Newsletter – 26 września 2016
Ostatnia aktualizacja: 26.09.2016 r.
Witam z nowym Newsletterem i zapraszam najpierw na skrót, potem na szczegóły.
W sprawach krakowskiego samorządu najważniejsze sprawy w skrócie:
- Najbliższa sesja RMK, kilkadziesiąt uchwał planistycznych, w tym próba ochrony 215 miejsc zielonych jednym planem, przyjęcie podatków od środków transportu z moim wnioskiem, ruszamy z Parkiem Kulturowym Nowa Huta, walczymy o środki na biblioteki.
- Już dziś, w poniedziałek, 26 września o godz 13:30 bardzo ważna konferencja prasowa o wynikach akcji „Płać podatki w Krakowie” i o ciągu dalszym w postaci Krakowskiej Karty Mieszkańca.
- W środę odbyła się kolejna konferencja Forum Przyszłości Dzielnic, radni dzielnicowi przedstawili swoje postulaty.
- W najbliższy wtorek, 27 września o godz. 12:20 w WSA rozprawa ws. uchwały Sejmiku o zakazie palenia węglem w Krakowie. Ważna sprawa.
I sprawy Platformerskie w skrócie:
- W ostatni poniedziałek Konwencja Programowa PO w Krakowie.
- Bardzo ciekawe postulaty na Konwencji ws. ekologii.
- Nowatorskie postulaty w zakresie turystyki i promocji Polski.
Szczegółowe informacje z krakowskiego samorządu:
- Najbliższa sesja Rady Miasta to przede wszystkim sprawy planistyczne. Przyjmując plan w zakresie Młynówki-Grotgera jednocześnie musimy podjąć pojedynczymi uchwałami ponad 20 rozstrzygnięć, podobnie ws. planu Ruczaj-Lubostroń. Bardzo ważnym, wręcz rewolucyjnie pilotażowym, jest projekt uchwały ws Przystąpienia do sporządzenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”, gdzie jedną uchwałą chcemy ochronić 215 zielonych miejsc w Krakowie. Eksperyment. Przyjmujemy też na sesji uchwałę o podatku od środków transportu, a w ramach autopoprawki wprowadzane są na mój wniosek ulgi dla autobusów z napędem ekologicznym. Na tej sesji zaczynamy prace nad Parkiem Kulturowym Nowa Huta. Kiedyś jako pierwsi w Polsce ruszyliśmy z Parkiem Kulturowym Stare Miasto, teraz te doświadczenia wykorzystamy w Nowej Hucie. Na wniosek radnych PO (Teresa Kwiatkowska) podejmować będziemy też rezolucję, aby Kraków mógł korzystać ze środków państwowych, przeznaczonych na rozwój czytelnictwa.
- W poniedziałek, 26 września, o godz. 13:30 w Sali Lea w UMK odbędzie się konferencja prasowa, na której przedstawimy z jednej strony efekty akcji „Płać podatki w Krakowie”, z drugiej powiemy o nowych działaniach, w tym o planie Krakowskiej Karty Mieszkańca – instrumentu preferowania przy miejskich usługach Krakusów, osób płacących w Krakowie podatek. Ostatnie działania w zakresie zwiększenia ilości podatników dały bardzo dobre, zdecydowanie najlepsze w Polsce efekty. Ale w Krakowie mamy jeszcze ponad 100 tysięcy mieszkających, a niepłacących podatków w Krakowie. Gdyby oni zapłacili, mielibyśmy dodatkowo ponad 200 mln zł. Mamy sprawdzony sposób na skokowe zwiększenie ilości podatników i o tym też będzie ta konferencja. Szczegółowe informacje oraz prezentacje znajdą Państwo w osobnym tekście.
