Newsletter – 22 maja 2017

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2017 r.

Już ponad połowa maja, ciepło i zimno na zmianę, i moje kolejne sprawozdanie. Najpierw skróty, potem rozwinięcie.

Skrót spraw samorządowych:

 • Sesja Rady Miasta – sprawy budżetowe, planistyczne, nowelizacja Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, zastaw na akcjach Spółki Trasa Łagiewnicka.
 • Zielone krakowskie pomysły – stare i nowe, konkretne i systemowe, czyli i o Lasu Borkowskim i o planach wydzielenia w budżecie środków na tereny zielone.
 • Presja ma sens – o działaniach samorządowych w celu zatrzymania złych samorządowych pomysłów Rządu.
 • Solidarność o smogu, czyli zaproszenie na czwartek 25 maja o godz 18.00 do Muzeum PRL.

Skrót spraw Platformerskich:

 • Zarząd Krakowskiej PO.
 • Powrót do Forum Gospodarczego PO i pomysły na przyszłość.

Sprawy samorządowe:

 • Na środowej sesji wiele spraw, najważniejsze to przyjęcie nowelizacji Programu Gospodarki Niskoemisyjnej, gdzie aktualizujemy plan działań i skutki poczynionych wcześniej działań. Dużo się w tym zakresie działo. Na sesji ważna decyzja przybliżająca uruchomienie projektu Trasy Łagiewnickiej, czyli zgoda na zastaw rejestrowy i finansowy na akcjach spółki. Sama spółka ma niewielki kapitał, pożyczane są znaczne środki, stąd to oczywiste zabezpieczenie. Na sesji stanęła też sprawa wprowadzenia zintegrowanej promocji działań ekologicznych, a także wydzielenia w budżecie osobno środków na wykup terenów zielonych. Przyjęliśmy też apel do władz RP w sprawie obrony samorządności.
 • W sprawach zielonych ostatnio zaproponowano kilka pomysłów systemowych i konkretnych. Z systemowych warto podkreślić pomysły radnych PO (Olek Miszalski) wprowadzania do budżetu środków osobno na wykup terenów zielonych. Obecnie są one w jednym „worku” z innymi dotyczącymi terenów zielonych (np. zagospodarowywanie), rozdzielenie spowoduje lepszą orientację w tym zakresie. Drugi pomysł systemowy to wspólne zintegrowane działania promocyjne w zakresie ekologii. Z konkretnych to walka  (zapoczątkowana przez Dominika Jaśkowca) o wykup Lasu Borkowskiego. Kiedyś udało się, z dużych terenów,  wykupić Zakrzówek, z małych – Park Duchacki. Kraków coraz więcej robi i będzie robił w zakresie terenów zielonych.
 • Na ostatniej sesji, wzorem wielu, kilkuset samorządów w Polsce, przyjęliśmy rezolucję-apel do władz RP w sprawie obrony samorządności. W rezolucji Rada Miasta Krakowa w pełni akceptuje i popiera treść przyjętą przez przedstawicieli środowisk samorządowych zgromadzonych w dniu 16 marca 2017 r. w Warszawie, czyli Apel dotyczący obrony samorządności w Polsce i przyjętej tam Karty Samorządności. Jak napisano w uzasadnieniu: Około półtora tysiąca samorządowców z całej Polski wzięło udział w odbywającym się 16 marca w Warszawie Forum Samorządowym pod hasłem „Twój los w Twoich rękach”. Forum zostało zorganizowane przez Związek Miast Polskich, Związek Gmin Wiejskich RP, Unię Metropolii Polskich, Związek Województw RP, Związek Powiatów Polskich, Unię Miasteczek Polskich oraz Ogólnopolskie Porozumienie Organizacji Samorządowych. Wypracowana wspólnie treść poniższych dokumentów przypomina podstawowe zasady ustroju Państwa Polskiego i rolę samorządów w budowaniu porządku demokratycznego. Jak wiemy, władze zrezygnowały już z forsowania ograniczenia możliwości kandydowania po dwóch kadencjach wstecz. Jak widać – presja ma sens i pozwala zrozumieć swoje błędy.
 • Zapraszam na spotkanie organizowane w ramach stowarzyszenia „Sieć Solidarności” pod nazwą „Zrozumieć smoga”. W czwartek 25 maja o godz 18.00 w Muzeum PRL pokażemy kolejną odsłonę spraw smogowych, w tym co zrobiono, jakie są efekty działań antysmogowych, jakie są plany i jakie ograniczenia. Zapraszamy, będzie ciekawie.

Sprawy Platformerskie:

 • W piątek odbyło się kolejne spotkanie Zarządu Krakowskiej PO. Rozmawiano o ostatnich działaniach, o zbieraniu podpisów pod wnioskiem referendalnym ws. powstrzymania reformy edukacji, rozmawiano o sprawach Miasta Krakowa i wyborów samorządowych, rozmawiano o Marszu Wolności i czekających nas działaniach politycznych. Dobrze, że regularnie i merytorycznie się jako zarząd spotykamy, dobrze by było, aby zarząd był dla krakowskiego środowiska PO szerzej reprezentowany.
 • Chcemy wznowić działania Forum Gospodarczego Platformy Obywatelskiej w Krakowie. Kiedyś takie forum spotykało się regularnie, wypracowywało ważne stanowiska. To właśnie z tego środowiska w 2010 roku i potem wyszły znaczące programy miejskie jak Program Wspierania Przedsiębiorczości i Rozwoju Krakowa, jak Program wspierania branż chronionych i zanikających, jak nasze postulaty ws. VAT. To tam ruszyliśmy z przedsiębiorczością akademicką i start-upami, kiedy jeszcze prawie nikt o tym nie mówił. Janusz Chwajoł, Wojtek Wojtowicz, Jacek Jankowski, Wiesiek Bury, Paweł Węgrzyn i wielu innych to autorzy znaczących w Krakowie w przeszłości działań w zakresie przedsiębiorczości tradycyjnej, ale i nowoczesnej. Ruszamy z Forum 2.0, o odpowiedzialnej sprzedaży alkoholu, o działaniach wobec przedsiębiorczości tradycyjnej, ale i nowoczesnych dziedzin gospodarki. Zapraszamy, będzie ciekawie a pewnie i skutecznie !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2020 rok [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >