zmuszanie do działań ideologicznych, czego w PO dotychczas nie było. To pokłosie głosowania sejmowego nad sprawami aborcyjnymi, a w zasadzie nad odesłaniem tych projektów do komisji. Szkoda, bo ze Staszkiem Ziębą stanowiliśmy w Klubie PO grupę poważnych osób, czasem w sprawach mniejszych różniących się, ale w sprawach zasadniczych mających to samo stabilne stanowisko. Szkoda…
 • We wtorek Pan Prezydent zgłosił projekt programu Karta Krakowska. Karta Krakowska to pakiet ulg dla lojalnych mieszkańców Krakowa tu płacących podatki. Wszyscy oni będą mogli z tych znacznych ulg skorzystać, mieć tańsze bilety, usługi miejskie, ale i docelowo usługi komercyjne. W ten sposób znacząco zwiększymy dochody z PIT, ustabilizujemy je i będziemy mieli stabilną bazę lojalnych mieszkańców-podatników. To najważniejszy projekt społeczno-gospodarczy tej kadencji samorządu, jeden z ważniejszych projektów samorządu Krakowa w ogóle. To efekt ponad 2-letnich prac nad pomysłem, któremu poświęciłem sporo czasu i jestem dumny, że mogłem wnieść do tego znaczny udział. To też jeden z moich najważniejszych projektów samorządowych. Więcej informacji przedstawiam w osobnym tekście >>
 • W piątek prawie setka gości – rodziców, opiekunów, dzieci artystów – gościła w Sali obrad Krakowskiego Magistratu. Był to finał kolejnej edycji Konkursu Krakowskiego – „Dlaczego lubię Kraków?”. Prawie 300 dzieci, których prace znalazły się w finale, we wspaniały sposób pokazało swój Kraków. Wybraliśmy finalistów – 3 miejsca pierwsze, drugie i trzecie, oraz 11 wyróżnień. Mamy w Krakowie wielu wspaniałych artystów, ale widzimy, jak rośnie nowe pokolenie artystów, naprawdę nieźle przygotowanych i chętnych.
 • W czwartek wieczór odbyło się w Klubie Kultury Wróblowice spotkanie konsultacyjne w sprawie przebudowy ulicy Niewodniczańskiego. Spotkanie zorganizowała Pani Radna X Dzielnicy z tego rejonu – Pani Jadwiga Szarek. W spotkaniu wzięli udział – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa Bogusław Kośmider, przedstawiciele inwestora – ZIKIT, przedstawiciele projektanta drogi i liczni mieszkańcy Wróblowic. Starania o przebudowę ulicy Niewodniczańskiego trwały już długo a przełomowe było spotkanie- spacer mieszkańców ulicy z Przewodniczącym Rady Miasta w lipcu 2016 roku. Wtedy zdecydowałem , że trzeba tą przebudowę zrobić. Więcej informacji dostępne jest w aktualnościach >>

Sprawy Platformerskie:

 • Jak pisałem poprzednio – w tym tygodniu zarząd krakowski PO zaznajomił się z ostatecznym tekstem Deklaracji Krakowskiej. Zdecydowanie popieram te działania, uważam wręcz, że szybko powinniśmy od poziomu ogólnego przejść na szczegółowy, określić główne ideowe i programowe założenia. W sytuacji krakowskiej celem jest to nie tylko wygranie wyborów prezydenckich, do rady miasta i rad dzielnic, ale przede wszystkim stworzenie atrakcyjnej perspektywy rozwoju Krakowa. Będzie wiele elementów takiej perspektywy – ja zwrócę uwagę na moje najważniejsze: wsparcie lokalnej samorządności, wsparcie działań aglomeracyjnych, czyli wspólne działanie Krakowa i otoczenia, wreszcie odpowiedzialne podejście do finansów Miasta, nowoczesne, ale przede wszystkim odpowiedzialne.
 • Rodzi się samorządowa koalicja Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej.pl na poziomie wyborów sejmikowych. To bardzo dobrze i nawet jakby miało tylko tak zostać to już jest dużo. Jednak uważam, że powinna to być koalicja ogólnopolska, do wszystkich szczebli samorządu (także do dzielnic), że powinna mieć za cel pokazanie realnej perspektywy sprawnego, otwartego na obywateli, partycypacyjnego samorządu wszystkich szczebli, samorządu przyjaznego, wolnościowego, obywatelskiego. Oczywiście wielu przez to nie będzie rozumiało tego samego, ale jakieś minimum mądrzy ludzie znajdą. Taka koalicja wygra wybory samorządowe prawie wszędzie i to będzie wielki sukces, czego sobie i Państwu życzę.
 • Schodząc na ziemię, jako członek zarządu krakowskiego zgłosiłem do planu pracy krakowskiej PO kilka spraw. Po pierwsze sugeruję stworzenie płaszczyzny szybkich konsultacji ważnych spraw politycznych z członkami. Nie wszyscy używają FB, ale telefony mają wszyscy. Po drugie sugeruję stworzenie wspólnej platformy wsparcia działań na portalach społecznościowych. Po trzecie przygotowanie planu działań samorządowych, w tym programu w Krakowie. Wielu o tym mówi, trzeba zacząć coś robić.

Ten tydzień był bardzo bogaty w wydarzenia, ja za najważniejsze uznaję Kartę Krakowską i Koalicję Samorządową. Te projekty zasadniczo zmienią Polskę i Kraków.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >