Newsletter – 28 maja 2018

Ostatnia aktualizacja: 28.05.2018 r.

Spotykamy się kolejny raz, po bardzo ciekawym tygodniu. Najważniejsze to wycofanie się PiS z odwołania Wiceprzewodniczącego Jaśkowca, to podziękowanie za rezolucję ws. ochrony europejskiej flagi, to trudny sondaż przedwyborczy, to wreszcie  Zbiórka Harcerstwa Niepokornego. Ruszamy skrótami, potem jak zawsze w pełnej wersji. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 • Po dziwnej i ciekawej sesji Rady Miasta. Wycofanie się PiS z odwołania Wiceprzewodniczącego Jaśkowca, rezolucja ws. flagi, rezolucja ws. obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, ale też uchwała o termomodernizacji i przyznanie medali Cracoviae Merenti.
 • Wycofanie wniosku o odwołanie Dominika Jaśkowca i co dalej?
 • Podziękowanie za rezolucję o ochronie flagi europejskiej.
 • Spotkanie PO-Nowoczesna o dzielnicach.
 • Zbiórka Harcerstwa Niepokornego.

Sprawy polityczne:

 • Dziwny sondaż, ciekawy, niebezpieczny, ale bez histerii oraz dylematy przedwyborcze.

Sprawy samorządowe:

 • Za nami kolejna sesja Rady Miasta. Wybraliśmy, w dużych emocjach, Komisarza Wyborczego do wyborów samorządowych we wszystkich dzielnicach. Teraz przed nami sprawa terminu wyborów dzielnicowych i przygotowanie samych wyborów. Przyznaliśmy Medale Cracoviae Merenti trzem zasłużonym dla Krakowa. Nazwaliśmy Park Krakowski imieniem Marka Grechuty. Przyjęliśmy uchwałę o termomodernizacji pojedynczych domów. Przyjęliśmy rezolucję ws. obywatelskich inicjatyw uchwałodawczych, prosząc parlament o zmianę, polegającą na ustaleniu jednoznacznych terminów zajmowania się przez samorządy tą sprawą, aby nie powtarzała się krakowska sytuacja blokowania dyskusji nad takimi uchwałami. PiS wycofał z obiegu projekt uchwały ws. odwołania Wiceprzewodniczącego Dominika Jaśkowca. Udało się wreszcie wprowadzić i przegłosować rezolucję ws. ochrony i promocji flagi.
 • Odwoływanie Wiceprzewodniczącego Jaśkowca to najważniejszy, na szczęście niebyły punkt ostatniej sesji. Niebyły, bo PiS najpierw chciał wycofać z porządku obrad ten projekt, a kiedy jednoznacznie się temu sprzeciwiliśmy i to się nie udało – PiS wycofał ten projekt z obiegu. Co będzie dalej? Mówi się o różnych scenariuszach, ale wygląda, że w sprawach personalnych będzie zdecydowana obrona.
 • Ważnym dla mnie, ale i chyba dla wielu, była rezolucja ws. ochrony, poszanowania i promocji flagi europejskiej. Projekt ten był przy wprowadzaniu już wielokrotnie blokowany, ale udało się go wprowadzić do porządku i przegłosować. W dyskusji padały bardzo różne argumenty przeciwników, że po co ochrona, po co wymuszanie szacunku, po co promowanie, dlaczego zapis o byciu w przeszłości na marginesie Europy. Niestety, przez znaczny czas byliśmy na europejskim marginesie, będąc pod zaborami, okupacją, czy jako kraj po 2. Wojnie Światowej. Flaga Rzeczpospolitej, mimo że raczej powszechnie szanowana, też jest pod ochroną prawną. Osobiście uważam, że od lekceważenia symboli wspólnoty zaczyna się odchodzenie od tej wspólnoty. A ja nie chcę odchodzenia od wspólnej Europy. Powiedziałem, że marzeniem mojego pokolenia była wspólna Europa i właśnie nasz udział w NATO i UE to największe sukcesy 100-lecia Niepodległej Rzeczpospolitej.
 • W poniedziałek 28 maja o godz 18 na Dolnych Młynów odbędzie się spotkanie ws. przyszłości dzielnic. Onegdaj współprowadziłem Forum Przyszłości Dzielnic. Wtedy przeanalizowaliśmy sytuację dzielnic w innych europejskich krajach i miastach. Wszędzie tam, gdzie dzielnice są mocne – widoczne są trzy główne założenia. Po pierwsze dzielnice nie są za duże, najczęściej 40-60 tysięcy mieszkańców, po drugie mają znaczny budżet i dużą samodzielność, po trzecie mają czasem strukturę wewnętrzną (osiedla, sąsiedztwa). Kiedyś mieliśmy spotkanie z wielkim autorytetem ws. dzielnic, prof. Swianiewiczem, który pokazał polskie tzw. „błędne rondo marginalizacji” dzielnic.
 • W sobotę/niedzielę w Krakowie odbywała się Ogólnopolska Zbiórka Harcerstwa Niepokornego, czyli instruktorów harcerskich z lat 80-tych, współtworzących niezależne polskie harcerstwo. Jak kiedyś powiedziałem: „Możemy być dumni  z tego, co udało się wtedy zrobić, jak udało się ten harcerski depozyt idei i wartości utrzymać i rozwinąć. Wielu z nas, w tym i ja, możemy dziękować, że mieliśmy taką wielką szansę na dobrą harcerską służbę. Myślę, że tę szansę wykorzystaliśmy! Teraz taka szansa musi być dana młodszemu pokoleniu zuchów, harcerzy i instruktorów i jestem pewny, że oni też tą szansę wykorzystają”. Czuwaj !

Sprawy polityczne:

 • W mediach pokazano ciekawy, ale i bardzo niebezpieczny dla nas sondaż przedwyborczy. O ile w przypadku wyborów prezydenckich wynik nie zaskakuje, a jeśli już to stosunkowo niskim wynikiem Pana Prezydenta Majchrowskiego (tylko 40%) i stosunkowo wysokim wynikiem Łukasza Gibały (prawie 19%), o tyle zaskakujący był sondaż do Rady Miasta i stosunkowo niski wynik PO (ponad 12%) i Nowoczesnej (poniżej 4%), a wysoki PiS (34%) i Komitetu Prezydenckiego (ponad 25%). Oczywiście, jeżeli będziemy jako PO-Nowoczesna startować razem, wynik będzie większy, jeżeli rozpocznie się kampania ogólnopolska – wynik będzie lepszy. Oczywiście jest błąd sondażowy, ale wynik jest niebezpieczny. Oznacza to, że bardzo prawdopodobna jest dominacja PiS w przyszłej Radzie Miasta (23-26 mandatów). W tej sytuacji nowej barwy nabiera ewentualny własny kandydat Koalicji Obywatelskiej, który w oczywisty sposób może wzmocnić listę, ale i znacząco odebrać głosy i Prezydentowi Majchrowskiemu Łukaszowi Gibale. To też bardzo ryzykowne. Tym bardziej wyraźnie widać skuteczność kluczowej wyborczej krakowskiej „Triady Zwycięstwa” – jeden kandydat koalicji, jedna lista do Rady Miasta, jeden kandydat w wyborach dzielnicowych. Alternatywa jest niesłychanie niebezpieczna dla wszystkich. Oznacza to też poważne zajęcie się ostatnim przedwyborczym etapem kadencji i w tej sprawie oczekuję działań wszystkich, w szczególności naszych liderów. Najwyższy czas na mocne, aktywne działanie. Mamy obszary w których jesteśmy dobrzy i warto to szybko wypunktować. 

Pozdrawiam majowo i instruktorsko !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >