Newsletter – 29 października 2018

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2018 r.

Dziś samorządowo o wynikach pierwszej tury, planach i działaniach na przyszłość. Dziś też o pierwszym platformerskim podsumowaniu faktów.

Skrót spraw samorządowych:

 • Po pierwszej turze wyborów samorządowych w Krakowie. Wielka Koalicja ma większość w Radzie i ogromne szanse na ponowienie prezydentury prof. Majchrowskiego.
 • Mój wynik, moje obietnice, moje podziękowania.
 • Ostatnie posiedzenie Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa w tej kadencji.
 • Wybory do Rad Dzielnic.
 • Nowy skwer – Skwer Władysława Bartoszewskiego – otwarcie we wtorek o godz. 11:30.
 • Krakowski Znicz Pamięci i znicze pamięci na grobach zasłużonych dla Krakowa.
 • Niepodległość przyszła z Podgórza. Święto 100-lecia odzyskania Niepodległości w Krakowie.

Skrót spraw platformerskich:

 • Wyniki PO w Krakowie – plusy i minusy.
 • Wyniki w regionie – plusy i minusy.
 • Co dalej?

Sprawy samorządowe:

 • Jesteśmy po pierwszej turze wyborów samorządowych. Tak jak było założone – Wielka Koalicja grupująca PO, Nowoczesną, SLD, PSL oraz Przyjazny Kraków ma większość w Radzie Miasta Krakowa. Ta większość ustali prezydium Rady i będzie wspólnie wspierać działania Prezydenta. Wewnętrzny podział mandatów w Koalicji jest następujący: PO – 11, N.pl – 4, Przyjazny Kraków – 8 mandatów. Wielka Koalicja to podstawa bezpiecznego działania samorządowego Krakowa przez następną kadencję. Mamy jednak jeszcze kilka ważnych ruchów. Najważniejsze to udział w drugiej turze wyborów prezydenckich i wybór prof. Majchrowskiego na następną kadencję. Jest na to ogromna szansa, najważniejszy będzie nasz, jak najszerszy, udział w drugiej turze wyborów. Choć prawie jestem pewien wygranej to jednak trzeba walczyć do końca i być czujnym i walecznym.
 • Zostałem po raz 7. wybrany do Rady Miasta Krakowa. Startując z 3. miejsca zdobyłem 5957 głosów, najwięcej w okręgu wyborczym. To jeden z lepszych wyników w Krakowie. Startowałem z oryginalnym programem ogólnomiejskim: bezpieczne i otwarte finanse, decentralizacja, nowoczesne i inteligentne miasto. Miałem także szczegółowy program lokalny. Myślę, że to też miało znaczenie. Znaczenie też miało, mam nadzieję, moje szczegółowe sprawozdanie z realizacji zadań z mijającej kadencji. Serdecznie dziękuję moim wyborcom, którzy znaleźli mnie na liście i zagłosowali. Spotykam się z wieloma oznakami poparcia, także od nieznanych mi ludzi, którzy mnie rozpoznają, gratulują i zapewniają, że na mnie głosowali. Serdecznie dziękuję !
 • Drugim ważnym wydarzeniem, które jeszcze jest przed nami, to wybory dzielnicowe. 2 grudnia w niedzielę wybieramy naszych najbliższych przedstawicieli, przedstawicieli w naszych lokalnych ojczyznach, osiedlach, sąsiedztwach. Paradoksalnie dla każdego z nas są to najważniejsze wybory, robimy wszystko, aby miały dużą frekwencję.
 • W poniedziałek ostatnie w tej kadencji posiedzenie Komisji Głównej. Komisja Główna to ustalanie porządku obrad sesji, to sprawy organizacyjne Rady. To decyzje w sprawie rekomendowania nadania tytułu Honorowego Obywatelstwa Miasta Krakowa. W tej kadencji nadaliśmy 3 takie tytuły. Ale w tej kadencji działalność Komisji Głównej Rady Miasta Krakowa to również było ustalenie nowej procedury nadawania tego tytułu, zmieniliśmy ją po 13 latach. Drugim specyficznym dla tej kadencji tematem było odpowiadanie na petycje mieszkańców. I znów Komisja Główna opracowała procedurę i potem rekomendowała propozycje stanowiska w tej sprawie. Trzecią istotną kwestią było opiekowanie się Młodzieżową Radą Krakowa, która w tej kadencji była bardzo aktywna i mocno zaznaczyła się wśród Młodzieżowych Rad w Polsce. Komisja Główna też decydowała o trybie prac Sesji, w tym o głosowaniu w blokach.
 • We wtorek, 30 października o godz. 11:30 odsłaniamy nazwę skweru u zbiegu ulic Garbarskiej/Asnyka/Basztowa/Dunajewskiego – skweru imienia Władysława Bartoszewskiego – Honorowego Obywatela Stołecznego Królewskiego Miasta Krakowa. Skwer ten będzie kolejnym w ciągu skwerów wielkich współczesnych Polaków: Jacka Woźniakowskiego, Andrzeja Wajdy i teraz Władysława Bartoszewskiego. Zapraszamy na wtorek, na godz 11:30 na skwer Bartoszewskiego w Krakowie.
 • W środę rano, o godz 9:30 rozpoczynamy zapalanie Krakowskich Zniczy Pamięci, którymi czcimy zasłużone dla Krakowa osoby: Honorowych Obywateli, Laureatów Cracoviae Merenti, zmarłych radnych, prezydentów, urzędników, osoby świata nauki, kultury, osoby, które zginęły w służbie Rzeczpospolitej i Krakowa. Znicze te zostaną zapalone na ich grobach na cmentarzach całego świata, od Stanów Zjednoczonych przez Amerykę Południową, Europę, Azję i Australię. Znicze zapalane są w różnych miejscach w Polsce, gdzie na cmentarzach leżą zasłużeni dla Krakowa. Ten pomysł wprowadziłem od 2011 roku i dobrze się przyjął.
 • W środę od godz 13 czcimy Święto Niepodległości. A Niepodległość do Polski przyszła z Krakowa, a do Krakowa niepodległość przyszła z Podgórza, gdzie por. Stawarz zorganizował grupę polskich żołnierzy, a urzędnicy Stołecznego Królewskiego Magistratu prowadzili zawziętą dysputę z ówczesnym austriackim komendantem garnizonu, gen. Begninim, właśnie po to, aby nie mógł zareagować na zajmowanie przez polskich żołnierzy najważniejszych punktów w Krakowie. A potem zaproponowali generałowi po prostu honorowe poddanie się. I w ten sposób, po krakosku Kraków odzyskał 31 października 1918 roku niepodległość.

I sprawy platformerskie:

 • Krakowska PO uzyskała 11 mandatów, kilku z nas miało bardzo dobre bezwzględne wyniki – Dominik Jaśkowiec z wynikiem ponad 11 tysięcy głosów, Jakub Kosek z wynikiem ponad 10 tysięcy, Olek Miszalski z wynikiem ponad 9 tysięcy. Niewątpliwie plusem była wspólna Wielka Koalicja. Plusem kampanii było wzajemne poszanowanie działań, nieniszczenie plakatów, wieszałek. Plusem Platformerskiej kampanii były konferencje prasowe, pierwsza podsumowująca działania Klubu Radnych, druga pokazująca kierunki działania na przyszłość. Plusem były wspólne działania internetowe, plusem gremialne i indywidualne popieranie przez Platformersów kandydatury prof. Majchrowskiego na Prezydenta Krakowa. A minusy? O tym kiedy indziej !
 • Regionalne PO uzyskało 11 mandatów, w tym tylko 4 w Krakowie. W innych subregionach też było mniej niż poprzednio. Powody ? Po pierwsze rozproszenie – osobno Koalicja Obywatelska, osobno PSL, osobno SLD, jeszcze Wspólnota Małopolska. Gdyby elektorat głosujący na te stronnictwa w 70% głosował na wspólną Wielką Koalicję (jak było w Krakowie) byłoby 3-5 mandatów więcej. Pewnie i tak wygrałby PiS, ale różnica byłaby niewielka, na PiS w Małopolsce głosowało 43,5%, łącznie na te stronnictwa 40%. To jest dowód, że zgoda popłaca(łaby)…
 • Co dalej? Teraz najważniejsze to zakończenie z sukcesem drugiej tury wyborów samorządowych i wybór prof. Majchrowskiego na Prezydenta Miasta Krakowa. Potem ustalenie zasad działania w Radzie i wybór prezydium Rady Miasta. I zaraz potem wielkie wsparcie dla wyborów dzielnicowych. Taki był potrójny cel wielu z nas, w tym i mnie – mieć jako Wielka Koalicja większość w Radzie Miasta, wybrać prezydenta Majchrowskiego, wygrać w dzielnicach. Te cele mogą się zrealizować tylko dzięki naszej ciężkiej pracy do końca. Do czego siebie i Państwa zachęcam.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >