Newsletter – 25 czerwca 2018

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 r.

Kolejny Newsletter i najważniejsze sprawy: absolutorium z wykonania budżetu za 2017 rok, ale i ważna, obszerna sesja, także i arcyważny plan dla wielu miejsc w Krakowie. Również sprawa wyborów samorządowych i głównych tez programowych na najbliższe wybory. Zaczynamy od skrótów, potem rozwinięcie, zaczynamy od spraw samorządowych, potem polityczne:

Skrót spraw samorządowych:

 • Bardzo obszerna i ważna, podwójna sesja Rady Miasta Krakowa.
 • O absolutorium i sprawozdaniu z wykonania budżetu.
 • Arcyważny plan miejscowy „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”.

Skrót spraw politycznych:

 • Samorządowa, wyborcza ekonomia czarno na białym.
 • Jeżeli razem to razem programowo.
 • Pilnujemy Wolnych Wyborów.

Rozwinięcie spraw samorządowych:

 • W najbliższą środę dwie ważne, można powiedzieć, arcyważne sesje Rady Miasta. Na pierwszej pierwsze czytanie sprawozdania z wykonania budżetu, zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu za 2017 rok, ale i udzielenie Prezydentowi absolutorium z wykonania budżetu. To najważniejsze. Ale i wiele spraw bardzo ważnych – nowelizacja statutów dzielnic, aby była możliwość elastycznego ustalania terminu wyborów dzielnicowych, ogromnie ważna sprawa miejscowego planu „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa” pozwalającego ochronić ponad 100 ważnych dla Krakowa miejsc przed zabudową, sprawa ochrony Zakrzówka, sprawa bezpłatnych przejazdów w związku ze smogiem, ważna sprawa ulg podatkowych dla inwestorów w Krakowie, ważna restrukturyzacja ZIKiT – powołanie Zarządu Transportu Publicznego, kilka miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego, kilka ważnych rezolucji ws. alkoholowych, ws. Zakrzówka, ws. zmiany prawa dla wynajmu krótkoterminowego. I druga sesja – na której radni przyjmą sprawozdanie z wykonania budżetu, ale i absolutorium z wykonania budżetu dla Prezydenta. To będą najbardziej pracowite i znaczące sesje w tym, 2018 roku.
 • Udzielenie absolutorium z wykonania budżetu dla Prezydenta Miasta, zatwierdzenie sprawozdania finansowego i sprawozdania z wykonania budżetu to kluczowe coroczne sprawy. Ocenę wykonania budżetu przedstawiłem w poprzednim newsletterze, jest zdecydowanie więcej plusów niż minusów, widać zagrożenia, ale przede wszystkim są to zagrożenia wynikające z zewnętrznych okoliczności. Biorąc pod uwagę skalę wykonania budżetu, poważne plusy tego wykonania, na które zresztą PO miało znaczny wpływ (dochody z PIT) i stosunkowo niewielkie minusy, na które w ogromnej większości Miasto wpływu nie miało, biorąc pod uwagę wnioski Komisji Rewizyjnej, wnoszącej o zatwierdzenie sprawozdania z wykonania budżetu i udzielenie Prezydentowi absolutorium z tego wykonania, biorąc pod uwagę, że PO i Prezydent są w podpisanej od 2014 roku koalicji, w której zatwierdzenie tych spraw jest sprawą wagi koalicyjnej – sprawa udzielenia absolutorium wydaje się oczywista.
 • Jednym z najważniejszych tematów najbliższej sesji będzie projekt miejscowego planu „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa”. Te sporo ponad 100 miejsc w Krakowie, które miałyby być chronione przez ten plan, to miejsca zaznaczone w studium zagospodarowania przestrzennego jako punkty – tereny zielone, przyrodniczo chronione. To oznacza, że jeżeli jakikolwiek plan miałby obejmować te tereny – to musiałby je chronić. I odwrotnie – jeżeli ktokolwiek chciałby te tereny zabudować – to musiałby doprowadzić do nieuchwalenia tego planu i zabudowywać wg decyzji wzizt, które, niestety, nie muszą być zgodne ze studium. Wiele się mówi o tzw betonowaniu Krakowa. I właśnie ta sprawa – miejscowy plan  „Dla wybranych obszarów przyrodniczych miasta Krakowa” jest wielkim, najważniejszym w tej kadencji probierzem, miernikiem tego, czy jako samorząd chcemy te obszary przyrodnicze chronić, czy też jedno mówimy (że przeciw „betonowaniu”, że za ochroną terenów przyrodniczych), a drugie robimy (nie chronimy takich terenów). To w sprawie „betonowania”, to w sprawie ochrony terenów zielonych najważniejsza uchwała tej kadencji. Popatrzmy dokładnie, co się będzie działo…

Sprawy polityczne:

 • Wiele się mówi o opłacalności lub nieopłacalności wspólnych list koalicji obywatelskiej Jacka Majchrowskiego w Krakowie. Jedni mówią, że lepiej iść razem, bo co prawda tracimy polityczną identyfikację i związane z tym korzyści, ale zyskujemy większą ilość głosów. Inni mówią, że lepiej iść do wyborów do Rady Miasta Krakowa osobno, z własnymi kandydatami, a potem w drugiej turze się dogadywać. I jedni, i drudzy  opierają swoje oceny na intuicji i przewidywaniach. Sam też mam swoje przewidywania. Moje przewidywania opierają się na bieżących sondażach ale i trendach wyborczych od 2010 roku. Poniżej efekty tej analizy, takiego, mam nadzieję, political fiction: 
  I wnioski:

  • Praktycznie w każdym wariancie „uzysk” koalicji jest większy niż osobne komitety wyborcze.
  • Praktycznie w każdym wariancie poza koalicyjnymi, Komitet A uzyskuje większość w RMK.
  • Jeżeli ktoś ma inne wnioski-niech postawi swój autorytet, bo komitety B i C mają do stracenia wszystko i jeżeli się na wariant nie-koalicyjny zdecydujemy a efekty będą takie, jak w pkt 2 to kto „straci” polityczną  głowę za katastrofę polityczną w Krakowie , za 5-letnie rządy komitetu A ? . No, chyba, że „panowie, nic się nie stało….”
  • Wg moich wyliczeń sprawa jest oczywista, no chyba ,że mamy inne wyliczenia. Ale w polityce jak w biznesie, trzeba być przygotowanym na  złe warianty !
 • Główne założenia programowe ewentualnej wspólnej koalicji?
  Jeżeli myśleć o wspólnym działaniu w następnej kadencji, to najważniejszym jest wspólny program, wspólne cele, wspólne zasady działania. PO w tej sprawie przygotowało deklarację programową, ale od 2016 roku wiele się zdarzyło. Warto odświeżyć te zapisy, warto je zaktualizować. Naszym celem jestnowoczesny, atrakcyjny dla swoich mieszkańców, ale i gości Kraków, miasto jak Lyon, Mediolan czy Monachium, miasto zrównoważonego rozwoju, miasto nowoczesnej przedsiębiorczości, ale szanujące przedsiębiorczość klasyczną, miasto kultury, innowacji, nowoczesności, miasto otwarte, rozmawiające ze swoimi mieszkańcami”. Jednak obok wizji, celów i światłych obietnic warto pokazać sposoby dojścia do tych wartości.
  Wydaje się, że są dwa bardzo ważne narzędzia dojścia, wiarygodne dla Platformy i nie do przyjęcia dla przeciwników. Pierwsze to decentralizacja, czyli przekazanie znacznych kompetencji (także rozłącznie) do dzielnic, na poziom budżetu obywatelskiego, czy inicjatyw lokalnych. To kluczowe dla rozwoju krakowskiej metropolii działanie, kluczowe wyborcze i polityczne założenie. I drugie to tworzenie infrastruktury finansowej Miasta. To nowoczesne narzędzia finansowania rozwoju i działań bieżących, to czytelne informowanie i włączenie mieszkańców w konsultacje i decyzje finansowe, to nowoczesne instytucje finansowe z udziałem Krakowa. Kiedyś robiliśmy w Krakowie Krakowski Holding Komunalny, który dał ponad 150 mln zł efektów, robimy teraz Kartę Krakowską, która powinna dać znaczące finansowe efekty i teraz czas na kolejne ważne działania. Niektórzy, ja nie, mówią, że program wyborczy to zbyteczne zobowiązanie, ale to właśnie wizja Krakowa spowoduje, że ktoś te wybory wygra. My mamy wizję, mamy cele, mamy plany realizacyjne. Teraz jest czas abyśmy to zebrali i pokazali, najwyższy czas… Panowie liderzy, do roboty!
 • Kiedyś PiS kwestionował wyniki wyborów samorządowych i dla zabezpieczenia pewności, że wybory są OK – stworzył ruch obrony wyborów. Obecnie środowiska opozycyjne wobec PiS czując podobne zagrożenie, tworzą Woluntariuszy Wolnych Wyborów, czyli grupę osób, które będą pilnować poprawności wyborów samorządowych. Teraz odbywa się pierwsze szkolenie i widać, że przy potrzebie ponad 5 tysięcy WWW – takich szkoleń będzie więcej i więcej. Zapraszamy…

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >