Newsletter – 2 października 2017

Ostatnia aktualizacja: 02.10.2017 r.

Witam pięknie październikowo. Dziś jak zawsze o sprawach samorządu krakowskiego i krakowskiej Platformy. Jak zawsze najpierw skrót, potem rozwinięcie:

Sprawy samorządowe:

 • Środowa sesja, sprawy wokółbudżetowe, plany, odpowiedź na petycję, zmiany w funkcjonowaniu KHK i sprawy ulic to najważniejsze sprawy sesji.
 • Uchwały wokółbudżetowe i podatek od nieruchomości bez wpływu na aktywność gospodarczą, ale z pomysłem na bardziej sprawiedliwy. Podatek od środków transportu jak zawsze ekologiczny.
 • Największa kontrowersja to sprawa uznania kilku ulic wokół UJ za drogi niepubliczne. 
 • Odpowiedź na petycję ws. deklaracji o przyjęciu rodziny z Aleppo jednomyślnie zarekomendowana, choć nie do końca zrozumiana.
 • Nowy Wiceprzewodniczący RMK – Pan radny Bolesław Kosior.

Sprawy platformerskie:

 • Ostatni rok kadencji, zamieszanie, nieznośna pokusa populizmu i pochwała racjonalności.
 • Konwencja Samorządowa PO – wstępnie o obronie samorządności, ale pozytywnie o decentralizacji, wsparciu NGO, partycypacji, o końcu wielkich infrastrukturalnych reform i o małych lokalnych ojczyznach. Niech u nas będzie jak w Europie: samorządnie, otwarcie, przyjaźnie i z szacunkiem dla wszystkich.

I wersja pełna, rozwinięta. Sprawy samorządowe:

 • W środę odbyła się kolejna sesja RMK. To pierwsze podejście do uchwał wokółbudżetowych, do podatku od nieruchomości, komunikacyjnego, to miejscowy plan dla Azorów, to odpowiedź na petycję ws przyjęcia rodziny z Allepo, to decyzja ws zmian w funkcjonowaniu KHK, to wreszcie decyzje ws uznania niektórych dróg za publiczne, a niektórych publicznych za prywatne. To także wybór nowego Wiceprzewodniczącego Rady Miasta.
 • W zakresie uchwał wokółbudżetowych (podatku od nieruchomości i od środków transportu) dyskutowaliśmy o wpływie podatku od nieruchomości na aktywność gospodarczą. Podatek od nieruchomości to znacząca kwota w budżecie, ponad 500 mln zł, zmian możemy dokonywać w granicach określonych przez rozporządzenie, ale możemy też stosować ulgi. Wszelkie dostępne badania pokazują, że ulgi w podatku od nieruchomości mają minimalny, praktycznie żaden wpływ na aktywność gospodarczą. Wydaje się, że sprawiedliwym byłoby, aby ten podatek był różnicowany mocniej, wręcz strefowany w znacznych granicach. Właśnie szerzej strefowany podatek jest jedną z programowych, finansowych propozycji PO. Na razie jedynie możemy zastosować istniejącą kiedyś w Krakowie i istniejącą w wielu samorządach ulgę inwestycyjną. Kiedyś więcej o tym. Podatek od środków transportu uwzględnia, jak zawsze, ulgi ekologiczne.
 • Największą kontrowersją ostatniego posiedzenia była sprawa uznania kilku ulic (Jagiellońskiej, Gołębiej i Olszewskiego) za ulice prywatne, zarządzane przez UJ. Z jednej strony „uświęcona tradycją” autonomia uczelni, najważniejsza uczelnia w Polsce, największy pracodawca w Krakowie, a z drugiej drogi w ścisłym centrum Krakowa z dużym wykorzystaniem na miejsca parkingowe. Dużo zostało powiedziane, być może za dużo z różnych stron. Finał był taki, że Rada Miasta praktycznie jednomyślnie, można powiedzieć ponadpolitycznie, przy kilku głosach wstrzymujących, odrzuciła ten pomysł. Odsuwając na bok emocje i nerwy, jako główny powód trzeba podać konieczność stosowania tych samych zasad do wszystkich, niezależnie od pozycji. Dla Uniwersytetu Jagiellońskiego, gdzie panuje zasada „Plus ratio quam vis” (więcej znaczy rozum niż siła), zrozumiała jest przecież zasada „Dura lex sed lex” (twarde prawo, ale prawo). To jest najlepsze, racjonalne wytłumaczenie jednomyślnej decyzji Rady Miasta Krakowa.
 • Na sesji odpowiedzieliśmy też na petycję ws. deklaracji przyjęcia przez Kraków rodziny z Aleppo. Nasze wspólne stanowisko (i znów na Komisji Głównej wszyscy jednomyślnie to stanowisko zarekomendowali) było takie, że zrealizowaliśmy tę petycję poprzez podjęcie dwóch uchwał kierunkowych ws. pomocy osobom poszkodowanym w tamtych konfliktach. Odbyliśmy kilkanaście spotkań, odbyliśmy rozmowy z NGO zajmującymi się tymi sprawami, odbyliśmy rozmowy z samorządami zajmującymi się podobnymi sprawami, kontaktowaliśmy się z administracją rządową i wiemy, że jako samorząd nie możemy zaprosić (poza repatriantami polskimi) nikogo jako uchodźcę bez zgody władz rządowych. Możemy im pomagać finansowo, możemy wspierać NGO zajmujące się taką pomocą, ale jako samorząd sami tego nie możemy robić. Tłumaczyłem to także wnoszącym petycję.
 • Mamy nowego Wiceprzewodniczącego Rady Miasta – Pana radnego Bolesława Kosiora, radnego miasta od 1998 roku, jednego z twórców Komitetów Obywatelskich przed 1989, jednego z twórców współczesnego samorządu Krakowa i dzielnic samorządowych Krakowa od 1990. Klub PiS ma w prezydium Rady swojego przedstawiciela.

I sprawy platformerskie:

 • Wchodzimy w ostatni rok kadencji i powoli w czas przedwyborczy. Teraz potrzebne jest spokojne, racjonalne podejście do naszych samorządowych działań, do naszych działań lokalnych, do współpracy koalicyjnej w Radzie Miasta Krakowa, do nowych i starych pomysłów, do obietnic i wypowiedzi. Wchodzimy w czas politycznej zawieruchy i wygra ten, kto zachowa spokój, utrzyma na wodzy nerwy, wypracuje i wdroży merytoryczne działania. W zalewie populizmu, nierealnych obietnic, konfliktów i zamieszania w cenie u wielu wyborców będzie spokój, poczucie odpowiedzialności, merytoryczność i chęć działania zgodnego. Dobrze, aby wszyscy o tym pamiętali.
 • Platforma sposobi się do wyborów samorządowych. Już niedługo, 21 października, Konwencja Samorządowa PO. Najważniejsze na konwencji wg mnie powinno być pokazanie, że Platforma Obywatelska będzie bronić samorządności, będzie bronić decentralizacji, będzie bronić pomocniczości i organizacji pozarządowych. Nie tylko będzie bronić, ale i zaprezentuje nową koncepcję Samorządu 4.0, gdzie po czasach wielkich inwestycji infrastrukturalnych przychodzi czas na infrastrukturę społeczną, na zajmowanie się jakością życia mieszkańców, gdzie samorządy działają wespół z organizacjami pozarządowymi i mieszkańcami, gdzie samorządy współpracują ze sobą, gdzie ważna jest decentralizacja, partycypacja i nowoczesne podejście. Miałem przyjemność przez wiele miesięcy współpracować nad programem samorządowym PO. Wiem, że nie są to tylko puste hasła, ale i szczegółowe plany działania, pomysły, ale i założenia ustaw i uchwał. Idzie czas małych Ojczyzn i Platforma ten czas zdecydowanie wspiera. Ale te wybory to wielka koalicyjna współpraca i Platforma pokazuje swoim przyszłym koalicyjnym partnerom, co w przyszłej, mam nadzieję zwycięskiej, koalicji samorządowej dla PO jest najważniejsze. Idą przełomowe wybory i to jest duża szansa, wielka szansa na nowoczesny, obywatelski samorząd. I tak będzie !

Bogusław Kośmider
Przewodniczący Rady Miasta Krakowa kadencji 2014-2018
2 Koło Gospodarcze PO w Krakowie

«   ·   »

Polecane na stronie

 • Społeczna Inicjatywa Mieszkaniowa w Krakowie [ więcej ]
 • Podsumowanie akcji PIT za 2021 rok [ więcej ]
 • Krakowskie Przyspieszenie Mieszkaniowe 2021 [ więcej ]
 • Więcej zadań, więcej pieniędzy – możliwa perspektywa dla samorządów [ więcej ]
 • 25 lat Krakowskiego Holdingu Komunalnego [ więcej ]
 • Rzeczpospolita zdecentralizowana [ więcej ]
 • Rewitalizacja Fortu 52 na Klinach w Dzielnicy X [ więcej ]
 • Forum Przyszłości Dzielnic - jak było i jak może być [ więcej ]
 • Nowy komisariat Policji [ więcej ]
 • Skwer Wolności na Estońskiej - marzenia się spełniają! [ więcej ]

Sprawy PO

 • Platformerski program gospodarczy – inauguracja Forum Gospodarczego Krakowskiej PO [ więcej ]

Najnowsze informacje

Multimedia   ·   Artykuły

Więcej informacji w dziale media >