- W ostatnią środę odbyła się kolejna, w ramach Forum Przyszłości Dzielnic, konferencja poświęcona rozwojowi dzielnic samorządowych Krakowa, tym razem radni dzielnicowi przedstawili swoje pomysły i postulaty, o czym pisałem w moim podsumowaniu tego wydarzenia. Przed nami kolejne spotkania, gdzie porozmawiamy o tym, co o dzielnicach myślą mieszkańcy Krakowa. A potem przedstawimy rekomendacje dla władz miasta, ale i dla polskich parlamentarzystów w tym zakresie. 25-lecie dzielnic obchodzimy nie tylko uroczystościami, ale i merytoryczną pracą.
- W najbliższy wtorek, 27 września, o godz. 12:20 w WSA rozprawa ws. uchwały Sejmiku o zakazie palenia węglem w Krakowie. Kilka podmiotów zaskarżyło tę uchwałę zarzucając brak właściwych analiz, brak proporcjonalnego w stosunku do potrzeb postępowania, niezgodność z Konstytucją. Wiemy do czego doprowadziło poprzednie zaskarżenie uchwały antysmogowej w Krakowie, czyli zmniejszenie zainteresowania mieszkańców zmianą sposobu ogrzewania. Teraz też będziemy walczyć aż do sukcesu.
I sprawy Platformerskie:
- W ubiegły poniedziałek odbyła się krakowska odsłona Konwencji Programowej PO. Na wstępie szef PO – Grzegorz Schetyna odniósł się do najważniejszych spraw Polski i PO. Zdecydowanie podzielam Jego zdanie, że tylko wspólne działanie wszystkich środowisk opozycyjnych zmieni znacząco sytuację polityczną w Polsce, ale i w Krakowie zagwarantuje zwycięstwo. Tylko wspólnie uda się zwyciężyć !
- W części ekologicznej, obok spraw strategicznych, jak Program Ochrony Powietrza, zmiana systemu funkcjonowania Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska, czy współpracy władz RP z Unią Europejską mówiliśmy o wielu sprawach szczegółowych. Postawiono także bieżące postulaty zmian: wprowadzenie w ustawie o ruchu drogowym zasady, że to samorząd określa opłaty za parkowanie, wprowadzenie norm w zakresie jakości kotłów na paliwo stałe, wprowadzenie norm w zakresie warunków dla paliw stałych, w tym węgla, wreszcie wprowadzenie dla samorządów możliwości wprowadzania tzw. stref ograniczonej emisji komunikacyjnej, czyli możliwości niedopuszczania do ruchu w danej miejscowości pojazdów niespełniających norm ekologicznych. To bardzo konkretne i oczekiwane przez samorządy postulaty, obecne w projektach ustaw, które przygotowywała koalicja PO-PSL, ale których nie udało się uchwalić.
- W części turystycznej postulowano szereg bardzo nowatorskich, ale i obecnych w innych krajach rozwiązań. Wprowadzenie tzw. czeków (bonów) wakacyjnych to sposób na promocję krajowego wypoczynku. Wprowadzenie odpisów z opłaty miejscowej (zmodyfikowanej w stosunku do obecnej) z przeznaczeniem dla lokalnych organizacji turystycznych to drugi, bardzo nowatorski i oczekiwany lokalnie zapis. Wprowadzenie szerszych możliwości dla szkolnictwa zawodowego w zakresie turystyki i obsługi ruchu turystycznego to kolejny konkretny zapis. Wreszcie powołanie struktury, na wzór Austria Werbung, promującej ruch turystyczny w Polsce i za granicą to kolejny ważny pomysł niefunkcjonujący dotychczas w Polsce.
Spotkałem się z próbą dezawuowania tej konwencji, ale nie widziałem w programach innych politycznych struktur tak szczegółowych i tak oczekiwanych propozycji. To było dobre, dziękujemy !
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Płać podatki w Krakowie – podsumowanie akcji w 2016 roku. · Wielki sukces akcji „Płać podatki w Krakowie” – ponad 17 tysięcy nowych podatników w Krakowie »