Newsletter – 28 listopada 2016

Ostatnia aktualizacja: 28.11.2016 r.

Witam czytelników mojego systematycznego Newslettera. Dziś jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie. Ruszamy:

 • Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Obok przedstawienia projektu Budżetu na 2017 rok i Wieloletniej Prognozy Finansowej był projekt uchwały o rewitalizacji, przyjęcie programu przeciwdziałania alkoholizmowi, dyskusja o konsultacjach ws. ilości punktów sprzedaży alkoholu, sprawy sportowe i współpraca z NGO.
 • Prezydent przedstawił projekt budżetu na 2017 rok. To trudny budżet na trudny rok, ale mimo narzekań Kraków w porównaniu z innymi miastami jest i tak w najlepszej sytuacji.
 • Złożony został projekt uchwały kierunkowej ws. in vitro. 
 • Nastąpiło porozumienie ws. obsadzenia funkcji w prezydium Rady Miasta Krakowa.
 • Za chwilę półmetek kadencji 2014-2018.

I rozwinięcie szczegółowe:

 • Odbyła się kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Zaprezentowany został projekt Budżetu na 2017 rok, projekt zmian tzw. Wieloletniej Prognozy Finansowej. Zaprezentowano także projekt uchwały ws. rewitalizacji, niezmiernie ważny program także w celu pozyskania środków na rewitalizację Starego Miasta, Kazimierza i Nowej Huty.  Przyjęliśmy program przeciwdziałania alkoholizmowi i tu warto przypomnieć, że wg tego programu (i wytycznych Międzynarodowej Organizacji Zdrowia WHO) 1 punkt sprzedaży powinien przypadać na 1500 mieszkańców, a w Krakowie mamy 2500 punktów sprzedaży. Była też dyskusja i brak zgody większości Rady (PiS i Przyjazny Kraków) na przeprowadzenie konsultacji społecznych ws. ilości punktów sprzedaży alkoholu. Jest to o tyle dziwne, że jeszcze nigdy żadna uchwała ws. ilości punktów sprzedaży nie była przyjmowana bez konsultacji i taki brak konsultacji może spowodować anulowanie tej uchwały, a odpowiedzialność spadnie na tak głosujących. Mamy też nowego radnego – w miejsce Pana dr. Jerzego Friedigera wszedł Łukasz Wantuch.
 • Prezydent Miasta przedstawił projekt budżetu na 2017 rok. Ze względu na wiele niejasności, brak rozstrzygniętych przetargów, brak wielu szczegółowych danych, szczególnie względem projektów Unijnych, projekt ten znacząco się zmieni. Mówił o tym Pan Prezydent, kontrując ataki ws. braku wystarczających środków na zieleń. Koledzy z PiS omawiając budżet próbowali pokazać w jak złej sytuacji jest Kraków. Ale okazywało się, że Kraków jest wśród dużych polskich miast miastem z prawie najmniejszym zadłużeniem i deficytem, że sytuacja finansowa Krakowa jest znacząco lepsza niż większości polskich miast. Porównując sytuację Krakowa do sytuacji finansowej Państwa trzeba przyznać, że Kraków jest w o wiele lepszej sytuacji niż Państwo, co zresztą widać po analizach ratingowych, gdzie tylko gorsza sytuacja Polski blokuje Kraków przed dostaniem lepszego ratingu. Jest nieźle, ale przed Polską i Krakowem duże problemy gospodarcze i finansowe, dlatego musimy być na to przygotowani, działać odpowiedzialnie i rozważnie. W listopadzie Prezydent przedstawi autopoprawkę, potem będą zgłaszane poprawki, a w grudniu głosowanie.
 • Grupa radnych (radni PO i Nowoczesna.pl) złożyła projekt uchwały ws. uchwalenia programu „Leczenie niepłodności metodą zapłodnienia pozaustrojowego dla mieszkańców Krakowa na lata 2017-2020” . Taki program funkcjonuje w kilku miastach Polski, rządowy program leczenia niepłodności metodą in vitro został wstrzymany.
 • Tak jak wielokrotnie mówiłem – nastąpiło porozumienie ws obsadzenia przez Klub Radnych PO stanowisk w prezydium Rady Miasta. Tak jak mówiłem – nastąpiło to przed półmetkiem kadencji i tak jak mówiłem – nastąpiło to w wyniku porozumienia. Został wybrany wariant niezmieniania stanowisk w prezydium Rady Miasta Krakowa. Dziękuję Panu Dominikowi Jaśkowcowi za konsensus, zaufanie i wspólne doprowadzenie do porozumienia. Dziękuję również osobom, które swoją wiedzą i doświadczeniem wspierały nasze rozmowy, tak aby osiągnięte porozumienie było mądrym i korzystnym dla miasta oraz samorządu rozwiązaniem. Szczególnie chcę podziękować Panu posłowi Ireneuszowi Rasiowi za wsparcie i czynny udział w doprowadzeniu do tego porozumienia oraz oraz Panu Grzegorzowi Lipcowi za pomoc w wypracowaniu obecnego konsensusu. Dziękuję również Panu posłowi Józefowi Lassocie oraz  wszystkim, którzy w tej sprawie pomagali. Zgoda buduje !
 • W najbliższym tygodniu podsumujemy połowę kadencji samorządu 2014-2018. Wg mnie symbolami tej części kadencji były: wielki sukces Światowych Dni Młodzieży, blamaż organizatorów nieudanej próby referendum odwoławczego, znaczący, skuteczny wzrost działań antysmogowych, wielki sukces transportu publicznego, zielony skok w Krakowie, ekospalarnia, działania senioralne, zdecydowanie bardziej szerokie konsultacje i dialog społeczny. Symbolem tej kadencji są także bezpieczne i rozwojowe finanse publiczne. Oczywiście są też problemy i wyzwania. Widzę kilka najważniejszych: poradzenie sobie ze smogiem w sytuacji zmniejszania środków i zmniejszania atrakcyjności wymiany pieców, utrzymanie bezpieczeństwa finansów Krakowa w sytuacji poważnych perturbacji finansowych i właściwe informowanie, rozmawianie z mieszkańcami, aby te główne ryzyka tłumaczyć i tłumaczyć działania Miasta.

To wszystko w dzisiejszym Newsletterze, zapraszam na kolejne.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >