Newsletter – 22 października 2018
Ostatnia aktualizacja: 22.10.2018 r.
Witam świeżutko po 1. turze wyborów samorządowych. Wybory wyborami, ale życie idzie i tak. Najpierw więc o bieżących sprawach samorządowych, w tym o najbliższej Radzie, potem o wynikach wyborów, a potem o sprawach platformerskich. Zaczynamy jak zawsze skrótami.
Sprawy samorządowe:
- Pierwsza tura wyborów samorządowych to rozstrzygnięcie składu Rady Miasta. Wiemy już praktycznie jak jest. To też prolog wyborów prezydenckich. Wiemy, jak jest, a jest tak, jak się spodziewaliśmy. Rozstrzygnięcie wyborów do Rady to też udział mojej osoby w następnej Radzie Miasta. To będzie moja siódma kadencja i mnóstwo pomysłów na przyszłość.
- Obok wielkich spraw, obok wyborów samorządowych dzieją się rzeczy prozaiczne, jak jedna z ostatnich w tej kadencji sesja Rady. W porządku obrad sporo spraw budżetowych, mieniowych, ale i planistycznych.
- Będzie na koniec prosta sprawa zmiany statutu Młodzieżowej Rady Krakowa.
- Ostrzegaliśmy przed populizmem, ale niewielu chciało słuchać.
Sprawy Platformerskie:
- Przed wyborami Platforma pokazała swój program wyborczy w Krakowie. Ja chciałem zaakcentować sprawy decentralizacji, otwartych i bezpiecznych finansów i nowoczesnego inteligentnego miasta.
- Platforma zatwierdziła swoje listy do dzielnic.
- Co dalej Platformo ?
I rozwinięcie
- Wiemy już, że będzie 2 tura wyborów prezydenckich i jest ogromna szansa na zwycięstwo Pana Prof. Jacka Majchrowskiego. Ponad 10% przewaga i profil elektoratu kandydatów, którzy nie przeszli do 2. tury to wskazuje. Ale trzeba być czujnym i walecznym. Będziemy wspomagać Pana Prezydenta, aby udało się wygrać kolejną kadencję.
- Najbliższa sesja Rady Miasta w środę, na sesji szereg spraw planistycznych, w tym uchwalenie planów „Daszyńskiego”, „Łąki Nowohuckie”. Mamy finalizowanie kilkunastu spraw w zakresie mienia, mamy finalizowanie kilku spraw budżetowych. Nazywamy skwer imieniem Pilota Pirxa, bohatera powieści światowej sławy futurologa i pisarza fantastyczno-naukowego, Honorowego Obywatela Miasta Krakowa, Stanisława Lema. Mamy też zmianę uchwały ws. Młodzieżowej Rady Krakowa.
- Na koniec kadencji zmieniamy nieznacznie, na wniosek młodzieży z Młodzieżowej Rady Krakowa, uchwałę w sprawie MRK. Porządkujemy kilka spraw, nadajemy oczekiwane uprawnienia, realizujemy sensowne postulaty członków Młodzieżowej Rady Krakowa. To będzie ładny akcent na koniec tej kadencji, kadencji dobrego funkcjonowania Młodzieżowej Rady Krakowa. Kadencji, w której MRK zorganizowała ogólnopolską konferencję Młodzieżowych Rad i pokazała się wśród innych młodzieżowych rad z jak najlepszej strony.
- We wtorek odbyła się konferencja prasowa organizowana przez osoby poczuwające się do szczególnej odpowiedzialności za finanse Krakowa: Przewodniczącego Rady Miasta, Przewodniczącego Komisji Budżetowej i Przewodniczącego Komitetu Audytu Krakowa. Na konferencji pokazaliśmy skutki finansowe i merytoryczne proponowanych przez kandydatów na prezydenta Miasta propozycji. W sprawie bezpłatnej komunikacji wytłumaczyliśmy, dlaczego Kraków nigdy nie będzie Tallinem (bo udział dochodów z biletów w Krakowie jest na poziomie 55%, a w Tallinie 20%, więc darmowe bilety to dużo większy wysiłek miasta, ponad 3x większy niż w Tallinie), pokazaliśmy, jakie dramatyczne konsekwencje będzie miała likwidacja części spółek, a także z czym dramatycznym wiążą się pomysły budowy metra czy kolei miejskiej. Jednak krakowskich mediów w znacznej mierze te bardzo poważne ostrzeżenia nie zainteresowały. Podobnie kiedyś było z przewalutowaniem, gdzie najpierw to wielu nie interesowało, a zainteresowało potem jedynie ze względów politycznych. Trochę żal, że krakowskie media nie komentują takich ważnych spraw. Więcej o konferencji tutaj >>
Sprawy Platformerskie:
- Jako Krakowska Platforma Obywatelska pokazaliśmy nasz, platformerski program, przygotowany onegdaj w ramach Krakowskiego Centrum Programowego. Najważniejsze kierunki to decentralizacja, otwarte i bezpieczne fiananse, nowoczesne i inteligentne miasto. Decentralizacja to z jednej strony znaczące zwiększenie kompetencji i środków finansowych dla dzielnic, a z drugiej znaczące wzmocnienie partycypacji obywatelskiej. Otwarte i bezpieczne finanse to z jednej strony w pełni czytelne i wspólnie tworzone dokumenty, a z drugiej szukanie nowych i już określonych źródeł finansowania. Nowoczesny i inteligentny Kraków to różnorakie pomysły na unowocześnienie działań miasta i dużo działań oszczędnościowych.
- Jako Platforma Obywatelska zdecydowaliśmy o kandydatach w wyborach do Rad Dzielnic. Przyjęto wcześniej założenie, że jeżeli ktoś z PO chce kandydować to ma preferencje w uzyskaniu miejsca. Trochę dziwne w tym kontekście były propozycje albo przeniesienia dobrej potencjalnej kandydatki z Ruczaju do Tyńca, czy też forsowanie osoby, co do której były zastrzeżenia. Przyjdzie czas na spokojniejszą ocenę propozycji.
- Pewnie po wyborach podsumujemy nasze, platformerskie działania przedwyborcze. Było wiele dobrych, dobrze zorganizowanych i skutecznych działań, była zgoda i wspólnota, ale też było trochę działań dziwnych, krytykowanych i kwestionowanych. Najważniejsze jest zwycięstwo i to osiągane w niezłym stylu.
Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie
« Podziękowania za kampanię wyborczą. · Podziękowania powyborcze »