Newsletter – 20 czerwca 2016

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2016 r.

Witam, jak zawsze po niedzieli, aby poinformować, co dzieje się w krakowskim samorządzie i w krakowskiej Platformie. Jak zawsze, najpierw skrót, potem pełna informacja:

 • Zmieniamy skład Komisji Głównej, tak aby realnie przedstawiała ona strukturę polityczną Rady Miasta.
 • W zeszłym tygodniu odbyła się ważna konferencja – Dzielnice naszych marzeń.
 • W tym tygodniu prezentacja uchwały krajobrazowej, pewnie kontrowersyjnej, ale bardzo dla Krakowa ważnej .
 • Kolejna ważna inicjatywa ws. działań antysmogowych – próba wykupu przez Kraków Elektrociepłowni Łęg.
 • Pojawiła się inicjatywa przeprowadzenia referendum, warto się do tego odnieść.

I sprawy Platformerskie:

 • W Warszawie ważna konferencja samorządowa, decentralizacja jest dobra dla Polaków.
 • W Krakowie posiedzenie zarządu krakowskiego PO, a następnie rady Powiatu PO.
 • Ruszyły zespoły programowe Krakowskiego Centrum Programowego.

A teraz pełne rozwinięcie:

 • Odejście z Klubu Radnych PO dwóch radnych, Małgosi Jantos i Marty Pateny spowodowało konieczność zmiany parytetów w Komisji Głównej Rady. Dotychczas Komisja liczyła 14 osób – 6 PO, 6 PiS, 2 Przyjazny Kraków, co dla większości politycznej PO-PK (w Radzie razem 24 osoby) stanowiło większość. Pozostawienie takiej liczebności Komisji przy nowych parytetach oznaczałoby, że PiS mające 19 radnych w komisji miałoby 7 osób, PO i PK razem w Radzie mające 22 osoby, miałoby też 7 osób ( 5 i 2 ). Przy 13-osobowej Komisji PIS 6, PO 5,PK 2, czyli koalicja PO-PK mająca w Radzie większość (22 osoby) miałaby większość w Komisji Głównej.
 • W środę odbyła się, organizowana przez Forum Przyszłości Dzielnic, bardzo ważna i ciekawa konferencja „Dzielnice naszych marzeń” (więcej informacji). W posumowaniu trzeba stwierdzić, że konferencja spełniła oczekiwania, dała bardzo szeroki materiał do dalszych prac nad propozycjami i rekomendacjami dla rozwoju krakowskich (i nie tylko) dzielnic. Chcemy (My, czyli Forum Przyszłości Dzielnic) w czasie wakacji popracować nad tymi materiałami. Chcemy także, z udziałem mediów, ale i wszystkich zainteresowanych, dokonać porównania i zweryfikowania przedstawionych propozycji. Jeden z głównych dylematów, który został na tej konferencji wyartykuowany to pytanie: czy Kraków powinien się rozwijać w oparciu o jedno centrum decyzyjne, dające sprawność, spójność, jednolity poziom obsługi mieszkańców, czy też Kraków powinien stać się policentryczny, zostawiając w głównym centrum sprawy strategiczne, ogólnomiejskie, a pozostałe lokując lokalnie, bliżej mieszkańców, ale i działając drożej, mniej spójnie, dając różny poziom reagowania i wspierania mieszkańców. Jest to jeden z kluczowych dylematów rozwojowych Krakowa. Będziemy o tym dalej rozmawiać!
 • W najbliższą środę, 22 czerwca, o godz. 16 w Sali Obrad Rady prezentacja założeń Uchwały krajobrazowej. To bardzo ważna próba wprowadzenia w Krakowie porządku i estetyki w przestrzeni publicznej. Wiąże się z tym jednak szereg problemów, zagrożeń i ograniczeń. Parę lat temu odbyła się podobna dyskusja ws. tzw. parku kulturowego, bardzo emocjonalnie odrzucanego przez część środowisk, w tym część przedsiębiorców. Jednak po kilku latach okazało się, że był to bardzo dobry krok, przynoszący wszystkim, w tym też przedsiębiorcom, dużą korzyść. Wierzę, że w przypadku uchwały krajobrazowej będzie podobnie.
 • Wiele mówi się o smogu, o zmniejszaniu zanieczyszczeń powietrza w Krakowie. Wiele się mówi, ale, co istotniejsze, wiele się także robi. Przecież to Kraków jest najbardziej zaawansowany w likwidacji palenisk, mamy plan i środki do realizacji tego przedsięwzięcia. Teraz powstała jeszcze jedna, bardzo ważna inicjatywa w walce o czyste powietrze w naszym mieście – zakupu przez Kraków elektrociepłowni w Łęgu. Taki zakup to stworzenie dla Krakowa bezpieczeństwa energetycznego, ale i wspólne, zintegrowane działania wytwórcy ciepła i firmy rozpowszechniającej to ciepło. To większe bezpieczeństwo energetyczne, ale i ekologiczne Krakowa. To bardzo ważna i sensowa inicjatywa, oby się udała !
 • Od jakiegoś czasu coraz głośniej o zbieraniu podpisów w celu przeprowadzenia referendum odwołującego  prezydenta Krakowa. Trzeba się do tego sygnalnie odnieść. Zazwyczaj referendum organizowane jest, kiedy coś nadzwyczajnego się stało, coś co wymaga głosu mieszkańców, przerywającego normalny demokratyczny proces rządzenia. Dlatego, jak pewnie wiele innych osób, zadajmy sobie pytanie co takiego nadzwyczajnego, specjalnego się stało, jakie nastąpiły specjalne okoliczności mają doprowadzić do przerywanie kadencji, zamieszania z tym związanego, wydania olbrzymich pieniędzy mieszkańców i zajmowania się w trakcie kadencji nie sprawami zarządzania miastem, a właśnie sprawami wyborczymi? Czy zarzucanie prezydentowi, że niewłaściwie zajmuje się sprawą smogu, że niewłaściwie gospodaruje przestrzenią Krakowa czy prowadzi, w opinii wnioskujących, złą politykę kadrową jest prawdziwe czy populistyczne? Przede wszystkim jednak, czy uzasadnia właśnie takie nadzwyczajne działania? Szczerze wątpię. Nie wierzę też, że można wykorzystywać do swoich celów ważne zasady demokracji nie patrząc na całokształt, dobro miasta i jego najistotniejsze potrzeby. Wiem, że wiele osób podziela mój pogląd. Kraków nie potrzebuje rewolucji, szczególnie w tych trudnych czasach. A taką rewolucję chce się nam przyszykować. Kraków nie potrzebuje rewolucji tylko możliwości dalszych działań i rozwoju na rzecz jego mieszkańców. Będę o tym pisał dalej w przyszłości.

I krótko sprawy Platformerskie:

 • W poniedziałek w Warszawie ważna konferencja samorządowa, będziemy mówić o ważnych, trudnych sprawach samorządowych. Ja szczególnie zwracam uwagę na konieczność rozdzielenia podejścia do małych samorządów i do dużych miast. W całym świecie funkcjonują tzw. ustawy miejskie albo metropolitalne, uwzględniające zasadnicze różnice w funkcjonowaniu tak różnych samorządów. Ważne i wymagające zmian są sprawy finansowe, dotyczące zasad dystrybucji podatku PIT do samorządów, czy też różnicujące podatek od nieruchomości w zależności od atrakcyjności lokalizacji. Tak funkcjonują samorządy w świecie i w Europie, tak powinny i w Polsce.
 • W czwartek posiedzenie zarządu krakowskiej PO, a następnie posiedzenie Rady Powiatowej PO. Jest kilka ważnych i trudnych tematów, warto porozmawiać i o sytuacji w Radzie Miasta, i o działaniach politycznych, ale i o działaniach programowych PO. Dzieje się też parę ważnych spraw, musimy się do nich odnieść i przygotować. Czekam z nadzieją.
 • Ruszyły zespoły programowe Krakowskiego Centrum Programowego. Sam miałem okazję uczestniczyć w działaniach zespołu finansowego i ws. przedsiębiorczości. Fajne towarzystwo, dużo chęci, sporo oczekiwań. To dobrze, bardzo dobrze. Pamiętać też trzeba, że poza uczeniem się tych spraw trzeba zaproponować rozwiązania merytoryczne, atrakcyjne politycznie, finansowo i społecznie. Liczyć się będzie merytoryczna kreatywność i realne (nie populistyczne) reagowanie na potrzeby, oczekiwania i marzenia.

Przedwakacyjnie pozdrawiam wszystkich.

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >