Newsletter – 23 kwietnia 2018

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2018 r.

Witam wiosennie czytelników Newslettera i zapraszam do cotygodniowej lektury. Jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie, najpierw sprawy samorządowe, potem platformerskie.

Skrót spraw samorządowych:

 • W środę kolejna sesja Rady Miasta. W planie bardzo dużo ważnych spraw, w tym odstąpienie od sporządzania planu Kliny Południe, Cracoviae Merenti, Honorowe Obywatelstwa, nowe nazwy w Krakowie, zmiany programu antyalkoholowego, dokończenie spraw Karty Krakowskiej, ale i próba wprowadzenia inicjatywy obywatelskiej ws. in vitro.
 • Inicjatywa obywatelska ws. in vitro musi i powinna być omówiona. To prawo obywateli zgłaszania swoich spraw i obowiązek samorządu ich rozpatrzenia.
 • Nowi Honorowi Obywatele Miasta Krakowa – prof. Janusz Skalski i Biserka Rajcić.
 • Na sesji „podziękowanie za wiosnę Solidarności” – ponadpolityczne podziękowanie dla bohaterów strajku w Nowej Hucie 1988 – zwanego Wiosną Solidarności.
 • Karta Krakowska – lepsze jest wrogiem dobrego.

Skrót spraw platformerskich:

 • Z dawna oczekiwane i bardzo krótkie posiedzenie zarządu krakowskiej PO. Kolejne i krótkie posiedzenie Rady Powiatu Krakowskiej PO.
 • Czy będzie w Krakowie koalicja?

I szersze omówienie spraw samorządowych:

 • W środę kolejna i bardzo obszerna sesja Rady Miasta Krakowa. W programie 2. czytanie uchwały ws tańszych biletów dla mieszkańców/podatników, sporo zmian budżetowych i w zakresie mienia, ale i nazwanie miejsc w Krakowie imionami ludzi spoza Polski, ale dla Polski działającymi: Pala Telekiego, węgierskiego polityka, pomagającego Polsce i Jana Turaszwilego – gruzińskiego żołnierza walczącego za Polskę. Mamy jednoroczną zmianę zasad przyznawania Cracoviae Merenti, nie będzie w tej kadencji złotego medalu, jest propozycja dodoatkowych 3 brązowych. Jest sprawa podziału Krakowa na obwody do głosowania, jest zmiana, ważna zmiana Miejskiego Programu Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, są dwie rezolucje, ws. leczenia protonowego i ws. zwrotu krakowskich kamienic. Będzie też odstąpienie od sporządzania miejscowego planu Kliny Południe, to jeden z ruchów zabezpieczających przed „betonowaniem” Klinów. Planowane są także wprowadzenia uchwał ws. Honorowych Obywatelstw oraz ostatni raz zgodnie ze statutem wprowadzenie do 1. czytania inicjatywy obywatelskiej ws. in vitro. Będzie wybór przewodniczącego Komisji Nadzwyczajnej, będzie także, po blamażu z odrzuceniem statutu tylko w jednej dzielnicy, próba powołania zespołu, mającego zmieniać statuty dzielnic. Dużo ważnych spraw.
 • W środę po raz ostatni zgodnie ze statutem (a mówi on, że projekt uchwały zgłoszony formalnie przez mieszkańców powinien odbyć pierwsze czytanie do 3 miesięcy od daty zgłoszenia projektu), będzie podjęta próba wprowadzenia i omówienia obywatelskiego projektu uchwały ws finansowania projektu in vitro w Krakowie. Można w tej sprawie (in vitro) mieć różne zdania, ale nie można odmawiać mieszkańcom prawa do rozpatrzenia ich projektu. Niestety, taka obstrukcja ma w Krakowie od kilku tygodni miejsce. Spróbujemy ostatni raz zwyczajnie, potem przed nami nadzwyczajne rozwiązania.
 • W środę będzie też próba uchwalenia nadania dwóm ważnym osobom tytułu Honorowego Obywatela Miasta Krakowa. Takim Honorowym Obywatelem będzie prof. Janusz Skalski – światowej sławy wspaniały lekarz, kardiochirurg dziecięcy. Brawo Panie Profesorze. Drugim Honorowym Obywatelem będzie Pani Biserka Rajcić, serbska tłumaczka, autorka wielu wzruszających dzieł o Polsce, nasz wielki ambasador Rzeczpospolitej i Krakowa w świecie. Brawo!
 • Na środowej sesji będziemy chcieli podziękować uczestnikom i twórcom tzw. Wiosny Solidarności tzn. wielkiego, ważnego, choć wtedy stłumionego strajku robotników Nowej Huty w kwietniu 1988 roku. Ten strajk, mimo stłumienia przez władzę, był ogromnie ważnym sygnałem, że społeczeństwo ma dość ówczesnej władzy i prędzej czy później wymusi zmiany. Będziemy gościć bohaterów tamtych czasów, będą mówić o tamtych czasach, będziemy im dziękować. To podziękowanie w imieniu krakowskiego samorządu, można powiedzieć w imieniu krakowskich mieszkańców będą składać najmłodsi radni Stołeczno-Królewskiego Miasta Krakowa z wszystkich politycznych środowisk samorządu. Chcemy, aby to wydarzenie, to podziękowanie było pokazaniem zgody samorządu ponad politycznymi podziałami. Możemy się w wielu sprawach różnić, ale wobec bohaterów historii, także tej najnowszej, wspólnie możemy dziękować ! Kraków dziękuje za „Wiosnę Solidarności”.
 • W środę na sesji uchwalamy nowe, tańsze o 20%, taryfy biletowe w komunikacji miejskiej dla mieszkańców/podatników Krakowa. To kolejny ważny krok wdrażania Karty Krakowskiej, pakietu preferencji dla mieszkańców/podatników w Krakowie. To jeden z najważniejszych projektów Krakowa. I jak zawsze dobre jest wrogiem lepszego. Mamy projekt nowych taryf, wiemy ile będzie to kosztować i jakie organizacyjne działania trzeba zrobić. Są jednak pomysły na rozszerzanie tych zmian. Teraz pomysł na rozszerzania zmian na trasy aglomeracyjne, mówi się o rozszerzaniu zmian na bilety jednorazowe. I owszem, prędzej czy później to można i trzeba zrobić. Ale jesteśmy przygotowani i organizacyjnie i finansowo tylko na założone w uchwale zmiany. Może tak się zdarzyć, że rozszerzenie zmian spowoduje negatywne skutki i ekonomicznie i organizacyjne. Tak czasem jest, że dobre jest wrogiem lepszego. Róbmy Kartę Krakowską krok po kroku, ewolucyjnie, a nie rewolucyjnie. Rewolucje zawsze kończą się katastrofami, a ewolucje pozwalają się przygotować na konsekwencje. 

I sprawy platformerskie:

 • Odbyło się z dawna oczekiwane posiedzenie zarządu krakowskiej PO. To było najkrótsze posiedzenie zarządu PO, w którym uczestniczyłem. Krótkie, merytoryczne wypowiedzi, sprawne prowadzenie, brak wątpliwości i szerszych wystąpień, treściwe podsumowanie. Bardzo sprawnie. Podobnie Rada Powiatu, bardzo krótka, treściwa, merytoryczna.
 • Czy w Krakowie możliwa jest koalicja? Czy będziemy mieli wspólne listy: PO, Nowoczesna, Lewica, środowisko Prezydenta Jacka Majchrowskiego? Czy będziemy mieli wspólnego kandydata na Prezydenta? Czy możliwa jest koalicja, formalna koalicja w Radzie Miasta, co pozwoliłoby m.in. na omawianie obywatelskich projektów uchwał na posiedzeniach Rady Miasta? Czy środowiska polityczne w Radzie, czy radne niezależne są skłonne do takich działań? Czy potrafimy już teraz działać wspólnie? Pytania, na które są konieczne szybkie odpowiedzi !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >