Newsletter – 25 września 2017

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2017 r.

Jesiennie o sprawach krakowskiego samorządu i krakowskiej Platformy. Jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie:

Sprawy samorządowe:

 • Najbliższa sesja Rady Miasta, to pierwsze podejście do uchwał wokółbudżetowych, o podatku od nieruchomości, komunikacyjnym, to miejscowy plan dla Azorów, to odpowiedź na petycję ws. przyjęcia rodziny z Aleppo, to decyzja ws zmian w funkcjonowaniu KHK.
 • Po ponad 20 latach funkcjonowania KHK rozwiązujemy istniejącą od tego czasu Podatkową Grupę Kapitałową i tworzymy nową, nieco większą.
 • Odpowiadamy na petycję ws. przyjęcia rodziny z Aleppo, w uzgodniony na Komisji Głównej sposób, jedyny w obecnym prawnym stanie rzeczy.
 • Rusza w Krakowie na Dębnikach skwer im. Szoty Rustawellego.
 • Kraków przekaże po 250 tys. zł. dwóm poszkodowanym w sierpniowych nawałnicach gminom z Kaszub.
 • W październiku, dokładnie 4 października, w środę o godz 12.00 uroczysta sesja ws. wręczenia ks. Kłoczowskiemu Medalu Cracoviae Merenti.
 • Startuje głosowanie w II edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolska. Kto może, głosuje. Głosowanie jest bardzo proste! Szczegóły: www.malopolska.pl

Sprawy Platformerskie:

 • Po spotkaniu 2 Koła Gospodarczego PO.
 • Przed nami wybory wewnętrzne.

I szerzej o sprawach samorządowych:

 • Najbliższa sesja Rady Miasta odbędzie się w środę, 27 września. Na sesji będzie jak zawsze wiele spraw budżetowych, w zakresie mienia, planistycznych. Ważną kwestią będzie pierwsze czytanie tzw. uchwał wokółbudżetowych, tj. w sprawie podatku od nieruchomości na 2017 rok i w sprawie podatku od środków transportowych. Podatek od nieruchomości prawie się nie zmienia, nie powinno być więc kontrowersji, ale warto przy tym podnieść obecne kiedyś w Krakowie tzw. ulgi inwestycyjne w podatku od nieruchomości. Podatek od środków transportu też zmienia się nieznacznie, pozostają wszystkie dotychczasowe ulgi antysmogowe i nie tylko. W programie sesji jest też uchwała zmieniająca funkcjonowanie Krakowskiego Holdingu Komunalnego, odnosimy się też do petycji, złożonej w celu zadeklarowania przyjęcia w Krakowie rodziny z Aleppo.
 • Krakowski Holding Komunalny powstał w 1997 roku z udziałem 3 spółek: MPEC, MPWiK i MPK. Holding zawiązał tzw. Podatkową Grupę Kapitałową, która wspólnie rozliczała się w zakresie podatku od nieruchomości. Przez 20 lat (bo właśnie mija okrągły jubileusz KHK i PGK) udało się zaoszczędzić na podatkach w kwotach zmiennych ok. 110 mln zł, a uwzględniając inflację od 1997 roku w kwotach stałych było to ok. 170 mln zł. Jednak dziś efekty są minimalne, wszystkie te spółki są rentowne. Na najbliższej sesji będziemy dyskutować więc o rozwiązaniu działającej od 1997 roku Podatkowej Grupy Kapitałowej, poszerzenie jej składu o Agencję Rozwoju Miasta i zawiązanie nowej Podatkowej Grupy Kapitałowej. Biorąc pod uwagę aktualne dane grupa ta będzie wypracowywać efekty na poziomie 4 mln zł rocznie.
 • Onegdaj grupa mieszkańców złożyła do Rady Miasta petycję ws. zadeklarowania przyjęcia w Krakowie rodziny z Aleppo. Po wnikliwej analizie, opierając się na opiniach Prezydenta, działających w tym zakresie organizacji realnie wspierających ludzi poszkodowanych w tych konfliktach, a także podejmując wcześniej różne działania w tym zakresie uznaliśmy (to była jednomyślna rekomendacja Komisji Głownej RMK), że Rada Miasta zajęła się tą sprawą i przyjęła onegdaj dwie ważne uchwały: uznanie, że rozpatrzenie nastąpiło poprzez podjęcie uchwał RMK 1429/17 i 1741/17, w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa, dotyczących zaproszenia do Krakowa pięciorga dzieci z Aleppo, poszkodowanych wskutek wojny, w celu leczenia oraz w sprawie ustalenia kierunków działania dla Prezydenta Miasta Krakowa w zakresie przygotowania ścieżki prawnej oraz przeznaczenia środków na przyjęcie dzieci z Aleppo, poszkodowanych wskutek wojny, w celu leczenia.
 • W najbliższy wtorek, 26 września, o godz 13.30 przy ul. Bałuckiego na Dębnikach odbędzie się uroczyste nadanie nazwy tam znajdującemu się skwerowi imienia Szoty Rustawellego, wielkiego gruzińskiego poety i bohatera. Zapraszamy!
 • Na najbliższej sesji przekażemy też jako Miasto Kraków po 250 tys. zł. dwóm poszkodowanym przez nawałnice gminom z Kaszub, gminie Dziemiany i Gminie Sepólno Krajeńskie. Gminy te wystąpiły o pomoc po szkodach spowodowanych sierpniową nawałnicą i solidarnościowo wiele gmin, w tym Kraków, pomaga tym gminom jak może. Kiedyś my jako Polacy i jako Kraków potrzebowaliśmy pomocy i dostawaliśmy ją także od samorządów i także od polskich samorządów, dzisiaj my solidarnie pomagamy innym.
 • W następną środę 4 października o godz 12.00 w Sali Obrad Rady Miasta odbędzie się uroczysta sesja zwołana dla nadania Srebrnego Medalu Cracoviae Merenti Ks. Janowi Andrzejowi Kłoczowskiemu, wielkiemu krakowskiemu duszpasterzowi, wspomagającemu przez lata krakowskie środowiska opozycyjne, niepodległościowe i akademickie. Zapraszamy !
 • Startuje głosowanie w II edycji Budżetu Obywatelskiego Małopolska. Kto może, głosuje. Głosowanie jest bardzo proste! Szczegóły: www.malopolska.pl

I sprawy Platformerskie:

 • Odbyliśmy kolejne spotkanie 2 Koła Gospodarczego PO, mojego koła. Jako 2 Koło Gospodarcze PO jesteśmy chyba jednym z aktywniejszych kół krakowskiej PO. Uczestniczymy w większości ważnych, merytorycznych działań Krakowskiej PO, współtworzyliśmy Kluby Obywatelskie, wręcz to od członków naszego koła wyszła inicjatywa działania Klubów Obywatelskich, uczestniczyliśmy bardzo aktywnie w działaniach Krakowskiego Centrum Programowego PO, współtworzyliśmy najważniejsze tezy programowe, mamy wśród swoich członków naukowców, przedsiębiorców, ludzi młodych i starszych, wśród członków naszego koła są posłowie, radni miasta i dzielnic. Teraz chcemy ruszyć z programem spotkań pokazujących pozytywny program merytoryczny PO. PO powinna pokazywać własne pomysły, koncepcje, propozycje. Chcemy też aktywnie włączyć się w kampanię programowo-wyborczą w Platformie Obywatelskiej, i w regionie, i w Krakowie.
 • Przed nami wewnętrzne wybory. To także dyskutowaliśmy na spotkaniu Koła. Nie wyobrażamy sobie, aby  tegoroczne wybory nie zostały przeprowadzone tak, aby nie uwzględniły wszystkich zainteresowanych działaniami politycznymi w Krakowie. Jesteśmy jako PO w zbyt trudnej sytuacji, aby nasze wewnętrzne wybory miały doprowadzić do jeszcze większych podziałów. Są proste, chyba przez wszystkich akceptowane zasady, które powinny doprowadzić do bezkonfliktowych wyborów i wybrania najlepszych do władz krakowskiej i małopolskiej PO. I tak być powinno !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >