Newsletter – 25 stycznia 2016

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 r.

Kolejne cotygodniowe informacje samorządowe. Z tygodnia na tydzień więcej czytelników, więc warto. Zaczynamy, jak to w tym roku – najpierw skrót błyskawiczny, potem dla zainteresowanych rozwinięcie. Najpierw skrót:

 • Ostrzegam, bo idą dla samorządu, w tym dla Krakowa, ciężkie, bardzo ciężkie czasy. Już mamy problem po pogorszeniu dla Polski standingu finansowego, a musimy się liczyć ze znacznym zmniejszaniem budżetu w przyszłości. Idą chude lata.
 • Rusza dyskusja o metrze, po wstępnej analizie widać co jest możliwe technicznie, ważniejsze jednak co jest możliwe finansowo.
 • Coraz głośniej o dyskusji o Krakowskich Dzielnicach. A będzie jeszcze głośniej i bardziej merytorycznie, bo to nasz – Krakowa – ważny atut w samorządności.
 • Przed nami, w następnym tygodniu, sesja Rady Miasta. Będzie wiele punktów, najbardziej kontrowersyjne to zmiana sieci szkół.

Dla Platformersów i sympatyków PO:

 • O przyszłości PO, o zwolnionym Prezesie Kopalni Wieliczka, o działaniach różnych środowisk.

Teraz dla zainteresowanych rozwinięcie:

 • Tydzień temu jedna z firm określających standing finansowy Polski obniżyła standing Polski i jeszcze dała na przyszłość perspektywę negatywną. Choć co poniektórzy wyśmiewali to, mamy pierwsze negatywne skutki – zwiększanie kosztów obsługi kredytów. Za chwilę dotknie to Kraków i podniesie koszty obsługi długu. Zamiast jakiejś inwestycji czy dofinansowania jakiegoś zadania będziemy musieli ponieść większe koszty długu.
  Niestety, to chyba początek szerszej i bardziej niebezpiecznej sprawy. Zmiana edukacyjna i podwyższenie wieku szkolnego to kolejne miliony z budżetu, wcześniej nie przewidywane. Mówi się o kolejnej zmianie edukacyjnej, likwidacji gimnazjów i w ogóle zmianie systemu edukacyjnego (szkoły podstawowe i licea), to kolejne wielkie zamieszanie i kolejne znaczne koszty dla samorządu.
  Będzie wprowadzany nowy poziom kwoty wolnej od podatku. Dla podatników to korzyść, władza państwowa w dużej mierze odzyska te pieniądze poprzez VAT, ale samorządy nie dostaną rekompensat. To dla Krakowa oznacza zmniejszenie dochodów o około 200-250 mln zł rocznie. To wielki uszczerbek. Sprawa 500+ to kolejne koszty obsługi przez samorządy.
  To wszystko spowoduje, że Kraków w ciągu 2-3 lat znacząco zmniejszy swoje dochody. Zdecydowanie ostrzegam wszystkich, tak chętnie dysponujących publicznymi pieniędzmi, że za chwilę nie tylko nie będziemy mogli sfinansować nowych, ważnych spraw, ale będziemy musieli zrezygnować z wielu już finansowanych. Kiedyś, w 2007/2008 roku też ostrzegałem, niewielu wierzyło, a niestety stało się co przewidywałem. Teraz też ostrzegam i nawołuję do oszczędzania, do szukania nowych dochodów. Kartagina musi być zburzona, a Kraków czekają ciężkie finansowe lata, bardzo chude lata…
 • Rusza publiczna dyskusja o metrze, ale i o alternatywach. Ja coraz częściej będę mówił o realiach finansowych, możliwościach, realnych możliwościach pozyskiwania środków na tę inwestycję. Wariant minimalny to nakłady  około 7 mld zł, to przy najlepszych finansowych możliwościach co najmniej 300 mln zł odsetek rocznie i 200 mln zł rocznie raty kapitałowej a także 100-200 mln zł dodatkowych dopłat do transportu publicznego, razem dodatkowo około 600-700 mln zł rocznie. Bez znaczącego dofinansowania dotacyjnego ta inwestycja jest nie do sfinansowania. Szukamy więc zewnętrznych możliwości dotacji (Unia lub Państwo) , szukamy środków, a nie tylko deklaracji. 
 • W tym roku mija 25 lat od pierwszych wyborów do Krakowskich Dzielnic samorządowych. Powszechnie w Polsce uważa się Krakowskie Dzielnice jako wzorzec dla innych, z drugiej strony wiele dyskutuje się o problemach i potrzebach dzielnic. Chcemy szerzej porozmawiać o dzielnicach, o wyzwaniach, potrzebach, możliwościach i perspektywach. Wspólnie z zainteresowanymi mieszkańcami, lokalnymi społecznikami, radnymi, ale i znamienitymi naukowcami chcemy porozmawiać o perspektywach i możliwościach. I to jest wyzwanie…
 • W lutym, 3 kolejna sesja Rady Miasta. Będzie wiele punktów, w tym najbardziej kontrowersyjne – dotyczące zmiany sieci szkół. Jest 15 wniosków zmian, część dotyczy przeniesienia instytucji, część połączenia, część likwidacji. Zaczynamy dyskusję, oczywistym jest, że część szkół, to nie tylko szkoły, ale i lokalne centra aktywności, jednak z edukacyjnego punktu widzenia są to szkoły ze słabymi wynikami. Wiemy, że możliwa jest szersza rewolucja edukacyjna i likwidacja w ogóle gimnazjów . Z drugiej strony mamy 8 szkół, które już 3 lata temu miały być poddane reformie, wtedy to zostało wstrzymane, szkoły miały poprawić poziom. Wśród 11 udało się to 3 szkołom, te 8 pogorszyły wyniki i zmniejszyła się ilość uczniów. Podobno „Takie będą Rzeczpospolite jakie ich młodzieży chowanie”. Najważniejsze jest dobre wychowanie i edukacja, jak jest źle to trzeba działać.

To tyle w sprawach samorządowych. Teraz krótka część dla członków i sympatyków PO:

 • Skończyły się wybory Przewodniczącego PO, gratulujemy i do roboty. Musimy szybko określić czym jako PO chcemy być, dla kogo, w jaki sposób. To kluczowe wyzwanie dla nowego Przewodniczącego i w Polsce i w Krakowie. Wiele środowisk podejmuje swoje własne działania. Moje macierzyste Koło PO chce zorganizować Klub Obywatelski (to moja propozycja nazwy), aby środowiska obywatelskie miały możliwość porozmawiania o ważnych sprawach. Potrzebne są też działania integracyjne, ale przede wszystkim różnorodne działania merytoryczne, i w samorządzie miejskim, wojewódzkim i dzielnicowym, i w internecie, i wśród różnych środowisk demokratycznych. Chętnie biorę w tym udział i zapraszam.
 • Nasz kolega Kajetan D’Obyrn został zwolniony ze stanowiska Prezesa Kopalni Soli Wieliczka, mimo że był powszechnie postrzegany jako fachowiec, ekspert i dobrze zarządzający tą instytucją. Głównym argumentem przeciw było, że jest związany z PO. Takie przyszły czasy. Przypomina mi się film z końca czasów komuny, gdzie obowiązywała zasada „fachowiec, ale bezpartyjny więc nie może …” . Historia kołem się toczy.

Pozdrawiam wszystkich, coraz w większej ilości czytelników tegoż Newslettera.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Kraków i jego finanse - okręt z coraz mniejszym zapasem paliwa [ więcej ]
 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >