Newsletter – 27 marca 2017
Ostatnia aktualizacja: 27.03.2017 r.
Witam czytelników cotygodniowego Newslettera, zapraszam do lektury. Jak zawsze najpierw sprawy samorządowe, potem platformerskie i najpierw skrót:
Sprawy samorządowe:
- W środę 2 sesje Rady Miasta Krakowa, pierwsza jak zawsze, druga nadzwyczajna, w sprawach edukacyjnych. Będzie się działo…
- Sesja nadzwyczajna to finalne głosowanie w sprawach edukacyjnych, jest ustawa i obowiązek dla samorządów, z drugiej strony narastający opór części mieszkańców.
- W Krakowie Kongres Samorządowy, wielkie europejskie wydarzenie programowe.
- Walne Zgromadzenie Ogólne Związku Miast Polskich.
Sprawy platformerskie (i nie tylko):
- Oda do radości na Rynku Głównym, jesteśmy w Europie i tak ma zostać…
- Zbieramy podpisy, żeby pokazać, że siła ludzi jest przeciwko takiej reformie edukacji.
I wersja pełna, samorządowa:
- W najbliższą środę, 29 marca, sesje Rady Miasta. Pierwsza zwykła to kilka tematów budżetowych, w sprawach mienia, w sprawach dostosowania uchwał do tekstów jednolitych, to przyjęcie uchwały ws. Zarządu Inwestycji Miejskich, to realizacja petycji i darmowe bilety dla osób z opozycji antykomunistycznej (rzecz dot. 120 osób i 43 tysięcy utraconych dochodów), wreszcie zaczepny projekt rezolucji ws. naprawienia zaniedbań związanych z Parkami Krajobrazowymi na terenie Krakowa. Po raz kolejny podejmujemy uchwałę o współpracy Krakowa i Wiednia. Ta współpraca ma swoją ogromną tradycję, miasto Wiedeń było pierwszym, z którym nowożytny Kraków podjął współpracę, to od Wiednia uczyliśmy się działań w zakresie infrastruktury, smogu, inwestycji, kultury, partycypacji czy funkcjonowania dzielnic samorządowych. Serdecznie dziękujemy Wiedeńczykom za lata współpracy i działamy dalej !
- W środę odbędzie się też nadzwyczajna sesja poświęcona sprawom edukacyjnym, a w szczególności dostosowaniu sieci szkół podstawowych i gimnazjów do nowego ustroju szkolnego, wprowadzonego ustawą – Prawo oświatowe, na okres od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r . Z jednej strony mamy ustawę, co prawda oprotestowywaną i krytykowaną, ale jednak stanowiącą obowiązujące prawo, z drugiej narastający opór środowisk edukacyjnych, coraz poważniejsze zastrzeżenia wielu środowisk. Jak w tej sytuacji postępować? Zmiany muszą nastąpić i powinny minimalizować straty dla dzieci, młodzieży, rodziców i samorządu. I tak jako PO sporo zrobiliśmy, zminimalizowaliśmy straty. Ale odpowiedzialność za całość ponosi ktoś inny. I to jest duża, ogromna odpowiedzialność. Kiedyś przyjdzie zdać z tej odpowiedzialności sprawę i nie będzie tłumaczenia, że nie wiedzieli, że chcieli dobrze, że chcieli inaczej, ale wyszło jak wyszło…
- W Krakowie w poniedziałek i wtorek odbędzie się Europejski Kongres Samorządowy. Ponad 2 tysiące samorządowców z Polski i Europy spotyka się na panelach, wykładach, spotkaniach. Sam uczestniczę, a nawet prowadzę, panel: Zwiększenie samodzielności finansowej samorządów. Czy jest to dzisiaj konieczne? Wśród samorządowców z Polski i Europy porozmawiamy, czy ma być jak w Europie, z dużą samodzielnością samorządów, także finansową, czy zcentralizowanie. Czy mamy być jak Monachium lub Lyon, czy jak Astana lub St. Petersburg. W poniedziałek też ważny panel samorządowy w ICE, godz 17.00. Będzie bardzo ciekawie !
- Odbyło się Walne Ogólne Zgromadzenie Związku Miast Polskich, jednej z największych organizacji samorządowych Rzeczpospolitej. W bardzo burzliwej dyskusji omawiano rolę samorządów przy reformie edukacji, ale i stosunek samorządów do przewidywanej reformy samorządowej, w tym reformy ordynacji wyborczej. Wydaje się, że wśród samorządów narasta ogromne zdenerwowanie i chęć zmierzenia się z pomysłami, o których coraz głośniej. Osobiście otrzymałem na Zgromadzeniu tytuł Samorządowca Roku. Otrzymany wśród największych samorządowców Polski, prezydentów, burmistrzów, marszałków tytuł, pierwszy dla radnego w Polsce, przyjmuję z wielką dumą i poczuciem, że dostaję to w imieniu radnych, w tym i radnych Miasta Krakowa. Dziękuję !
I sprawy Platformerskie (i nie tylko):
- W sobotę o godz. 12 na Rynku Głównym rozległy się dźwięki Ody do radości, hymnu Unii Europejskiej. Wśród sporego tłumu pokazaliśmy, że Kraków jest w Europie i w Europie będzie. Niektórzy pytają, czy ktoś nas chce z tej Europy wyprowadzić, niektórzy mówią, że przecież zawsze byliśmy, i będziemy, nawet jak nie będzie Unii Europejskiej. I o to właśnie chodzi, że chcemy być w Unii Europejskiej, bo alternatywą jest nie neutralność i trzecia droga tylko uzależnienie się od dawnego mocarstwa i utrata obecnych możliwości politycznych, gospodarczych czy osobistych. Na razie nikt nas z Unii Europejskiej nie wyprowadza, ale w poczuciu wielu Polaków wiele robi się, aby Polska była na marginesie Unii Europejskiej, uznając, że siłą, krzykiem i protestem można coś osiągnąć, a efekty są zgoła przeciwne. Dzisiejsze proeuropejskie spotkanie było też, w jakimś sensie, ostrzeżeniem, poważnym ostrzeżeniem przeciwko takim działaniom.
- Kończy się czas zbierania podpisów w sprawie referendum edukacyjnego. Wiele o tym mówiliśmy, wiele zrobiliśmy. Pewnie, mimo zebranych podpisów, referendum nie dojdzie do skutku, ale kropla drąży skałę, trzeba dać świadectwo, aby autorzy i wdrażający reformę mieli świadomość, że są w tej sprawie inaczej myślący i oni upomną się o swoje prawa.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie