Newsletter – 27 sierpnia 2018

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 r.

Po prawie dwumiesięcznej nieobecności ruszamy z informacją, co w krakowskim samorządzie, co w krakowskiej PO. Najpierw skróty, potem szerzej.

Sprawy samorządowe:

 • Co działo się w wakacje? Koalicja, Karta Krakowska, pokłosie Pomnika AK, przygotowania do ostatniego okresu kadencji.
 • Co w ostatnim okresie kadencji, trwającej oficjalnie do 17 listopada.
 • Najbliższa sesja Rady Miasta.

Sprawy Platformerskie:

 • Wielka Koalicja, wielka szansa !
 • Wybory przed nami.
 • Jak w dzielnicach?

Wersja pełna, rozszerzona, sprawy samorządowe:

 • Od połowy lipca do teraz wiele się w samorządzie działo. Najważniejsza sprawa to wdrażanie Karty Krakowskiej. Ogromna ilość zainteresowanych i zgłaszających się po kartę świadczy, że trafiliśmy z pomysłem w dziesiątkę. Zgłaszają się nie tylko korzystający w przyszłości z tańszych biletów okresowych komunikacji publicznej, zgłaszają się także osoby, które na razie nie korzystają z preferencji, ale czują się solidarne i lojalne wobec Krakowa. Zgłaszają się osoby, które właśnie zmieniły miejsce płacenia podatków, ale finansowo efekty będą widoczne dopiero w przyszłym roku. Wdrażanie takiego wielkiego projektu będzie miało swoje błędy i usterki i trzeba je naprawiać. Jednak sam fakt wdrażania tego wielkiego projektu jest jednym z największych sukcesów tej kadencji RMK. Wróciła sprawa Pomnika AK, bowiem w przetargu okazało się, że koszt tego musi być znacząco większy. W wakacje przygotowywano różne projekty na ostatni okres kadencji.
 • Kadencja 2014-2018 oficjalnie trwać będzie do 17 listopada. W tym czasie musimy podsumować i ocenić nasze działania, ale i podjąć szereg ważnych decyzji miejskich. W sprawach budżetowych musimy przyjąć uchwały wokółbudżetowe – nowe podatki od nieruchomości, środków transportu i inne, pozamykać wiele spraw budżetowych ale i otrzymać (to 15 listopada) projekt budżetu na 2019 rok. W sprawach planistycznych musimy dokończyć szereg projektów planów, w tym plan dla ochrony ponad 200 terenów zielonych, musimy zająć się uchwałą krajobrazową. Będą pokazane efekty ostatniej akcji „Płać podatki w Krakowie”, ale i efekty badań społecznych Barometr Krakowski. Będą zmodyfikowane statuty dzielnic i ogłoszone wybory samorządowe dzielnicowe.
 • Najbliższa sesja Rady Miasta upłynie pewnie przede wszystkim pod znakiem modyfikacji statutów dzielnic, co sygnalizowane jest do wprowadzenia, pod znakiem petycji i projektu uchwały o zlikwidowaniu opłaty targowej i wielu innych. Będą ostateczne decyzje w sprawie zmian w ZIKiT, będzie sprawa połączenia Muzeum PRL z Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Zmiana statutów ma umożliwić głosowanie w wyborach dzielnicowych w innym terminie niż 11 listopada. Likwidacja opłaty targowej to zmniejszenie dochodu miasta o około 2 mln zł, ale ma to podobno przynieść korzyści mieszkańcom w postaci tańszych produktów. Zobaczymy…

Sprawy platformerskie:

 • Najważniejszym wydarzeniem tej kampanii samorządowej było powołanie wielkiej koalicji, czyli KWW Jacka Majchrowskiego – Obywatelski Kraków. Odbyło się to w dramatycznych okolicznościach, z wielkimi zwrotami akcji, ale się udało. Do wyborów idą wspólnie na jednej liście i popierają jednego kandydata na prezydenta bardzo różne środowiska – PO, N.pl, PSL, SLD, Przyjazny Kraków, różne środowiska lokalne. Taka koalicja wg różnych sondaży to 22-26 mandatów. Wielokrotnie wskazywałem na zasadność takiej koalicji, wspierałem działania w tym zakresie i bardzo się cieszę, że wielka koalicja w Krakowie zaistniała. Uważam to za jeden z najważniejszych momentów kampanii samorządowej w Krakowie, uważam to za jeden z największych sukcesów krakowskiej PO, ogromnie dziękuję ludziom, którzy wspierali ten projekt. To nasza wielka szansa, praktycznie jedyna na maksymalne zwycięstwo.
 • Wybory zarządzono na 21 października, wtedy odbędzie się pierwsza tura wyborów prezydenckich i głosowanie na radnych miasta Krakowa. Druga tura wyborów prezydenckich to 4 listopada. Trzeba ułożyć listy, trzeba przygotować ostateczny program, trzeba wdrożyć kampanię wyborczą. Osobiście uważam, że w tej kampanii powinniśmy być otwarci na wiele środowisk lokalnych, społecznych i politycznych. Powinna to być przede wszystkim kampania pozytywna, na pomysły, programy, rozwiązania, powinna to być kampania racjonalna, merytoryczna. A jaka będzie? Niewątpliwie docieranie do różnych środowisk wymaga na listach reprezentantów tych środowisk. Potrzebujemy na listach ludzi młodych, ale i doświadczonych, dojrzałych. Potrzebujemy liderów lokalnych, ale i przedstawicieli różnych środowisk społecznych. Potrzebujemy sprawdzonych weteranów, ale i nowicjuszy wnoszących nowe pomysły, świeżość i rozwiązania. Taki powinien być nasz pomysł na kampanię, taki program, taka lista wyborcza. I oby tak się stało !
 • Przed nami też wybory do rad dzielnic samorządowych Krakowa. W tej sprawie właśnie chcemy zmienić statuty, aby uelastycznić tę sprawę. Dzielnice w następnej kadencji powinny się mocno rozwinąć. Mamy na to pomysły, mamy plan – zresztą zgodny z ogólnopolskim planem Platformy Obywatelskiej, w których postulowaliśmy zwiększyć kompetencje i finanse rad dzielnic i sołectw (to w obszarach wiejskich). Wybory dzielnicowe to bardzo ważne wybory i powinny być wspólnie merytorycznie realizowane.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >