Newsletter – 27 czerwca 2016

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2016 r.

Witam. Poprzedni tydzień zdominował efekt referendum w Wielkiej Brytanii i decyzja jej mieszkańców o wyjściu z Unii Europejskiej. Będę o tym także pisał, ale w niedalekiej przyszłości. Zaczynamy sprawy krakowskie: samorządowe i platformerskie. Najpierw skrót, potem szerzej:

 • W środę podwójna sesja Rady Miasta.W pierwszej wiele spraw różnych, w drugiej przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenie absolutorium.
 • Najważniejsza sprawa to właśnie absolutorium. Przedstawiono założenia tzw. uchwały krajobrazowej w Krakowie. Zakłada się, że Kraków zostanie podzielony na kilka stref, w poszczególnych zostaną wprowadzone mniej lub bardziej restrykcyjne zasady ingerencji w krajobraz i ingerencji władzy publicznej we własność. Sporo kontrowersji, ale sprawa jest dla Krakowa kluczowa, jak park kulturrowy.
 • Odniosłem się do pomysłu referendum, konkludując, że Kraków nie lubi rewolucji dlatego Gibała przegra.

W sprawach platformerskich:

 • Odbyło się posiedzenie Rady Powiatu Krakowskiego. Podsumowaliśmy, ale i myślimy co dalej.
 • Odbył się kolejny integracyjny rejs po Wiśle krakowskiej PO, razem z KOD-em, ale i innymi sojusznikami.
 • We wtorek o godz. 19 w Sali Hotelu Wyspiański spotkanie krakowskiej PO z Łukaszem Abgarowiczem, dokonującym m.in. w Krakowie audytu organizacji. Warto być.

I szczegóły, najpierw samorządowe:

 • W środę podwójna sesja Rady Miasta. W pierwszej wiele spraw planistycznych, budżetowych, ws. mienia, przyjęcie sieci szkół specjalnych niesamorządowych, programu wsparcia rodzin. W drugiej przyjęcie sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenie absolutorium. Sytuacja budżetu w 2015 była dobra, więc i podziękowanie powinno być. Na sesji także odstąpienie od uchwalenia kontrowersyjnego planu Pychowice II, uchwalenie planu Rynek Krowoderski, a także wiele spraw dot. mienia, budżetu, nowe nazwy ulic, sieć aptek na ŚDM, program wspierania rodzin w Krakowie.
 • Najważniejsza sprawa to właśnie absolutorium. Absolutorium udziela się z wykonania budżetu za dany rok. Wykonanie jest dobre, nawet w wielu sprawach lepsze niż dobre. Wiele spraw w 2015 roku się zaczęło, i w całym mieście, i lokalnie. Główne wskaźniki są bardzo dobre. Dochody wykonano w 98,7%, wydatki w 98,1%. To lepiej niż przed rokiem. Dochody własne 98%, majątkowe 87%, choć sprzedaż mienia na poziomie 106%. Dochody z biletów na poziomie 98%, o 5 mln zł mniej niż zakładano. Podatek CIT i wywóz śmieci powyżej 100% planu, choć w przypadku śmieci nadwyżka szybko maleje. Po stronie wydatków bieżące 98,6%, majątkowe 95%. Inwestycje strategiczne na poziomie 97%, programowe 92%, dzielnice 99%. Inwestycje w 2015 są w sumie o 91 mln zł niższe niż w 2014. Zadlużenie wzrosło o 1,7%, czyli o 34 mln zł, a wskaźnik zadłużenia na poziomie 48,6%. Kraków jest w niezłym stanie finansowym, z pozytywnymi perspektywami i oby tylko tego nie popsuć.
 • Odniosłem się do pomysłu przeprowadzenia referendum, organizowanego przez Ł. Gibałę. Główna moja teza, to że nic takiego nadzwyczajnego się nie stało, że należy podważać demokratyczne wybory. Ostatnio nie doszło do żadnego wyjątkowego wydarzenia, które pozwalałoby zakwestionować wybór dużej ilości ludzi, którzy zagłosowali na Jacka Majchrowskiego. Gibała uzasadnia to tylko ogólnym zniechęceniem do rządów prezydenta. To nie tylko za mało, ale jest to też niepoważne. Zmiany powinny być ewolucyjne nie rewolucyjne, od tego są wybory, a nie nadzwyczajne, rewolucyjne pomysły polityczne. Kraków nie lubi rewolucji, dlatego myślę, że Gibała przegra. Więcej na ten temat mówiłem dla Dziennika Polskiego >>

I sprawy Platformerskie:

 • Odbyło się posiedzenie Rady Powiatu Krakowskiej PO. Podsumowaliśmy ostatni, paromiesięczny okres. Niewątpliwie na plus należy zaliczyć zdecydowane zwiększenie aktywności programowej Krakowskiej PO: debaty programowe w Jaszczurach, spotkania Klubu Obywatelskiego – chyba w Krakowie najaktywniejszego w Polsce, działania Krakowskiego Centrum Programowego. To bardzo dobrze. Dobrze, że regularnie odbywają się spotkania zarządu, że rozmawia się z poszczególnymi kołami. Ale są i minusy:  popełniono kilka błędów wewnętrznych, czego efektem jest choćby odejście dwójki radnych, brak udziału w działaniach części ważnych krakowskich środowisk, stosunkowo mała obecność w mediach, nie udało się przejąć inicjatywy politycznej i programowej w samorządzie. Jest zdecydowanie lepiej, ale trzeba jeszcze wykonać jakościowy skok, także polityczny. I to przed nami !
 • W ramach integracji wypłynęliśmy statkiem po Wiśle. Dużo ponad setka ludzi, nie tylko Platformersów, ale i ludzi z KOD-u czy innych opozycyjnych środowisk. Rozmawialiśmy o wielu politycznych i nie tylko sprawach, parę rzeczy się wyjaśniło, parę zaczęło. Dobre, fajne spotkanie, po zwycięskim meczu, a przed wiankami. Dziękujemy organizatorom, uczestnikom z wielu środowisk, a szczególnie p. Posłowi Budce ze Śląska za obecność.
 • We wtorek, o godz 19 w Sali Hotelu Wyspiański (dawny Dom Turysty) spotkanie z Panem Posłem Abgarowiczem, osobą odpowiedzialną za audyt, także krakowskiej struktury PO. Chcemy porozmawiać o audycie, o naszej kondycji politycznej, ale przede wszystkim o naszych możliwościach i oczekiwaniach. Jako środowisko musimy mocno popracować, i politycznie, i programowo, i medialnie, i lokalnie, i ogólnomiejsko, zjednoczyć różne środowiska, pomóc odnaleźć się ludziom zagubionym i wspólnie z wszystkimi zainteresowanymi budować koalicję zwycięstwa. Nie przeciw czemuś lub komuś, ale za czymś i z wszystkimi, którzy tego będą chcieć. Trzeba przygotować przejęcie inicjatywy i choć łatwo nie będzie, jest to możliwe !

Jest to przedostatni, przedwakacyjny newsletter.

Za tydzień ostatni newsletter przed wakacjami a potem niespodzianka.

 

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >