Newsletter – 22 stycznia 2018

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2018 r.

Kolejny newsletter o sprawach samorządowych i platformerskich. Zaczynamy od skrótów, a potem rozwinięcie. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 • Ciekawa sesja Rady Miasta Krakowa, sprawy dotyczące mienia, zamknięcie sprawy Bezpiecznego Krakowa, nowoczesne podejście do szkoły zawodowej na Grzegórzkach, miejscowe plany na Stradomiu, Las Borkowski, wreszcie uchwalamy plan dla Cechowej-Tuchowskiej, i wreszcie rozpoczęcie prac nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego. Będzie też podsumowanie Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 roku.
 • Miejscowy plan Tuchowska-Cechowa, wspólny udział i próba przyspieszania.
 • Spotkanie we Wróblowicach ws. projektu przebudowy ulicy Niewodniczańskiego – czwartek 25 stycznia, godz 19, Dom Kultury we Wróblowicach.
 • Zamieszanie klubowe.

Sprawy platformerskie:

 • Po zarządzie PO.
 • Pierwszy krok współpracy – Deklaracja Krakowska.

Sprawy samorządowe w rozszerzonym zakresie:

 • W środę ciekawa sesja Rady Miasta Krakowa. Zamykamy głosowaniem sprawę programu Bezpieczny Kraków, było sporo zastrzeżeń, ale żadnych poprawek nie było. Mamy w programie likwidację szkoły przy ul. Rzeźniczej, ale ta likwidacja oznacza wielką szansę dla szkoły zawodowej prowadzonej przez krakowskie środowiska rzemieślnicze. Znakomita sprawa. Na sesji przegłosowujemy miejscowe plany, zaczynamy uchwalanie planu Stradom, ale i przystępujemy do planu Las Borkowski. Rozpoczynamy pracę nad nowym studium zagospodarowania przestrzennego, z jednej strony jest to realizacja obietnic planistycznych, z drugiej szansa dla wielu, ale i dla wielu spraw zagrożenie. Na sesji spróbujemy podsumować stan realizacji Strategii Rozwoju Krakowa z 2005 roku. Z jednej strony bardzo dużo się udało, szczególnie w zakresie kluczowych inwestycji metropolitalnych i działań gospodarczych. Mamy zbudowane Centrum Kongresowe, Halę Sportowo-Widowiskową, Ekospalarnię. Mamy nowe linie tramwajowe na Ruczaj i Rybitwy, mamy rozwinięte linie Szybkiej Kolei Aglomeracyjnej, szczególnie na Balice, mamy nowe obszary rozwoju, powoli, ale stanowczo rozwijają się nowe obszary strategiczne. Ruszyliśmy też z małymi lokalnymi inwestycjami, domami kultury, muzeami, centrami seniora, przedszkolami, żłobkami, szkołami, obiektami sportowymi. Oczywiście wiele też się nie udało, nie oszacowaliśmy właściwie swoich możliwości, stąd brak realizacji części założonych projektów.
 • W środę pierwsze czytanie uchwały ws miejscowego planu Tuchowska-Cechowa. Sam w lipcu 2015 doprowadziłem do uchwalenia przystąpienia do tego planu. Cieszę się, że tak się dzieje. Niektórzy chcą, aby plan został uchwalony na jednej sesji, czyli powtórnie wprowadzony do drugiego czytania, ale jak zawsze wiążą się z tym plusy i minusy. Jeżeli miałoby się okazać, że rzeczywiście istnieje ryzyko uprawomocnienia decyzji administracyjnych, to lepiej rzeczywiście uchwalić plan w tym samym dniu. Zobaczymy.
 • W lipcu 2016 roku na prośbę radnej z Wróblowic Jadzi Szarek spotkałem się z grupą mieszkańców z ulicy Niewodniczańskiego. Przeszliśmy się tą ulicą i rzeczywiście ta modernizacja wydaje się konieczna. Na rok 2017 udało się znaleźć w budżecie środki na koncepcję i projekt tej modernizacji. I teraz ten projekt jest gotów do zaprezentowania i konsultacji społecznych. I w tej sprawie organizuję spotkanie z mieszkańcami Wróblowic. Na mojej stronie znajdują się też elementy tego projektu aby zainteresowani mogli się zapoznać. Po poprzednim spotkaniu ws przebudowy Myślenickiej spotkałem się z ogromnym zainteresowaniem mieszkańców, wielu pytało mnie mailowo czy telefonicznie o szczegóły, wielu prosiło o kontakt i rozmowy. Mieszkańcom Swoszowic, zainteresowanych przebudową Myślenickiej dziękuję za zainteresowanie, a mieszkańców Niewodniczańskiego zapraszam na spotkanie – czwartek 25 stycznia, godz 19, Dom Kultury we Wróblowicach. Więcej informacji znajdą Państwo w aktualnościach >>
 • Po zamieszaniu sejmowym ws. głosowań nad dopuszczeniem do dyskusji ws. projektów liberalizujących i zaostrzających prawo aborcyjne nastąpiło zamieszanie klubowe. Z uczestnictwa w Platformie Obywatelskiej zrezygnowała Ania Szybist, ale zgłosiła akces do Klubu Radnych PO. Wydaje się więc, że mimo zamieszania Klub Radnych PO dalej będzie liczył 15 osób, razem z nami głosują w większości spraw Marta Patena i Małgosia Jantos. Razem z 6 członkami Klubu Radnych Przyjazny Kraków mamy bezpieczną 23-osobową większość. 

Sprawy Platformerskie:

 • Odbyło się kolejne, praktycznie pierwsze w tej kadencji, posiedzenie Zarządu Krakowskiego PO. Sprawnie podzieliliśmy zadania i ustaliliśmy plany, to dobrze. Będzie wiele kontynuacji, centrum programowe, spotkania tematyczne, spotkania towarzyskie. To też dobrze. Myślę, że warto będzie wymyślić kilka ważnych nowych rzeczy. Z racji zainteresowań Przewodniczącego zarządu widzę szansę na szersze pokazanie projektów decentralizacyjnych w samorządzie. Chciałbym też, aby udało się wśród członków krakowskiej PO wdrożyć możliwość szybkiego badania opinii naszych członków w ważnych bieżących sprawach, ale i wdrożyć system szybkiego reagowania członków krakowskiej PO na różne wydarzenia. Jest nas na tyle dużo, że powinniśmy być znaczącą grupą w mediach społecznościowych. Trzecią nową i konieczną sprawą wydaje się konieczność zmian w strukturze krakowskich kół PO. Ale najważniejsze wydaje się dobre przygotowanie do wyborów samorządowych, zarówno na poziomie dzielnic, miasta jak i prezydenckim. To jest najważniejsze.
 • Na posiedzeniu zarządu mówiliśmy też o ewentualnej Deklaracji Krakowskiej – wspólnej deklaracji współpracy krakowskich środowisk politycznych i obywatelskich. Taka deklaracja byłaby dobrym krokiem w kierunku budowania szerokiej koalicji politycznej i obywatelskiej powoływanej w celu wygrania wyborów samorządowych w Krakowie i wspólnego służenia krakowskim mieszkańcom w następnych kadencjach samorządu. Jestem zdecydowanie za takim rozwiązaniem i za wykonaniem realnego pierwszego kroku w postaci Deklaracji Krakowskiej. Razem zdziałamy więcej i osiągniemy sukces. Czego Państwu i sobie życzę.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >