Newsletter – 21 maja 2018

Ostatnia aktualizacja: 21.05.2018 r.

Witam przy kolejnym Newsletterze, jak widzę, coraz więcej czytanym i gdzieniegdzie komentowanym. Ten tydzień to przede wszystkim próba odwołania Wiceprzewodniczącego Rady, mam nadzieję, nieudana, wiele spraw samorządowych i wracające echa decyzji Prezydenta Majchrowskiego, ale także „prorocza” zbiórka harcerskich instruktorów Niepodległej. Najpierw jak zawsze skrót, potem rozwinięcie, najpierw sprawy samorządowe, potem polityczne. Zaczynamy:

Sprawy samorządowe:

 • Najbliższa sesja upłynie pod znakiem próby odwołania Pana Wiceprzewodniczącego Jaśkowca. Ale będą też sprawy przyznania medalu Cracoviae Merenti, nazwania Parku Krakowskiego, sprawy termomodernizacji budynków jednorodzinnych, sprawa Miejskiego Komisarza Wyborczego do wyborów do Rad Dzielnic i wiele innych spraw.
 • Odwołanie Pana Wiceprzewodniczącego Jaśkowca to sprawa realnego utrzymania większości w Radzie Miasta, to sprawa polityczna, bo Dominik jest przewodniczącym krakowskiej PO, to dla mnie sprawa honoru, bo Jaśkowiec to nie tylko jeden z najlepszych radnych tej kadencji, ale i osoba, która wiele dla mnie zrobiła. 
 • Dziwne rzeczy dzieją się z rezolucją ws. poszanowania, ochrony i promocji flagi europejskiej. Niby nikt nie jest przeciw, ale rezolucja nie może wejść do porządku obrad.
 • W sobotę i niedzielę w Krakowie „Zbiórka Instruktorów Niepodległej”. 

Sprawy polityczne:

 • Nie milkną echa decyzji Prezydenta Majchrowskiego o kandydowaniu na prezydenta Miasta Krakowa, ale i ewentualności nietworzenia wspólnych list. 

I pełna wersja:

 • W środę kolejna sesja Rady Miasta Krakowa. Będziemy mówić o nadaniu Brązowego Medalu Cracoviae Merenti dla Komitetów Obywatelskich, wielkiego zrywu samorządowego i obywatelskiego w Krakowie, dla Wojciecha Plewińskiego – znakomitego krakowskiego fotografa, dla Antoniego Borgosza – twórcy potęgi najlepszej szkoły technicznej Małopolski, ale i Polski – Technikum Łączności. Będziemy nazywać Park Krakowski imieniem Marka Grechuty, bo przecież „…wiosna, wiosna, wiosna, ach to ty…”. Wraca sprawa termomodernizacji budynków jednorodzinnych. Ważną sprawą będzie wybór Komisarza Wyborczego do wyborów dzielnicowych. Staje sprawa bezpłatnych biletów dla dzieci i młodzieży w okresie wakacji, staje, mimo że autorzy tej uchwały kwestionowali możliwość wdrożenia ulg wynikających z Karty Krakowskiej (choć za tym głosowali). Ulgi biletowe dla podatników to była inwestycja finansowa, wysoce zwrotna, bo dająca możliwość pozyskania nowych podatników, bezpłatne bilety to z punktu widzenia budżetu, wydatek niezwrotny. Na sesji stają też sprawy miejscowych planów – Tonie, Bodzów, Bora Komorowskiego. W tej ostatniej sprawie słychać jakieś dziwne głosy, ale może to złe wiewiórki są… Najważniejszą sprawą jest jednak próba odwołania Dominika Jaśkowca z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa.
 • Odwołanie Dominika Jaśkowca z funkcji Wiceprzewodniczącego Rady Miasta Krakowa to przedziwna sprawa. Pan Dominik Jaśkowiec jest jednym z najlepszych radnych Miasta, bardzo zaangażowanym w sprawy lokalne, ale i mocno zaangażowanym w sprawy ogólnomiejskie. To twórca nowego Statutu Miasta i statutów dzielnic, to autor pomysłów na współpracę z wielką siecią ogródków działkowych, czy umiejętnego wprowadzenia terenów zielonych jako zadań użyteczności publicznej w finansach Krakowa. To przewodniczący krakowskiej Platformy Obywatelskiej. To osoba, która ostatnimi czasy nie miała żadnych poważnych zatargów czy konfliktów. Tym bardziej dziwny jest wniosek o jego odwołanie. Trzeba to odczytywać jako próbę rozerwania przez PiS koalicji współrządzącej Krakowem, trzeba to odczytywać jako próbę przejęcia przez PiS krakowskiego samorządu. Taka jest waga tej decyzji. Dla mnie jest to też i dodatkowa sprawa. Pan Wiceprzewodniczący Dominik Jaśkowiec sam zaproponował utrzymanie funkcji w prezydium Rady, czym dał dowód ogromnej dojrzałości politycznej. To trzeba cenić, bardzo wysoko cenić. I choć się w wielu sprawach różnimy – w najważniejszych jesteśmy tego samego stanowiska. Będziemy bronić Dominika Jaśkowca i go obronimy, będę bronił Dominika Jaśkowca, bo jest jednym z najlepszych radnych tej kadencji Rady Miasta. Obronimy Cię !
 • Kolejną dziwną sprawą jest los rezolucji ws. ochrony, promocji i poszanowania flagi europejskiej. Chyba nikt z radnych nie chce bezcześcić europejskiej flagę, nikt nie chce, aby nie była prezentowana na publicznych budynkach i instytucjach, nikt nie chce jej lekceważenia. Ale grupa radnych z jednego klubu blokuje wprowadzenie tej rezolucji, czasami komentując, że europejska flaga nie potrzebuje ochrony czy promocji, bo jest pokazywana w wielu miejscach. Rzeczywiście jest pokazywana, po pierwszych wpadkach rządowych teraz zawsze w ważnych miejscach są flagi europejskie. Ale flaga Rzeczpospolitej też przecież jest szanowana, a jednak jest promowana, chroniona, także ustawowo. Jesteśmy Polakami, więc naszym obowiązkiem jest szanowanie flagi Rzeczpospolitej i jako Europejczycy mamy podobne prawa, ale i obowiązki.
 • W sobotę w Krakowie odbędzie się ogólnopolska zbiórka Instruktorów Harcerskich Niepodległej Rzeczpospolitej, czyli instruktorów, którzy w latach przed 1989 rokiem stanowili o niezależności Harcerstwa w Polsce. Przyjedzie do Krakowa ponad 200 weteranów harcerskich, będziemy mówić o historii i „tamtych czasach”, ale przede wszystkim będziemy dyskutować o przyszłości. Polskie Harcerstwo zawsze wyprzedzało polityczną rzeczywistość i sam fakt wspólnego dyskutowania instruktorów z różnych środowisk, mimo różnic, jest zapowiedzią szukania wspólnych wartości.

Sprawy polityczne:

 • Nie milkną echa decyzji Prezydenta Majchrowskiego o kandydowaniu na prezydenta w najbliższych wyborach. Sprawą nawet nie jest sam fakt kandydowania, ale forma w jakiej to się stało i zapowiedzi, które z tym się wiążą. Forma to kwestia utrzymywania w kompletnej tajemnicy do ostatniego momentu decyzji, a także sugerowanie, że możliwe jest „przekazanie” władzy Panu posłowi Władysławowi Kosiniakowi-Kamyszowi. Drugą bardzo kontrowersyjną sprawą jest zapowiedź osobnych list komitetu prezydenckiego. Oznaczałoby to, że inne polityczne ugrupowania albo mogą poprzeć kandydaturę i nie wystawiać swojego kandydata albo w pierwszej turze nie popierać kandydatury Pana Prezydenta Majchrowskiego i mieć swojego kandydata na prezydenta. Tak samo kluczową kwestią jak wybór prezydenta jest większość polityczna w Radzie Miasta. W układzie rozproszonym, dwóch lub więcej ugrupowań, mających  w sumie dużo więcej niż PIS oddanych głosów, może okazać się, że mimo tej większości oddanych głosów, to nie pozwoli utworzyć większości w Radzie Miasta i Prezydent będzie miał przeciwko sobie większościowy klub PiS. To będzie częściowe oddanie Krakowa w ręce tego ugrupowania. Warto o tym pamiętać, warto to brać pod uwagę.

Pozdrawiam majowo i instruktorsko !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >